[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

גדוד גליל גולן 703

אודות יחש"מ 703

  •  יחש"מ 703 הוקם אחרי מלחמת יום כיפור תחילתו הייתה כמפקדה  קדמית של 651. יחש"ם 703 הוקם כצורך לתת אחזקה צמודה לכוחות הפרוסים ברמת הגולן  מהחרמון בצפון ועד דרום הרמה גזרת אל על.
  • בשנת 2003 כחלק מהתייעלות ושינוי תפיסת אחזקה , מפקדת היחש"מ פורקה והסדנאות הועברו ליחידות חימוש אחרות.
  • בשנת 2018 בוצע שינוי תפיסת ההפעלה של חיל הטנ"א והוקמו גדודי אחזקה, במסגרת זו הוקם גדוד 703 מחדש.

מפקדי היחש"מ לדורותיהם

סיפור הקמת היחש"מ בשנת 1974

זה התחיל עם העתקת סדנת קונטרה לצנובר.מצנובר יצאו חוליות אחזקה לדרג ב' אשר ישבו קבוע במחנות התעסוקה במסעדה בקונטרה ובאל אל.לאחר מלחמת יום כיפור היות והכוחות ברמת הגולן גדלו משמעותית ולא נתן היה לתת אחזקה טובה ומהירה מיחש"ם 651 הממוקם בצומת גולני הוחלט להקים יחש"ם קידמי הכולל מפקדה וסדנת רכב נגמשים צ.מ.ה נשק וגנרטורים בצנובר סדנת רק"ם ליד נפח סדנת רכב בקלע פלגת רכב באל על ופלגת רכב בבית הילל אשר על בסיסה הוקמה מאוחר יותר סדנת ק"ש. היחש"ם נתן אחזקה יזומה ואחזקת שבר בדרג ב' לכל הכוחות ברמת הגולן כולל ליווי אחזקתי לכוחות המתאמנים ברמה וליחידות אוגדה 36 באימונים ותרגילים גם מחוץ לרמה.

היסטוריית היחש"מ

המגד הראשון היה גדי בתר שהיה מחש''פ בשנת 1974. מ''פ הסדנא היה חיים רווה.

התפקיד של היחש"מ בתקופת ההתשה היה לתת מענה חימושי בשליחת חוליות להחלפת מנועים חטיבות כח הן של טנקים באמצעות סדנא 754 נפח, והן של אחזקת נגמשים באמצעות סדנא 756  צנובר. כמו כן הוקמה סדנא קלע לתת שירות לגזרה הצפונית לצנובר. 

מבחינת רכב נתן שירות בגזרה המרכזית. הוקמה פלגה באל על לתת שירות לגזרה הדרומית.

מפקד היחש"מ השני היה שמעון כהן  בתקופתו הוקמה מפקדת היחש"מ בצנובר.

אחרי סיום תפקידו של שמעון כהן הגיע יהודה יזרעאלי. בתקופתו הוקם סדנא קריית שמונה זאת על פי דרישה של שר הביטחון דאז אריק שרון כדי לתת תעסוקה  לתושבי ק.שמונה. כמו כן הייתה פלגה של בית הלל אשר שימשה כסדנא לטרקטורים וטיפול בחטיבות כח של טנקים ונגמשים לגזרת קו סגול.

הצטרפה ליחש"מ גם פלגת בירנית אשר נתנה שירותים לאוגדה 91 בקו סגול.הסדנא נתנה שירותי רכב בלבד.ככה הוקם יחש''מ 703 עד לסגירתו על ידי מג"ד חיים מור בשנת 2003.צריך לציין גם שלאחר מלחמת של"ג הוקם משל"ט קדמי שישב בבית הלל והוא עבד מול אוגדה 91. יש לציין גם שבק. שמונה הסדנא הוקמה סדנת מתנדבים מסגריה שישבה בפילון והועברה לק"ש.המסגריה ביצעה חלקי יצור מיגון לכל על פי הנחית הפיקוד.

סדנאות היחש"מ

סא''ל במילואים שמואל שפינר מספר על  הסדנאות המרכזיות של היחש"מ

סדנת צנובר

צנובר הוקמה באיזור שנת 72 כצורך להיתרחק מהגבול הסורי כדי לאפשר לתת מענה אחזקתי הולם לכוחות ברמת הגולן.סדנת קונטרה אשר שכנה בפאתי העיר קונטרה הועברה למקום בשם סנבר(וכנרא משם השם צנובר) בצמוד לבית המכס העליון.עם הזמן נוספו לה בנוסף למחלקת הרכב שהיה יעודה המרכזי מחלקות ברדלס צ.מ.ה גנרטורים וכמובן מחסני חלקי חילוף אשר שירתו את כל היחידות השוהות ברמה.הסדנא נתנה שרות מהיר יעיל ומקצועי לכל היחידות במרחב הן באחזקת שבר עם זה עלידי הוצאת חוליות לשטח הן בגרירת והבאת הכלים לסדנא והן בקבלת הכלים לסדנא בדרך המקובלת והן בוצע תוכנית עבודה סדורה של טיפולים יזומים ביקורות תקופתיות טיפולי 100 וכיוצא באלו.

הסדנא נתנה שרותי גרירה וחילוץ במרחב.מצנובר יצאו חוליות אשר ישבו קבע במחנות התעסוקה במסעדה קונטרה ואל על ונתנו ליווי צמוד ליחידות הקו בדרג ב' וסיוע בדרג א'.

במלחמת יום כיפור ואחריה בהתשה הסדנא עסקה בשיקום והחזרה לכשרות של הכלים הרבים אשר נזוקו ונשחקו.יצאו כמות אדירה של חוליות לשטח בכל התחומים,חילוץ רכב מגמשים ומה לא.

חטיבה 7 אשר עלתה לרמה הביאה איתה נגמשי ברדלס, כלי לא מוכר ברמה ועד מהרה התפתחה בסדנא מחלקה מפוארת אשר שירתה במקצועיות רבה את הנגמשים אשר הלכו והחליפו את הזחלמים ותיקי הקרבות.

צנובר הסדנא הבסיסית הגדולה של היחש"ם שימשה גם כמחנה הקבע של מפקדת היחש"ם.כוחות חימש מהסדנא השתתפו בכל המבצעים תרגילים אימונים של היחידות במרחב וליוו את יחידות האורגניות של אוגדה 36 באימונים ותרגילים במרחבי הארץ.

סדנת בית הילל

סדנת רכב קטנה ליד מושב בית הילל. הוקמה על בסיס  פלגת רכב אשר היתה בחורשת טל ונתנה מענה אחזקתי לכוחות במרחב  בתקופת ההפגזות הכבדות באיזור ק"ש והסביבה.

בביקור בקריית שמונה של שר הביטחון אריק שרון ז"ל, הועלו בפניו תלונות ובינהן מצב של חוסר תעסוקה.הצבא קיבל הנחיה להקים סדנא בשלושה מבני תעשיה ריקים באיזור התעשיה הצפוני של קרית שמונה להעביר לשם את מחנה בית הילל ולקלוט כ 40 מתושבי ק"ש כאזרחים עובדי צה"ל.

הפקודה בוצעה והסדנא החדשה התחילה לעבוד רוב האזרחים החדשים נקלטו היטב והסדנא הפכה לאחת הסדנאות הטובות ביחש''ם.

עם פרוץ מלחמת לבנון הראשונה הסדנא תפקדה היטב ונתנה מענה החזקתי לכוחות הרבים אשר זרמו באיזור ובתוך דרום לבנון. הסדנא עבדה  בשת"פ עם בעלי מקצוע של הפלנגות ועזרה להם במה שניתן.

בהמשך הועברה אליה מחלקת ייצור אשר היתה שייכת ליחש"מ והיתה ממוקמת במחנה פילון.מחלקה זו עסקה בביצוע פרויקטים מגוונים בתחום מסגרות וקונסטרוקציות אשר לא היו מביישים אף מפעל אזרחי מכובד.שוב על קצה המזלג קצת מההיסטוריה שלהסדנא הצעירה של היחש"ם המפואר.

 

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online