דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

קהילת משרתי היחש''מ בשנים 1988-1989 בפיקודו של אל"מ צביקה כהנא ז"ל

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 23/05/2020

תאריך האירוע: 1989-01-01

מספר צפיות: 1190


 מפקד היחש"מ - אל"מ צביקה כהנא

מבנה היחש"מ

סמג"ד היחש"מ בתקופה זו רס"ן אלי אלפסי מספר על קהילת המשרתים והסדנאות

אלי מספר שבתקופה של צביקה כהנא לא היו אירועים גדולים או מיוחדים, זאת הייתה תקופה רגועה יחסית. אלי היה מפקד משל"ט בקו סגול וצביקה היה צריך להתקבל למפ"ל ובשביל להתקבל למפ"ל הוא היה חייב לעבור קורס של חצי שנה בתל אביב ולא היה לו סמג"ד, אז הוא העלה את אלי מהמשל"ט להיות הסמג"ד ולמלא מקום מג"ד לחצי שנה שהוא היה בתל אביב.

סדנאות היחש"מ

סדנת צנובר התעסקה ברכב, נגמ"שים ונשק ונתנה שירות לכל יחידות אוגדה 36 ולכל היחידות האורחות ברמת הגולן. סדנת אלעל התעסקה רק ברכב ונתנה שירות לדרום רמת הגולן וליחידות של אוגדה 36. סדנת קלע שהייתה בצפון רמת הגולן נתנה מענה בתחום הרכב והגנרטורים, מחלקת הגנרטורים של כל רמת הגולן הייתה בקלע. סדנת קריית שמונה התעסקה ברכב ובנוסף הייתה לה גם מחלקת ייצור פיקודית. סדנת בירנית התעסקה רק ברכב וישבה בתוך מפקדת אוגדה 91 בבירנית, היא נתנה מענה למפקדת אוגדה 91 ולחטיבה 300. סדנת בית הילל הייתה סדנה של טנקים, נגמ"שים וצמ"ה, היא טיפלה בכל הטנקים והנגמ"חונים של אוגדה 91 ושל היחידות האורחות ברמת הגולן. בבית הילל הייתה מחלקת הצמ"ה הפיקודית של כל פיקוד צפון.

אלי כממלא מקום מג"ד

כממלא מקום אלי היה גם מג"ד וגם סמג"ד. כשאתה סמג"ד בלי מג"ד זה אתגר אדיר. זה היה קשה כי לא היה מי שיחליף אותך כשאתה לא נמצא. אלי היה מאוד קשוח בתפקיד שלו. בתקופה של אלי כסמג"ד כל תכניות העבודה עמדו ב100%, כל יום ראשון בבוקר אלי עשה ישיבה שבועית של מטה היחש"מ על עמידה בת"ע ופתיחת שבוע. אחרי הישיבה כולם יוצאים לסדנאות שלהם כשהם יודעים בדיוק מה המשימות ומה המופעים שמחכים לשבוע.

כשאלי היה ממלא מקום מג"ד, באה ליחש"מ ביקורת פתע של האלוף בקו סגול ובדקו ערנות, הם נכנסו ב2 לפנות בוקר לש.ג, אמרו שהם מהפיקוד ורוצים להיכנס, החייל בש.ג נתן להם להיכנס והביקורת דיווחה לאלוף שהסדנא פרוצה ושכל אחד יכול להיכנס וזה היה כמה שנים אחרי ליל הגלשונים, האלוף אבירם לוין רתח מזעם ומי שהיה המ"פ היה שרעבי שהיה מ"פ קריית שמונה והאלוף עידכן את יושע שהיה מחש"פ שהביקורת פתע בסדנא נכשלה ושהאלוף הולך להדיח את שרעבי, יושע הגיע לאלי מבוהל ואמר לו שלשכת האלוף אמרו שמחר שופטים את שרעבי ושהוא מתכוון להדיח אותו ולהכניס אותו לבית סוהר. אלי התקשר לצביקה כהנא וצביקה אמר לו שהוא לומד אנגלית ושלא יעסיק אותו בכלום ושיעשה מה שהוא מבין. אלי פנה ליושע ואמר לו ששרעבי מ"פ מצוין ולא מגיע לו ליפול כל כך חזק על איזה טעות, יושע עונה לו שהוא לא מתערב. אלי נשאר לבד ולא יידע מה הוא עושה ואז הוא נזכר שהוא היה קצין אחזקה של אוגדה 91 כשגבי אשכנזי היה מח"ט חטמ"ר 769 ואלי עשה לא מעט ביקורות באיזור שלו וגבי ואלי היו בקשרים מצוינים כי אלי נתן לו שירותים ואחזקה וטיפולים והוא נתן לו המון ציוד וכל מה שהוא היה צריך, גבי מאוד העריך אותו. ובזמן שכל האירוע של שרעבי קרה, גבי אשכנזי היה קצין אג"מ פיקוד. אחרי שצביקה המג"ד ברח לו ויושע המחש"פ ברח לו, הוא הרים טלפון לגבי אשכנזי וסיפר לו שהוא לבד ואין לו מג"ד איתו וסיפר לו את כל הסיפור ואמר לו שאין ספק שהוא צריך לקבל עונש מסוים אבל לא הדחה וכניסה לבית סוהר. גבי ענה לו שהוא צודק ב100% ושאל אותו מה הוא רוצה שהוא יעשה, אלי ענה לו שהוא רוצה שהוא ישפוט אותו במקום האלוף וגבי הסכים. ואחרי רבע שעה הרל"שית שלו התקשרה ואמרה לו ששרעבי נשפט מחר אצל גבי אשכנזי. אלי הרגיע את שרעבי ואמר לו שהאלוף החליט שמי ששופוט אותו מחר יהיה גבי אשכנזי ולא הוא. יום למחרת גבי שפט את שרעבי ונתן לו תנאי כלא וקנס והחזיר אותו לקריית שמונה. כשגבי שפט אותו הוא אמר לו שהוא לא הולך לבית סוהר רק בזכות אלי אלפסי, גבי סיפר לו שהוא פנה אליו באופן אישי וביקש שהוא יישאר מ"פ והגן עליו ושהייתה פה מעידה חד פעמית. אחרי המשפט יושע התקשר לאלוף בשביל לשאול אותו מה קורה ולברר על המשפט, האלוף אמר לו שהוא לא שפט אותו ומי ששפט אותו זה הקצין אג"מ. יושע התקשר לקצין אג"מ ושאל אותו אם הוא שםט את שרעבי וגבי אמר לו שכן יושע שאל אותו איך הוא הגיע אליו וגבי אמר לו שאלי אלפסי ביקש ממנו לשפוט אותו בשביל שלא ידיחו אותו, יושע היה בשוק! מפקד ששומר על הפקודים שלו ודואג, לא צריך להיות אל"מ בשביל זה, גם רס"ן שנלחם על האנשים שלו יכול להציל אותם.

קצין ההפעלה היה אמיר גל ואחריו אליאס אסייג, קצין האחסנה היה יובל אלמגור, קצינת השלישות הייתה איילת אוחיון.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
זיפרוני דויד ז

כניסת חברים