דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ עפר כהן קלף מספר על מרכז תחמושת בשנים 2013-2015

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 06/09/2020

תאריך האירוע: 2015-05-01

מספר צפיות: 1489


 

אל"ם עופר כהן קלף מציין בריאיון עימו: מרת"ח בתקופתי היה בנוי משלושה מרחבים ומפקדת מרכז. שידרתי לפחות בתקופתי שכל בסיס כזה יחיה ולא יהיה רדום ולא יהיה רק לשעת חירום, אלא יהיה בו מרכיבים מבצעיים גם ביומיום וגם לשעת החירום. המרכז הזה גם בא לידי ביטוי במהלך מבצע צוק איתן. מוכנות זה באמת היעד המרכזי.

נושא מרכזי שדיבר עליו אל"ם עופר:היעד הנוסף הגנה על מרחבי התחמושת. בסיסי התחמושת במיוחד עם עליית הפח"ע ועליית הגניבות וזליגות התחמושת, ואני חוויתי את האירוע הזה מקרוב. קיבלתי את המרכז אחרי אירוע משמעותי של גניבת תחמושת בהיקף רב מבסיס מצפה רמון וזה הכניס את המרכז לטלטלה אדירה.

אירוע מרכזי בתקופתו של אל"ם עופר היה מבצע צוק איתן: בצוק איתן למעשה המרכז נדרש לתספק תחמושת בהיקפים גבוהים. כבר מהשעות הראשונות מרת"ח נדרש לאתגר מאוד משמעותי בהיבט של קיום רשת התחמושת גם אספקתי וגם אחזקתי מול פיקוד הדרום. אנחנו למעשה במבצע הזה עברנו מאפס למאה.

מערכת צוק איתן החלה כשאל"ם עופר כהן שהה בחו"ל, והוא מספר: אני חושב שאם יש משהו ייחודי למרכז הזה זה שהוא מרכז מבצעי כל השנה ולא צריך להגיד לו עוברים למתג חירום והוא הופך להיות מבצעי. הוא מבצעי, הוא על בי"ת עם שכפ"ץ וקסדה כל השנה. ולכן אני יכול לומר שכבר נחתי ארצה ביום השני, כבר שלמעשה הוכרז על מבצע צוק איתן המרכז כולו ערוך ומוכן: חמ"לים פתוחים כוחות בשטח והתחלנו לגייס חיילי מילואים.

עופר מתאר: בשלושת המרחבים עבדו בצורה מלאה. מיד אחרי המבצע הוטלה עליי המשימה עם תובנה שבאה מתוך המרכז, לתת פתרון לתחום של השליטה, האחזקה והאחסנה של התחמושת במרחבים הקדמיים בשעת חירום. יחד עם טובי המוחות באנו וחשבנו איך אנחנו נותנים לזה מענה. המלצנו והקמנו איזשהו גוף תפיסתי שבא ובנה את המרכז הזה מחדש.

אל"ם עופר כהן קלף מתאר חוויה אישית במערכת צוק איתן: אם יש משהו שאני כן לוקח איתי, אירוע מרכזי, אז זה מצוק איתן. נראה לי היום השני או השלישי לתמרון כשחטיבת גולני תמרנה לתוך סג'עיה והיה שם אירוע נפגעים של ירי מסיבי מאוד והתפוצצות של הנגמ"ש עם לוחמיו, והיו שם הרבה מאוד נפגעים והיה צורך בחילוץ הכוחות. כוחות הארטילריה שפעלו שם משני אגדים נקלעו לחוסר ולפער בתחמושת. עלתה דרישה מהשטח במהלך הערב, עדיין הפקודה לא הגיעה, היינו חייבים לקבל פה החלטות כמו שאומרים אמיצות, שזה או צל"ש או טר"ש בנושא של תחמושת. פתחנו את שערי מרת"ח וניפקנו תחמושת ארטילרית עד רמת הסוללה והקנה הבודד כדי לקיים את רציפות האש, בדיעבד זו הייתה החלטה מאוד גורלית וחשובה.

עוד הדגיש עופר:כמובן להכיר מה זה אזרחים עובדי צה"ל במרכז הזה, אני חייב לציין פה שמעודד מאוד לראות שיש לנו אזרחים עובדי צה"ל כאלו וזה חברה שונים ב־DNA שלהם, בחינוך שלהם, במלחמה ראיתי אותם עובדים יום ליל וערפל כמו שנאמר.

לסיכום אומר עופר: נהניתי לפקד על המרכז הזה, המרכז הזה הוא מרכז חשוב מאוד, האנשים עושים את ההבדל ולכן המרכז הזה הוא חשוב לליבי.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים