דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של סדנת צנובר בשנים 1985 - 1987 מפי מפקד הסדנא רס"ן שמואל שפינר

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 18/04/2020

תאריך האירוע: 1987-01-01

מספר צפיות: 2791


מבנה ארגוני

סיפורו של רס"ן שפינר שמואל מ"פ סדנת צנובר בין השנים 1984-1987

בשנת 1984 הגעתי לתפקיד מ"פ סדנת צנובר בסדנת האם המוכרת לו כל כך.הוא הכיר שם את רוב האנשים והנגדים, בתקופתו לא היו אירועים מיוחדים בסדנה וגם לא ביחש"מ. הם עסקו בעיקר בתכנית עבודה, מתן אחזקה שוטפת ליחידות אוגדה 36 שפרוסים ברמת הגולן כולל צמ"ה ונשק ואופטיקה וגנרטורים.סדנת צנובר הייתה הסדנה הבסיסית של היחש"מ כאשר מפקדת היחש"מ ישבה בתוך הסדנה.
אירועים מיוחדים שקרו באותו זמן היו שהיו להם נערים שנפלטו ממסגרות לימוד רגילות והם קלטו אותם, היו להם מורות חיילות שלימדו אותם פעם או פעמיים בשבוע ויתר הימים הם היו עובדים במחלקות השונות בסדנה, חלק לא קטן מהם נקלטו אחר כך בחיל החימוש כבעלי מקצוע לכל דבר ועניין.
מתנדבים מארצות הברית - דבר נוסף שהיה להם בסדנה הוא שהם קיבלו קבוצות של מתנדבים בעיקר מארה"ב והם השתלבו במחלקות של הסדנה.

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

ראיון אישי עם שמואל שפינר

שמי שפינר שמואל ואני ממקימי 703 התגייסתי באוקטובר 67 ואחרי הטירונות (מחזור הפתיחה של בה"ד 4 ברמאלה) הגעתי ישירות לקונטרה לאחד החורפים הקשים שידע רמת הגולן.

אני רוצה לספר את סיפורי אבל היות ועברתי לא מעט יחידות וגם יצאתי לקורס קצינים וחזרתי ליחש"ם לשלוש תקופות נוספת.

מספר אישי 2035763.יליד דצמבר 49.התגיסתי באוקטובר 67 לאחר שנה באולפן בעין חרוד מאוחד (עולה חדש מרומניה) ושנה בפנימיה קדם צבאית בהדסה נעורים מגמת מכונאות רכב.

טירונות מחזור ראשון בבה"ד 4 ברמאלה. משםשובצתי לשרת בסדנת קונטרה לקראת אחד החורפים הקשים שידע רמת הגולן.

אם הייתה נוגע ביד חשופה במתכת היד נדבקת ולך תשחרר אותה. עבדנו קשה אפילו קשה מאוד אבל הינו חדורי רצון לתרום. מה תקופה ההיא אני זוכר את השמירות על גג מבנה השרותים את ההליכה לבית קולנוע ולמזנון ליד מרום גולן. בקונטרה למדתי לטפל בנגמשי  בי.טי.אר. 152 והגעתי לרמת התמחות טובה מאוד.

מקונטרה נשלחתי כמכונאי דרג ב' למחנה התעסוקה בקונטרה ולאחר מכן באל על היות והכלים של הסיורים היו הבי טי ארים.

מהתקופה הזו אני זוכר את הסיורי בוקר עם המילואימניקים בחמש בבוקר ומקונטרה זכור לי קטע של ירי מרגמה 52 כל שעה בלילה וכששאלתי למה זה טוב ענו לי שהסורים לא ישנו.

בקונטרה כמובן ספגנו לא מעט הפגזות וכשזה תפס אותנו ליד חדר האוכל נכנסנו לשוחות פתוחות ליד. באיזור 70-71 התחלנו להעביר ציוד לסנבר(לימים צנובר) ואני זוכר שכסמ"ר היתי יורד לשם עם כיתת שומרים לעשות קצין תורן ולשמור על הציוד.

בצנובר הייתי אחראי מחלקת נגמשי הבי טי אר. עיקר עבודתנו הייתה ביצוע ביקורות תקופתיות בשיטת ליין ובעבודה מול זמן מוקצב גמרת הלכתה. עבדנו בערך כמו במטבח שבוע שבוע אבל באמת שזה הגיע לנו עבדנו קשה מאוד.

מלחמת יום כיפר תפסה אותו בכוננות מלאה בבסיס. למעט גיחה קצרה למחנה פילון עם התקרבות הסורים לנפח העברנו את כל המלחמה בצנובר.

קליטת נגמשי הברדלס - קליטת נגמשי הברדלס תחילה שלל ירדני ואחרי זה ממחסני הצבא האמריקאי עשיתי קורס קצר בבה"ד 20 וחזרתי להקים את מחלקת הנגמשים המפוארת בצנובר. 

שירתנו את כל רמת הגולן מהחרמון ועד לדרום הרמה כולל גיחות לתוך השטח הסורי עד להחזרתו.

בשנת 1978 יצאתי לקורס קצינים וסיימתי כסגן חניך מצטיין בבה"ד 20.תפקידי הראשון היה קח"ש גדוד 605 שבדיוק עשה הסבה מגדוד צליחה וגישור לגדוד הנדסה משוריין. נו לך תסביר להם מה זה טיפול יומי ושבועי לנגמ"ש.

תפקידי הבא היה  מ"פ בית הילל סדנא קטנה אשר שירתה את חטמ"ר 679 ואת קו לבנון כולל דרג ב' לכלים של הפלנגות. התקופה היתה תקופת הקטיושות על קריית שמונה. בעקבות ביקור של אריק שרון ז"ל קבלנו פקודה להקים סדנא בשלושה מבני תעשיה באיזור התעשיה הצפוני של קריית שמונה ולקלוט כ- 40 תושבי קריית שמונה כאזרחי עובדי צה"ל וכך עשינו. לימים סדנא ק"ש הייתה סדנא מפוארת ואני גאה להיות בין מקימיה.

תפקידים נוספים שעשיתי:

  • קח"ש  חטיבה 427 בכורדני
  • מ"פ צנובר
  • קח"ש א.א. 282
  • ע.קח"ש אוגדה 36
  • סמח"ט ב' חטיבה 434 ביפתח.
  • יציאה לגמלאות מצה"ל בשנת 1991 בדרגת סגן אלוף.

אני גר בצפת מ1972 נשוי +3 .אלה קורותיי בחיל החימוש בכלל וביחש"ם 703 בפרט.

תמונות מהשירות שלי

  עם המדריך שלי על הבי.טי.אר.

  על גג השרותים בקונטרה.מאחורה פאתי העיר.

  הגרר של הסדנא.היות והמנוע שלו לא היה משהו הרכבנו לו מנוע של זחל"ם וויט.

  צעיר ויפה לפני הרבה הרבה שנים נופש עכו.

  פלגה דרג ב' באל על או בקונטרה.  

  סככת העבודה בקונטרה ירושה מהסורים באהבה!

מפגש יוצאי צנובר

חיפוש מידע

כניסת חברים