דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של סדנת אלעל בשנים 1991 - 1992 מפי מפקד הסדנא רס"ן אבי בן חיים

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 14/07/2020

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 962


סיפורו של אבי בן חיים שהחל את שירותו כחשמלאי רכב בסדנת קוניטרה בשנת 1970 והשתחרר בדרגת רס"ן בשנת 1996 לאחר שירות ביחידות החימוש בפיקוד צפון.

כיום גר בחיפה ועובד כמורה נהיגה כ- 24  שנים. וכן עסקתי כ-22 שנה כמרצה לנהיגה מונעת. גרוש ואב ל-4 ילדים וסב ל-8 נכדים.

מסלול שירותי בחיל החימוש:

 • שירתתי כחשמלאי רכב בסדנת קוניטרה שהייתה שייכת לצנובר בחורשת, טל. משם יצאנו למלחמת יום כיפור עם נגמ"ש גרר וזחל"מ מנוף עצמי, להצטרף לחטיבת צנחנים שלחמה בחרמון הסורי כשגולני לחם בישראלי.
 • לאחר מכן שובצתי בסדנת קלע
 • יציאה לקורס קצינים
 • בסיום קורס קצינים שובצתי לאחזקה פיקוד צפון .(וילי אברהם היה ק. אחזקה).
 • קח"ש גד' 75 בחט' 7 כבר היה מלחמת שלג וחצי מהתפקיד תפסנו קו בלבנון.
 • סמ"פ בסדנה נפח.( המ"פ היה עזרא דיין ,והחליף אותו ניסים כליפה).
 • מ"פ סדנת אל-על
 • קח"ש חטיבה טנקים בפילון.
 • סדנת הרק"מ בשמשון.
  עם ביקורת מטכלית שנחתה כשאני כ-11 חודש. קיבלנו ציון גבוהה, ועמידה בתוכנית עבודה עם 2 טנקים "ספר" לשנה הבאה. כאות הוקרה היחידה קיבלנו מתנה מאלוף הפיקוד (יוסי פלד) שבוע באילת כשבסדנה נשארו רק המילואימניקים. זו הייתה חוויה מדהימה.
 • קורס הנדסאי תו"ן כשנה וחודשיים. ובתפקידי האחרון שובצתי כרמד אחזקה של מרכז הובלה.
 • פרישה. בשנת 1996  ומאז אני עוסק כמורה נהיגה. באושר

להזכיר שכשהקימו את סדנא קריית שמונה ביוזמת אריק שרון, המשימה הוטלה על סדנת קלע. והשאר כתוב בספר זיכרון הימים ליחש"מ. משהו שאני זוכר מ"המבצע הזה הוא שעליתי על גג של תק"ש גבוה וכתבתי עם מברשת צבע, באדום על אחד הקורות בסככת מח' מכונאות. "אנו נמשיך ונתקן רכבים עד שיכלו כוחותינו,ואז נמשיך ונתקן" (כתבתי את זה בהסבה של דיברי הגנרל "פטון" ממילחמת העולם הראשונה."אנו נמשיך ונילחם עד שיכלו כוחותינו ואז,נמשיך ונילחם."

סיפור שירותו

בשנת 1971 אבי שירת בסדיר בסדנת קוניטרה אחרי זה העבירו אותו בתור חוליה קדמית למסעדה. במסעדה יום אחד הם נסעו לבלות בקריית שמונה והם עברו דרך חורשת טל בש בשביל לראות ולהכיר את החברה שם, זה היה הוא ופישר והם הגיעו לשם והמ"פ 'זלטוח' לא מוכן לשחרר את כל החברה לבלות בקריית שמונה עד שלא גומרים כלי אחד שלמחרת בבוקר הוא צריך לצאת וכולם כבר אחרי מקלחת ועם מדי א' ומחכים רק לזה והחשמלאי לא מצליח לתקן את התקלה, במקרה אבי עבר שם וביקש לעזור, הוא הצליח לתקן את התקלה ומרוב שמחה אבי הלך לבלות יחד איתם ועשו היכרות ביניהם ואמרו "מה זה" חשמלאי כזה שמו במסעדה והם סדנה ולא מקבלים חשמלאים כאלה, אז ביקשו להחליף את החשמלאי בשביל שאבי יהיה חשמלאי בחורשת טל וכך הוא עבר לשרת שם.

אבי שירת בהתחלה בחורשת טל אבל הבסיס פורק והוא עבר לבית הילל להקים את הבסיס. הייעוד של הסדנה היה לתת מענה בתקלות דרג ב' ליחידות שתופסות את הקו. אבי שירת בנפח תקופה מסוימת כסמ"פ של עזרא דיין. בבית הילל היו מחלקת מכונאות, חשמל, מסגריה וגרר ויותר מאוחר פתחו בבית הילל מחלקת צמ"ה כשאבי כבר היה קצין צמ"ה פיקודי. בחורשת טל המ"פ שלהם היה רס"ר בשם אלכס פרידריך ז"ל. חיים שוקרון היה אחראי בוחנים. יום אחד הגיע קצין עם ג'יפ ואבי ביקש ממנו לשים את הג'יפ בצד כי הוא מפריע לכל התנועה של הכלים והקצין לא הקשיב לו, אבי אמר לקצין לשים את הג'יפ בצד כי אם לא הוא לא יקבל פה שירות, הקצין עדיין לא הקשיב לו והלך למחסן, אבי לקח את המלגזה, הרים את הג'יפ באוויר ושם אותו על הגג של המחלבה, הקצין יוצא מהמחסן וכולם צוחקים עליו ולא מבין איפה הג'יפ, ואז הוא רואה את הג'יפ על הגג ולא הבין איך הוא הגיע לשם וביקש מאבי להוריד אותו, אבי לא הסכים להוריד את הג'יפ עד שהוא לא מתנצל, הקצין התנצל ונסע מהסדנה. אחרי סדנת בית הילל אבי עבר לסדנת קלע. באחת הפגישות של המ"פ והנגדים אחד הנגדים אמר למ"פ אם התכנית עבודה דופקת זה רק בזכות אלה שיושבים מסביב לשולחן, "למה אם אחד מהם עושה איזה בעיה והעבודה לא דופקת אתה תוך שנייה אצל המג"ד מסביר לו למה התכנית עבודה לא דופקת", אבי אמר למ"פ שהוא מסכים עם זה כי זה קל לשבת בכיסא ולתת הוראות והמ"פ אמר לו "למה אתה יכול להיות קצין?" וזה הרגיז את אבי והוא אמר לו שבפורום הזה שהוא אמר את המשפט זה לא מתאים ושיתנצל מיד, אבי ייצא מהדלת והלך לשלישה לבקש טפסים לקצונה, הוא מילא את הטפסים ונכנס למ"פ, זרק את הטפסים על השולחן שלו ואמר לו לחתום על הטפסים וכך אבי ייצא לקורס קצינים. כשאבי גמר קורס קצינים פרצה מלחמת לבנון הראשונה ושמו אותו בחטיבה 7 והוא מצא את עצמו עם גדוד מרכבות בתוך לבנון. אבי הבן אדם היחיד שיצא לו לשרת בכל סדנאות היחש"מ.

התמונות של אבי - קישור

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרטוש שלמה ז שוורץ אריה ז

כניסת חברים