דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 

עוצבת המפץ 319 (146) - סיפורם של אנשי הטנ''א באוגדה לדורותיהם

עוצבת המפץ (אוגדה 146) היא אוגדת מילואים משוריינת הכפופה לפיקוד הצפון.האוגדה הוקמה בשנת 1954 כמפקדה משימתית על חטיבתית של פיקוד המרכז  ונקראה אוגדה 38. הצורך בהקמת מפקדות על חטיבתיות בצה"ל בין דרג החטיבה לדרג הפיקוד עלה כבר במבצעים הנרחבים בסוף מלחמת העצמאות כמבצע עובדה, מפקדה הראשון היה אל"ם מישאל שחם.בתחילת שנות ה-70 (לאחר מלחמת ששת הימים)  הוחלף שם האוגדה מאוגדה 38 לאוגדה 146 והאוגדה התמקמה במפקדה קבועה באזור ירושלים. בין השנים 1976-1977 הוחלף שם האוגדה מאוגדה 146 לאוגדה 131. במהלך מרץ 1974, לאחר מלחמת יום הכיפורים, הוכפפה האוגדה לפיקוד צפון- מפקדת האוגדה התמקמה בטירה, החטיבות התמקמו במחנה נפתלי והגש"ח התמקם בבסיס ליד יקנעם.בין השנים 1984-1985 הוחלף שם האוגדה מאוגדה 131 לאוגדה 146. לאוגדה כיום שלושה בסיסים: מחנה חוות השומר, מחנה ציפורית, מחנה נפתלי.

עץ מבנה אוגדתי

חטיבת כרמלי (חטיבה 2) – בעבר נקראה חטיבה 165, המכונה חטיבת כרמלי. הוקמה בפברואר 1948 בתור חטיבת הגנה בגליל המערבי ובחיפה. מפקדה הראשון היה משה כרמל.

עוצבת אלון (חטיבה 228) – חטיבת אלון, המכונה גם "חטיבת הנח"ל הצפונית", בשל היותה כפופה לפיקוד הצפון, היא חטיבת חי"ר במילואים, המורכבת מחיילים היוצאים מחטיבת הנח"ל. בעבר הייתה חטיבת אלון חטיבת המילואים של חטמ"ר צמח (228) והשתייכה לאוגדת יהודה בפיקוד המרכז, לאחר פירוק האוגדה והחטמ"ר הוסבה החטיבה מחטיבת חי"ר קלה לחיר"ם והוכפפה לאוגדה 146.

עוצבת התקומה (חטיבת האש 213) – אגד ארטילריה של האוגדה, הוסב לאחרונה לחטיבת האש. האגד הוקם בשנת 1970 כא.א 213 והיה לאגד חת"ם הראשון בצה"ל במתכונת האגדים העוצבתיים. לאורך השנים לחם האגד במלחמת יום הכיפורים, מלחמת שלום הגליל והאינתיפאדה הראשונה.

חטיבת אגרוף הברזל (חטיבה 205) - חטיבת שריון שהוקמה באוגוסט 1961 כחטיבה 200. לחמה במלחמת ששת הימים בחזית המצרית. במלחמת יום כיפור נלחמה בחזית הצפון, ובתוספת גדוד הסיור האוגדתי הובילה את התקפת הנגד ברמה"ג. במלחמה לבנון הראשונה שימשה כוח עתודה גייסי.

אגד לוגיסטי אוגדתי 146 (אלו"ג) – אחראי על נושאי הלוגיסטיקה השונים ליצירת רציפות והמשכיות לפעילות האוגדה. אחראי על תחומי ההספקה, רפואה, אחזקה ושיטור באוגדה. עד 2006 היה לאוגדות אגד תחזוקה, אז הוחלט לצמצם אותם ולהחליפם באגד לוגיסטי מרחבי (אלמ"ר). כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה הוקמו אגדים לוגיסטיים אוגדתיים אם כי במתכונת מצומצמת יותר.

עוצבת הנשר (חטיבה 226) – חטיבת הצנחנים הצפונית, הוכפפה לאוגדה 146 עם ההחלטה להכפיף את חטיבות החי"ר הפיקודיות לאוגדות השונות. במלחמת לבנון השנייה פעלה החטיבה בגזרת רכס רמים, מוכנות החטיבה למלחמה הייתה גבוהה מאוד בהשוואה לרמת המוכנות הירודה של יחידות רבות אחרות. בהפגזה על קיבוץ כפר גלעדי נפגעה פלוגת המפקדה של אחד הגדודים, שמדרך הטבע כללה חיילים מבוגרים ובעלי משפחות. באירוע נהרגו 12 חיילים. המקרה נודע בשם "אסון כפר גלעדי".

חטיבת קרייתי (חטיבה 4) – חטיבת שריון במילואים, הוקמה בשנת 1948. ב-1972 עברה החטיבה הסבה לחטיבה ממוכנת. במלחמת יום הכיפורים לחמה תחת אוגדה 210 והשתתפה בקרבות הבלימה והתקפת הנגד הישראלית ברמת הגולן. החל מ-2009 החטיבה מפעילה טנקים מסוג מרכבה ס' 4.

 קציני חימוש אוגדה - קטנ"אים לדורותיהם

  1. רס"ן אברהם גרעין - 1972
  2. אלוף חגי שלום - 1973 - מלחמת יום כיפור - קישור לסיפורו של האלוף חגי שלום – קחש"א 146   קישור(ראיון מתאריך 20/5/2020)
  3. רס"ן אורי כדורי - 1974
  4. תא"ל איתן עמרם - 1976 
  5. אל"מ יושע דוד - 1978 
  6. סא"ל מאיר כלפון - 1979
  7. סא"ל מיקי זמיר - 1980 מלחמת לבנון הראשונה - קישור לסיפורו של  מיקי זמיר- קחש"א 131 במלחמת לבנון הראשונה)
  8. סא"ל ענבר דוד - 1983
  9. אל"מ גיל רוזנברג - 1985
  10. סא"ל מנשה יבין - 1987 
  11. סא"ל יהודה זיידה - 1989
  12. אל"מ יצחק עוזרי - 1990
  13. אל"ם מיקי בניון - 1992
  14. סא"ל יוסי אקוניס - 1994
  15. תא"ל רוני חממי - 1997
  16. אל"ם חיים מור חיים - 2000
  17. סא"ל אמיר נבסו - 2002
  18. תא"ל מישל ינקו - 2005 מלחמת לבנון השנייה
  19. אל"ם אלון שלמה - 2006 
  20. סא"ל רון ארי - 2008
  21. סא"ל אלקה שלם - 2010 
  22. סא"ל ישראל דנילוב - 2012 
  23. סא"ל אלי חוטובלי - 2014 
  24. סא"ל אבי קויפמן - 2015 
  25. סא"ל חן עידו - 2017
  26. סא"ל אור מוסקוביץ' - 2019 , אור מספר - ביצעתי תפקיד קטנ"א 146 (עם החלפת שם המספר מ-319 ל-146 המיתולוגית בפעם השנייה) בעיצומה של הטמעת 'אחזקה אחרת', תוך עבודה מאומצת לשיפור כשירות האמל"ח ומוכנות מערכי הטנ"א ביחידות האוגדה.
  27. סא"ל עידן יצחק - 2022 

אנשי טנ"א ותיקים:

  1. חומי רפאל
  2. ברוך כהן
  3. יוסי נדים
  4. קדוש רונן
  5. אורי עזר
  6. משה גואטה
  7. חיים סויסה
  8. אמיר אלון

 

 



חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים