דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ בצלאל חיון מספר על מרכז תחמושת בשנים 2015-2018

אל''מ בצלאל חיון מספר על מרכז תחמושת בשנים 2015-2018

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 06/09/2020

תאריך האירוע: 2018-01-01

מספר צפיות: 1180


בריאיון שנערך עם מפקד מרת"ח המכהן אל"ם בצלאל חיון מספר לנו על העשייה והאתגרים להמשך:

את הפיקוד על מרת"ח התחלתי באוגוסט 2015 והחלפתי את חברי הטוב אל"ם עופר כהן קלף. החפיפה איתו היה מופע משמעותי של הצגת הערכת מצב לראש אט"ל והוצג שם גם כיוון למרת"ח חדש. הדבר המרכזי שהיווה לי עוגן להתחלת התפקיד שלי בשנה הראשונה ולקבוע גם כיוונים מאוד מרכזיים להמשך.

תר"ש גדעון: תר"ש גדעון שבו נדרשנו להתאים את עצמנו כמרכז לשינויים שצה"ל עובר. לתת תמיכה ליחידות שעברו רה־ארגון ובנוסף להוריד תקני כוח אדם קבע ולעשות חליפיות כוח אדם, חיילים שמחליפים אע"צים ואע"צים שמחליפים נגדים בתוך מרחבים וגם במפקדת המרכז. התהליך לא היה פשוט, הקמנו צוות חשיבה לאחר המון דיונים וחשיבה על השינויים הנכונים. ביצענו את השינוי ולא היה קל להיפרד מהאנשים היקרים.

התהליך האסטרטגי:

ביצענו סדנה אסטרטגית. בסדנה נטלו חלק גדול מאנשי מרת"ח, החל מקצינים נגדים ואזרחים עובדי צה"ל אנשי מילואים ואף שיתפנו חלק מיחידות השדה שהם הלקוחות שלנו. בסדנה עצמה גיבשנו חזון, כשכבר הסתכלנו על ראייה של מרת"ח חדש שיהיה ממשי וריאלי לשנים הקרובות. קבענו ערכי

ליבה קראנו לזה האמל"ח של מרת"ח. בראשי תיבות האמל"ח שזה אמצעי לחימה זה היה האדם במרכז: אחריות, מצוינות, לכידות, חדשנות ויצירתיות. בחרנו סלוגן למרת"ח: המרכז שלי המענה שלך, המרכז שלי זה לאנשי המרכז, המילה מרכז היא עוצמה והיא שלי והמענה שלך זה ללקוחות כי אנחנו המענה שלהם.

חיילי החובה: במקביל לניתוח הנשר ולהבנה של כמות הנפקדים והעריקים במרכז, הבנתי שצריך להקים פורום לטיפול באוכלוסיות המתקשות. ביצענו אותו כמובן בשיתוף עם המפקדים והגורמים המקצועיים. החל ממני התחלנו לבצע ביקורי בית. המפקדים הבכירים אצל החיילים [אחרי] שהבנו בפורום שבאמת מצבם הוא היותר מהקשים שיש במרת"ח. שיתפנו גם את העמותה, הצלחנו להביא תרומות ולעזור במוצרי חשמל ודברים בסיסיים שהיה חסר למשפחות.

תחום ההגנה: העיסוק בהגנה לא פסח גם עליי. החל מפרויקט מיגון הבסיסים ושדרוג של הטכנולוגיות מבסיס נחל שורק, בסיס נמרה, בסיס תפן ואפילו אתר ההטמנה. כל הפרויקטים האלה כרגע בשלבי עבודה והשאיפה היא לסיים אותם בסוף שנת העבודה .2016 מעבר לזה מיסדנו את תפקיד מ"כ ההגנה במרת"ח. הצלחנו לאייש 10 מתוך 12 תקנים להעצים את האנשים להעניק להם כתבי מינוי ולשים אותם בליבה. איתרנו חיילים מאוד איכותיים בעיקר ממערך מג"ל אשר היו מ"כים בשירותם בחובה, ולאחר איתורם להוציא אותם לקורס קצינים על מנת שיבצעו קורס קצינים בבה"ד 1 ואחרי זה בהשלמה החיילית בחיל הטכנולוגיה והאחזקה או בחיל הלוגיסטיקה. לאחר שנה תפקיד במרת"ח לשבץ אותם בליבה בשדה בתפקידים הזוטרים ולפתח להם מסלול שירות.

כשירות התחמושת ביחידות: החלטתי על קפיצת מדרגה בתחום התחמושת ביחידות. מסיכום שנת עבודה 2015 ראינו שהמצב בחלק מהיחידות מאוד א טוב, המון נזקים והמון ליקויים שחוזרים על עצמם בשנים האחרונות, ולכן ביצעתי ביקורים בכל האוגדות על פי תוכנית מסודרת וגיבשנו דו"ח אתגר תחמושת המבטא את תמונת המצב של התחמושת ביחידה, את האופן בו היחידה מטפלת וכיוונים ומגמות בתחום. הענקתי פרס ליחידות שהובילו בתחום האחסנה והאחזקה ביחידה.

העצמת הפרט והמרכז: החזרתי עטרה ליושנה. בחרנו יקיר מרת"ח. במקביל נתנו פרסים למרחבים ותעודות הערכה לאלו שהובילו את התחומים השונים שהם בליבה. פתחנו במרת"ח כיתת לימוד למהנדסי איכות, ללא קשר כמובן מחלקים תמריצים ותגמולים לנגדים ולקצינים המצטיינים וכמובן לעובדים.

מורשת והנצחה: לבסוף בלי עבר אין עתיד, הקמנו מתחם מורשת והנצחה, ולדעתי הוא מבטא היטב גם את המורשת המפוארת של המרכז וגם מנציח בצורה ראויה את החללים שלנו.

לסיכום:

אנחנו נמשיך להיות מרכז שמוכן למלחמה ובמקביל אנחנו ניערך לעתיד הרחוק ולעתיד הקרוב. אני סמוך ובטוח כי נוכל לעמוד בכל האתגרים המצפים לנו בחשיבה משותפת ופורצת גבולות עם האנשים היקרים המשרתים במרת"ח, אנשים חדורי מוטיבציה עם ברק בעיניים וגאוות יחידה.

תודה מיוחדת למפקדים בעבר שתרמו והקדישו מזמנם למען הדורות הבאים ואני רוצה להגיד לכם שאני גאה להיות שייך למרכז התחמושת והטילים.

*** מתוך ספר תולדות מרת"ח

 

חיפוש מידע

כניסת חברים