דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

חיל החימוש במלחמת לבנון השנייה - צה"ל מתרגל מצב מלחמה - כתבה במקו על היערכות חיל החימוש מלקחי המלחמה.

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 26/07/2011

תאריך האירוע: 2011-06-01

מספר צפיות: 4363


מלחמת לבנון השנייה חשפה כשלים לוגיסטיים חמורים, כאשר כוחות צה"ל נותרו בעומק מדינת אויב ללא תחמושת, מים ומזון. צפו בתמונות מאימון גדוד שירותי החימוש, המתרגל הצנחת אספקה מהאוויר במצב מלחמה.

צה"ל מתכונן לעימות: מים, מזון וחלפים הוצנחו מהאוויר בתרגיל בין-זרועי ראשון מסוגו המדמה מצב של מלחמה. אימון גדוד שירותי חימוש של עוצבת האש, יחד עם כוחות לוחמים במילואים של יוצאי יחידות מובחרות ובשיתוף חיל האוויר, נערך לאחרונה במרכז לאימונים לוגיסטיים שבצאלים. האימון, הראשון במתכונתו הגדודית, נערך במקביל לציון חמש שנים למלחמת לבנון השנייה, וכחלק מסיכום הפקת לקחי המלחמה.

מטרת האימון הייתה להימנע ממראות המלחמה האחרונה, שחשפה כשלים לוגיסטיים בתפקוד הצה"לי. בגלל ידיעות מודיעיניות על כך שצירי התנועה המוכרים בדרום לבנון נזרעו על ידי החיזבאללה במוקשים ובמטעי תופת, נסללו על-ידי כוחות ההנדסה צירים דרכם הייתה אמורה להגיע אספקה לכוחות – אולם קצב ההתקדמות לא תאם את קצב התקדמות הכוחות עצמם, והמזון והמים שסחבו החיילים אזלו פעמים רבות טרם נסגר הפער הזה. נערכו ניסיונות להכניס אספקה לשטח על גבי טרקטורונים ואפילו באמצעות בהמות מסע, אך נוכח דיווחים קשים על חיילים רעבים וצמאים בעומק השטח, נדרש חיל האוויר להצניח אספקה לכוחות תוך סיכון עצום של מטוסים לא מוגנים. לא תמיד צלח הניסיון להטיל את האספקה אל יחידות צה"ל – וחלק מהציוד שנחת מהשמיים נפל דווקא לידי החיזבאללה.

אימון חיל החימוש (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)

לגדוד החימוש אין אח ורע בצה"ל – תפקידו לתת מענה לכל האמצעים בכל אחת מצורות הקרב השונות והמתארים האופרטיביים הייחודיים לאוגדה, תחתיה פועלים כוחות מיוחדים, מובחרים ומסווגים. "הייתה זו בעצם הפעם הראשונה ששיחקנו את המשחק מקצה לקצה", סיפר לפז"ם סא"ל גל סופר, מפקד הגדוד. "חברנו אל כל היחידות שאנחנו יודעים שנעבוד איתן במלחמה, ותרגלנו כשירויות שלא היו לנו בעבר. כל מה שתורגל שם – ובכלל זה האנשים הספציפיים מולם עבדנו, כולל צוותי הלוחמים, אנשי הארטילריה, הטנקים וחיל האוויר – זה אחד לאחד מה שאנחנו צפויים להיתקל בו בשדה הקרב".

אימון חיל החימוש (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)

כתבה שהתפרסמה במקו - לחץ על הקישור לצפות בכתבה

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שמואל יורם ז

כניסת חברים