דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מלחמת לבנון השנייה - רקע - שנת 2006

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 24/07/2015

תאריך האירוע: 2006-07-22

מספר צפיות: 2898


הרקע למלחמה

עם נסיגתו החד-צדדית של צה"ל מלבנון במאי 2000 התעצמה התחמשותם הצבאית של כוחות ארגון חיזבאללה. בעידודן ובמימונן של ממשלות איראן וסוריה הקים חיזבאללה בלבנון תשתית מורכבת של אמצעי לחימה, ובהם מגוון רקטות קרקע-קרקע בטווחים שונים, מתשעה ק"מ עד 75 ק"מ, ואף רקטות ארוכות טווח.

המערך הארטילרי המכוון לעומק שטח ישראל יצר מאזן הרתעה בינה ובין חיזבאללה, אשר היה בין הגורמים שריסנו את תגובות ישראל על פעולותיו. חיזבאללה הצטייד גם בנשק נ"ט מתקדם, במערכות קשר והאזנה, באמצעי ראיית לילה, בטילי קרקע-ים ואף במזל"טים.

בינואר 2004 הוצאה לפועל עסקת חליפין בין חיזבאללה ובין ישראל, שבמסגרתה החזיר הארגון לישראל את האזרח החטוף אלחנן טננבאום ואת גופות שלושת החיילים שנחטפו באוקטובר 2000, תמורת שחרור אסירים פלסטינים ולבנונים, ובהם שיח' עבד אל-כרים עובייד ומוסטפה דיראני, שהוחזקו במעצר כ"קלפי מיקוח" לעסקה עתידית להחזרת הנווט הנעדר רון ארד.

החטיפה ופתיחת המלחמה

ב-12 ביולי 2006 פתח חיזבאללה במתקפה ארטילרית מתוכננת לאורך גבול הצפון. בחסות הירי תקף מארב של כוחות חיזבאללה שני רכבי סיור של צה"ל שנעו לאורך גדר המערכת. בהתקפה נהרגו שלושה חיילי צה"ל ונפצעו שניים. שני חיילים נוספים – אהוד גולדווסר ואלדד רגב – נלקחו בשבי.

בעקבות החטיפה ירו כוחות צה"ל ארטילריה כבדה על מוצבי חיזבאללה שלאורך הגבול. כוח שריון שנכנס לשטח לבנון כדי לנסות להשיב את החטופים עלה על מטען נפץ כמה עשרות מטרים בתוך שטח לבנון, וארבעה לוחמים נהרגו. במהלך הניסיונות לחלץ את הטנק ולהחזירו לשטח ישראל נהרג חייל נוסף.

זמן קצר לאחר חטיפת החיילים אישרה ממשלת ישראל פה-אחד את היציאה למבצע "שכר הולם", שמאוחר יותר נקרא בשם "שינוי כיוון" –מבצע צבאי נרחב נגד כוחות חיזבאללה בשטח לבנון. על היציאה למבצע בלבנון החליטה ממשלת ישראל כשבועיים לאחר חטיפת חייל צה"ל גלעד שליט סמוך ליישוב כרם-שלום בידי ארגון חמאס. בעקבות חטיפת גלעד שליט יצא צה"ל למבצע צבאי בעזה, אשר כונה "גשמי קיץ".

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור (יתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שמואל יורם ז

כניסת חברים