דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

שנת 1993 - סיפורה של סדנת אלעל בשנים 1986 - 1993 מפי מפקד הסדנא רנ"ג עמוס סרור

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 30/11/-0001

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 676


מבנה ארגוני

סיפורו של רס"ב עמוס סרור מפקד סדנת אלעל בשנים 1988 - 1991

מ"פ סדנת אל על שישבה בדרום רמת הגולן שעסקה בטיפולי בט"ש ועזרו ליחש"מ לחזרה לכשירות עם 15% מכלי הרכב, היו בסדנה שישה מכונאים, שני חשמלאים, שלושה מסגרים, טבחים, פקידים, מחסנאים וכו'. הסדנה כללה כ32 חיילים איכותיים בסך הכל.

עמוס התחיל את שירותו ב1969 בקוניטרה כמכונאי רכב, הוצמד לבעל מקצוע טוב שעבד איתו עד 1972, החליטו להוריד אותם לצנובר כי פחדו מהתקפות ולא רצו לסכן אותם, אחרי כשנה פרצה מלחמת יום הכיפורים, ב1973 הגיעו לצנובר, סדנה חדשה שהקימו אותה ב1972.

כשפרצה המלחמה הסורים ירדו עד בית המכס העליון (כמה מטרים לפני צנובר), החליטו להוריד אותם עם כל הכלים, גררים וכל כלי העבודה לראש פינה, מעל המשטרה בראש פינה הקימו סדנה, עבדו שם כשלושה שבועות ועלו בחזרה לצנובר.

מ1974-1978 שיקמו את כל החימוש של צה"ל ברמת הגולן, לקחו את כל השלל הסורי, גררים יצאו לשטח כל יום והביאו ציוד, טנקים, נגמ"שים ומשם ל7200 (מש"א). דברים שעוד היו בשיפוץ אצלם, נשארו אצלם.

ב1978 היה את מבצע ליטאני, היו להם נגמ"שים עם כל הציוד שהיו צריכים לדרג א' ואיתם יצאו לסיטמין ולעוד יישובים בלבנון, היו שם כשבועיים עד תום המבצע, הם חזרו בחזרה לצנובר ועמוס לא עזב את הגדוד (שירת בצנובר 25 שנים).

בין השנים 1983-1985 היה שנתיים בלבנון בסדנה שנקראת 'מסנקא' בגזרה המערבית. באותה התקופה על מנת להתקדם ולקבל דרגת רנ"ג היה צריך לאסוף נקודות, השנתיים האלו קידמו את עמוס, פיקוד הצפון נתנו לו יותר נקודות מכל נגד אחר וקיבל את דרגת הרנ"ג.

בשנות 1986-1993 בדרגת רנ"ג, יוסי משען נתן לו את הפיקוד בגלל קצין שכשל והחליט לא לקבל שוב קצין אז קיבלו את עמוס לתפקיד. המג"ד יוסי פרחי אמר "תמשיך, אני חושב שאתה יותר טוב מקצין". תקופה שעמוס שירת כמנהל עבודה וסיים כמ"פ סדנת אל על.

בשנת 1995 השתחרר בגיל 43, נהנה מהשירות, המחש"פ ניסה לשכנע אותו להישאר לעוד 10 שנים בצה"ל, הציע לו תפקיד חדש- אחראי חוליית ביקורות של הפיקוד, אך לא הסכים להישאר.

כיום, לעמוס יש מפעל פרסום, עושה הדפסות משי על דגלים, שלטים, בגדי עבודה, חולצות טריקו, כובעים וכו' אבל עמוס אומר שהשירות שלו בצבא הייתה החוויה הכי גדולה שלו. 

אירועים בתקופתו:

סמוך לסדנה היה את גדוד הבט"ש שהיה אחראי על כל שמירת הגבול הדרומי של מדינת ישראל ובצנובר היו גם נהגים, אחד מהם דרוזי והשני יהודי, כנראה שגדוד הבט"ש לא שמרו טוב על כלי הנשק והציוד, הם כנראה לקחו איתם רימונים וכשהם יצאו הביתה הנהגים של צנובר הביאו את הרימונים לאפסנאות והחביאו אותם. לנהגים היו נסיעות עם ריו להביא מנועים ועוד מ7200 אז לנהגים היה קל להחביא את הרימונים ברכב. יום אחד הגיעו מצ"ח וסיפרו לעמוס שמצאו ציוד צבאי, רימונים ותחמושת, בכפר בגליל וכל הראיות מובילות לצנובר. מצ"ח אמרו לעמוס שהם חושדים בו. לדברי מצ"ח לאחר חקירת הנהגים, הציוד היה באפסנאות ולטענתם ביום שישי בבוקר עמוס עשה מסדר מפקד, עבר בכל המחלקות וכנראה העלים עין. עמוס בתגובה אמר להם שכל יום שישי הוא עושה מסדר מפקד, בודק את החדרים וכל המחלקות ולא ראה את הרימונים. לבסוף, אמרו לעמוס שמצאו שני חיילים שלו, לוקחים אותם לחקירת מצ"ח וסיפרו לעמוס על מקרה שקרה בסדנה. לעמוס לא היה שום קשר לעניין, שני החיילים נשפטו ונכנסו לכלא.

עמוס אומר כי הסדנה בדרך כלל הייתה שקטה, עשתה את העבודות שלה כראוי, עברו בכל חודש כ12 ביקורות ואף פעם לא היו בעיות, הגיעו ביקורים מהמג"ד, קצין ההפעלה וכו' עד שב1993 רצו לסגור את הסדנה והמג"ד באותה התקופה שהחליף את יוסי פרחי זה היה גיל רוזנברג.

מקרה נוסף שהיה בסדנה זה שקצין מוסכי חוץ שמטפל בכל הרכבים הלבנים, החליף מנוע ללא אישור אז גיל המג"ד הדיח אותו מהתפקיד והחליטו לתת לעמוס את התפקיד, שירת כשנתיים כקצין מוסכי חוץ, ב1993 ירד ליחש"מ, למפקדה על תקן קצין ובתום התפקיד השתחרר מצה"ל.

מראיין עוזי אלקובי מגדוד 703 'גליל גולן'

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים