דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רס"ן אלי יפרטובניק מפקד סדנת קלע האחרון בשנים 1995 – 1997 מספר על הסדנא

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 17/08/2020

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 817


מבנה ארגוני

סיפורו של רס"ן אלי יפרטובניק כמפקד סדנת קלע

אלי שירת ביחש"מ 703 בשנת 1995 – 1997 בתור מ"פ סדנת קלע. התגייס ב1981. היה עתודאי ושאף כל הזמן להגיע ליחש"מ.

סדנת קלע היא סדנה שהייתה למעשה הכי צפונית בגזרת סוריה, הם נתנו מענה לכל הגזרה ובייחוד ל769 ולכל היחידות הסדירות. הסדנה הייתה סדנה ייחודית, סדנה קטנה שטיפלה ברכב, בצב"ם ובקשרים שהיו פזורים בכל מיני מקומות ברמת הגולן. מה שהיה ייחודי בסדנה הוא שהיה בה אווירה מאוד משפחתית, חלק מהחיילים ששירתו שם היו עם בעיות בבית או בעיות אישיות. כולם ידעו שבסדנת קלע יש נגדים וקצינים מאוד טובים ותומכים וזאת הייתה התחושה והשם של סדנת קלע. וכל חייל חדש שהגיע לסדנה, בעיותיו התגמדו והוא הרגיש שהוא בתוך משפחה.

הסדנה הייתה בנויה מפחונים, גם הסדנאות טיפולים וגם המגורים, התנאים בקלע לא היו פשוטים אבל בכל זאת האווירה המשפחתית שהייתה שם הרימה את החיילים והם עבדו כמו שצריך. בחורף התנאים היו מאוד מאוד קשים, היה שם קר, הסדנה ממוקמת למרגלות הר החרמון. למרות כל הקושי הסדנה עמדה בכל המשימות שהציבו לה ובתכנית העבודה.

כל יחידה שהגיע לקו ידעה שבכל זמן שהם יגיעו לקלע הם תמיד יקבלו את הטיפול הראשוני כי הם ידעו שהם שם בשבילהם.

רוב הנגדים ששירתו שם גרו בקריית שמונה. מנהל העבודה הראשי היה שמעון אמסלם שהוא למעשה מאבני היסוד של הסדנה. הצוות בסדנה מאוד אהב לשרת בה, אלי מספר שבכל הפסקת צהריים הם היו משחקים כדורגל עם החיילים. בסדנה היו עושים טיולים משותפים, ערבי יחידה משותפים ואלי מספר שהוא מאוד מאוד נהנה שם. בימי חנוכה הייתה תחרות בין הסדנאות על מי שבונה את החנוכייה הכי יפה ומרשימה וסדנת קלע מאוד השקיעה בחנוכיות ואף זכו במקום הראשון שזאת הייתה גאווה מאוד גדולה כי הסדנה הייתה קטנה והם זכו בכל זאת. הסדנה זכתה להרבה הערכות מהסמג"ד והמג"ד. בסדנה תמך ארגון "נוצרים ידידי ישראל" בכך שנתן מתנות לחיילים בחג או שעזרו לחיילים בודדים ולפעמים גם עזרה להם בפאן הכלכלי.

בשנת 1997 החלו קיצוצים בצה"ל וסידור וארגון מחדש של היחידות ולצערו הרב של אלי החליטו על סגירה של סדנת קלע. אלי היה המ"פ האחרון של סדנת קלע. החיילים ששירתו בסדנה התפזרו לסדנאות אחרות ביחש"מ אבל תמיד היה להם את הפינה החמה של סדנת קלע שהם יזכרו אותה להרבה שנים.

אירוע מיוחד שאלי זוכר מתקופתו הוא אסון המסוקים. באותו לילה אלי היה מ"פ תורן בסדנה, היה לילה מאוד קר והיה ערפל כבד ואז הודיעו על אסון המסוקים, כל המ"פים של הסדנאות הוזעקו, מ"פ סדנת קריית שמונה נתנה מענה ראשוני כי היא זאת שהייתה הכי קרובה לאירוע. זה היה לילה קשה שנחקק בזיכרונו של אלי ושל כל מי שהיה שם.

כמו שצוין בהתחלה סדנת קלע היו חיילים עם קושי שהיו נפקדים ועריקים זה משהו שאלי היה צריך להתמודד איתו המון אבל הוא הפעיל שיקול דעת ולא הפעיל ישר את נושא הענישה וגם אם חייל נפקד לכמה ימים, הם קראו לו ודיברו איתו. הדבר האחרון שאלי רצה להשתמש בו זה ענישה ולשמחתו היו הרבה חיילים שבסופו של דבר סיימו 3 שנות שירות מלאות. אלי ראה בזה כחזון לראות חייל שרצה להשתחרר מסיים שלוש שנות שירות מלאות.

נגדים וקצינים ששירתו בסדנת קלע

מ"פ קלע - רס"ן אלי פורטבניק

 אחראי אפסנאות - רס"ר שמעון דרעי  בנזין - רס"ר אדם חתוקאי טכנאי גנרטורים - א.ע.צ אליהו 

@alt@

מנהל עבודה ראשי - רס"ב שמעון אמסלם

 אחראי מטבח - רס"ר איציק בוזגלו

מחלקת הגנרטורים – אפריאט דוד

 אחראי בוחנים - רס"ר ניסן יעקובי
 אחראי חשמליה - א.ע.צ פרוספר לחיאני  אחראי מחסן חלקי חילוף - רס"ר חיים נידם  טכנאי גנרטורים - רס"ל נקר יחזקאל

@alt@

 אחראי מסגריה - רס"ר יוסי בן דהן

מראיין רנ"ג אלכס וורנוקוב מגדוד 703 'גליל גולן'

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וישניץ אביחי (אבי) ז

כניסת חברים