דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים כהן בן עמי

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 09/09/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 4677


כתב וערך – סרן מקסים וישנווצקי

בן עמי נולד ב- 10.10.35 בתל אביב, נשוי לרבקה ואב לשלושה בנים.בוגר בית ספר מקצועי ''שבח'' אשר במסגרתו הוסמך להנדסאי מסגרות מכאנית.בסיום הלימודים החל בן עמי לעבוד בתעשייה הצבאית, בעבודה זו שותף בפיתוח רובה ה''עוזי''.[1] פיתוחו של העוזי החל בסוף שנות ה-40 והושלם ב-1955 העוזי תוכנן על ידי עוזי גל. הנשק התבסס על התכנון של תת-המקלע M23/25 הצ'כי.

מקלע העוזי

בן עמי התגייס ב-18.10.53 ,את שירותו הצבאי החל בגיל 18 ,  בחיל התותחנים אך בשל מקצועו ועבודתו בתעשייה הצבאית אותר גויס לחל החימוש למדור ניסויים (נס''א).[2]באותה תקופה נס''א היה בסך הכול מדור שמנה 10 אנשים ועיקר עיסוקו היה ניסוי ופיתוח נשק, רכב/רק''מ ותחמושת. המדור היה תחת אג''א –אגף האפסנאות, לימים אט''ל, וממוקם במטווח 24.בן עמי שירת ביחידה עד דרגת רס''ר שלאחריה יצא לקורס קצינים לאחר סיומו השתבץ ענף טילים במקחש''ר.

 

בן עמי בדרגת סר''ן

בשנים ההן בשל רצון צה''ל להתחמש והיעדר תקציב חיל החימוש היה רוכש רק''מ ישן מצבאות העולם והיה עוסק בפיתוח והשבחה של כלים אלו.דוגמא מרכזית מתקופה זו ,בא בן עמי נטל חלק מרכזי בפיתוח, היא שיפור הזחל''ם 3M והתקנת משגר טילים על גבי הכלי. כחלק מהשיפור הוחלף המנוע מדיזל לבנזין והותקנה מערכת טילים SS11 מונחים נגד טנקים.

זחל''מ נושא טילים מונחים SS11 נגד טנקים

בשנת 1973 קיבל בן עמי את דרגות הסא''ל כשהתמנה לראש ענף פיתוח במטכ''ל אג''א בראשו עמד כ-5 שנים . במקביל סיים תאר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית ירושלים.באותן שנים פרצה מלחמת יום הכיפורים במהלכה הצבא נתקל בבעיות בהוצאת כלים מאחסנה יבשה. באותה תקופה שיגרת האח''י כללה גירוז כלל המכלולים של הרק''מ והוצאתם מהכלי. כמו כן התחמושת והמצברים היו גם הם מחוץ לרק''מ דבר שהוביל לזמני הכנה ארוכים ודרש עבודה רבה וכפועל יוצא פגיע במבצעיות.הצבא החל לחפש פיתרון לבעיות האחסנה ובמהלך ביקור באנגליה נחשף בן עמי לשיטה חדשנית לאחסנה יבשה בה הכלים נמצאים בכיסויים עם לחות קבועה של 45 מעלות , המצברים מותקנים ברק''מ ונטענים על ידי מטען חיצוני וכלל המכלולים נמצאים בתוך הרק''מ.כחלק מתפקידו כראש ענף פיתוח בן עמי הציג את הרעיון לראש אג''א וסוכם לצאת לרכש כיסויי אח''י ,מהחברות האנגליות, עבור שתי חטיבות שריון. קצין תחזוקה ראשי דאז כתב את ההוראות אחסנה בשיתוף עם בן עמי והתהליך יצא לדרך.השינוי לא רק הביא לזמני הוצאה מהירים מאח''י אלא לחסכון בכוח אדם נדרש לאחזקה כתוצאה מרידוד הטיפולים הדרושים.בתחילת תהליך ,לכיסויי אח''י, הנגדים אשר היו אחראים על תחום האח''י התנגדו לשינוי לאור החשש לעבד את מקומם וחיבלו בכיסויים, אך התופעה נפסקה במהרה בזכות ביקורות ומעקב חילי. לאחר מספר שנים יצור הכיסויים עבר למפעלים בארץ.

 

הוראות קצין תחזוקה ראשי לאחסנה יבשה

במלחמת לבנון הראשונה  6 ביוני  1982 המעבר לכיסויי אח''י הוכיח את עצמו הכלים יצאו בכשירות גבוהה ובזמן מהיר.לאחר מכן בן עמי מונה לסגן נספח צה''ל בלונדון וקיבל את דרגות האל''מ.

בן עמי כהן בדרגת אל''מ

במסגרת תפקידו עסק ברכש טנקי הצנטוריון[3] (''השוט'') וחלקי חילוף שילוחם לארץ לצורך השבחה.

טנק הצנטוריון 

כמו כן באותה תקופה אנגליה מכרה נשק לצבאות ערב ובן עמי היה אוסף מידע אודות אמל''ח זה או אחר , סוג של ''ריגול תעשייתי'' ומדווח למשרד הביטחון.בן עמי השתחרר בשנת 1978 והתחיל לעבוד בחברת אחידטקס המתמחה ביצור אוהלי אח''י.בנימה האישית בן עמי  רואה בחיל משפחה לראיה לכך הוא ובני מחזורו נפגשים עד עצם היום הזה בכל שנה. בן עמי מתאר את החיל כמקצועי חדשני ובעיקר מכפיל כוח בכל מלחמות ישראל.חיל החימוש תמיד חתר לתקן את הכלים בשטח להבדיל מצבאות אחרים.

אתגר מרכזי משרותו הוא השבחת מערכות לחימה מיושנות של צבאות זרים למערכות של צה''ל.

בתאריך 11/6/20 בן עמי מבקש להוסיף את קורות חייו לכתבה

כהן בן עמי נולד בתל אביב ב עשירי באוקטובר 1935 בבית חולים "עין גדי" הנמצא ברחוב מז"אה להורים כהן שרה ונתן בעלו ארצה בחלוצים.

האם נולדה בעיירה פיטורקוב טריבונל (דרומה מורשה בפולין) ,האב נולד בעיירה צכנוביץ (קרוב לביאלסטוק ) שבפולין.

בן עמי נשוי לד"ר רבקה כהן, אב לשלושה בנים וסבא לארבעה נכדים.

לימודים:

 • בית ספר עממי "ביאליק" בדרום תל אביב.
 • בית ספר תיכון מקצועי " שבח" בתל אביב
 • בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים בסוציולוגיה ומדעי המדינה .
 • לימודי יחסי ציבור בטכניון.
 • קורס לוגיסטי בצבא האמריקאי " בפורט לי" ווירגנוה ארה"ב

שירות צבאי:

 • תחילת השירות כטוראי בחיל התותחנים יחידת מרגמות כבדות.
 • מעבר לחיל החימוש ושירות כטוראי ועד לדרגת רס"ר במדור הניסויים של מפקדת קצין חימוש ראשי.
 • 1963- סיום קורס קצינים בה"ד 1 ובה"ד 20 .
 • שירות בענף טילים במקחש"ר וטיפול בפיתוח הטילים הראשונים שבשימוש חילות היבשה בצה"ל , טילי סוזז , ווזז "וגבריאל" ( "לוז")
 • רע"נ פיתוח במטכ"ל הג"א (אגף אפסנאות) ואחראי לפיתוח מערכות נשק וטילים והכנסת שיטת אח"י (אחסנה -יבשה) לימח"ים.
 • 1975-1977- סג"ן נספח צה"ל בלונדון וסג"ן ראש משלחת משרד הביטחון בלונדון.
 • בן עמי סיים שירותו בצה"ל בדרגת אלוף משנה.

שליחויות בחו"ל - בשנת 1980 היה שליח של ההסתדרות הציונות בטורונטו שבקנדה.

תעסוקה בתום השירות - במשך 13 שנים מיום שחרורו מצה"ל שימש כמנהל השיווק של חברת "אותודטקס" לייצור מיגון צבאי ו"אחסנה-יבשה"

 

 

 


[1] העוזי הוא תת מקלע  קומפקטי ופופולרי תוצרת התעשייה הצבאית הישראלית.

[2] נס''א הינה הגוף הטכנולוגי האחראי על תכנון וביצוע ניסויים ותהליכי הבטחת איכות המוצר, על ניתוח והערכת    ממצאים וגיבוש המלצות להמשך הפיתוח וההצטיידות לכלל אמצעי הלחימה בזרוע היבשה.

[3] הצנטוריון הוא טנק בריטי, שפותח בסוף מלחמת העולם השנייה

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים