דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

חיל החימוש במלחמת לבנון השנייה - סקירת המלחמה בספרות החיל

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 01/08/2015

תאריך האירוע: 2006-07-12

מספר צפיות: 4512


בראשית המלחמה פתח צה''ל במתקפה אווירית על אלפי מטרות בשטח לבנון:

  • מוצבי חיזבאללה לאורך הגבול
  • מחסני תחמושת,
  • בסיסי אימונים
  • בנייני מפקדה בשטח לבנון בכלל וברובע דאחיה של ביירות בפרט
  • נמל התעופה של ביירות.
  • גשרים ועוד.

בתגובה על מתקפת צה''ל פתח חיזבאללה בירי מאות רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה בשטח ישראל.

תושבי היישובים מחיפה וצפונה נאלצו לשהות במקלטים ובמרחבים מוגנים. ב-14 ביולי ירו כוחות חיזבאללה טיל לעבר ספינת הטילים הישראלית אח''י חנית, הטיל פגע בספינה וארבעה חיילי צה''ל נהרגו. בד בבד עם ירי ארטילרי ועם הפצצות של מטוסי חיל האוויר ביצע צה''ל גם פעולות ממוקדות על הקרקע בשטח לבנון. ב-14 ביולי כבש צה''ל את חלקו הצפוני של כפר רג'ר.

ב-17 ביולי נכנסו לשטח לבנון כוחות הנדסה מצוידים בדחפורים ממוגנים והחלו בניקוי זירות מטענים, בהריסת מוצבי חיזבאללה ובחשיפת השטח הסמוך לגבול.

ב-23 ביולי פתח צה''ל במבצע ''קורי פלדה'' ,   שבמסגרתו פשטו כוחות חיל רגלים ושריון על מוצבי חיזבאללה ועל יישובים שיעיים בשטח לבנון סמוך לקו הגבול. מטרת המבצע היתה להשתלט על רצועת שטח בקרבת הגבול, לטהר אותה מלוחמי חיזבאללה ולהשמיד את מוצבי הארגון שבה

צה''ל נקט כמה פעולות גם בעומק שטח לבנון, רובן באמצעות יחידות מיוחדות. בליל 1 באוגוסט פשטו כוחות על מפקדת חיזבאללה שפעלה מתוך בית-חולים במרחב בעל-בק.

בליל 5 באוגוסט פעלו כוחות בעיר צור במטרה לפגוע בכמה מבכירי חיזבאללה האחראים למערך שיגור הרקטות ארוכות הטווח לעבר יישובי ישראל.

סיום הלחימה

 ב-11 באוגוסט התכנסה מועצת הביטחון של האו''ם לדיון מיוחד לצורך אישור הנוסח להסכם הפסקת האש שהושג במשא- ומתן בין צרפת )  ובין ארצות-הברית.

 ההסכם אושר בהצבעה פה-אחד. כמה שעות לפני אישור נוסח ההסכם במועצת הביטחון הורה ראש הממשלה אולמרט לצה''ל לפתוח במבצע צבאי מתוכנן. המבצע לא הופסק גם לאחר ההצבעה במועצת הביטחון וההחלטה על הפסקת האש. בקרבות הקשים שהתנהלו במבצע הקרקעי ביומיים האחרונים של המלחמה נהרגו 33 לוחמים והופל מסוק יסעור.

 ב-33 ימי הלחימה נהרגו 164 ישראלים, 119 מהם חיילים ו-45 אזרחים, ונפצעו מאות רבות של אנשים. קרוב ל-4,000 רקטות נפלו על הצפון. נזקים כלכליים כבדים נגרמו לישראל. הנזקים והאבדות שנגרמו לארגון חיזבאללה במלחמה היו אף הם כבדים מאוד. מאות מלוחמיו נהרגו ונפגעה יכולתו האסטרטגית. מרכזו ברובע דאחיה בביירות נחרב.

 

 

לצפיה בתוכן באתר בפורמט PDF - לחץ על הקישור (יתכן שתצטרך להקטין את גודל התצוגה)

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וישניץ אביחי (אבי) ז

כניסת חברים