דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של אל"מ במיל' מיכאל בר הוד

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 31/07/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3556


רס''ן לירז ביטון מראיין את אל''מ במילואים מיכאל בר הוד שפרש בשנת 2002 בתפקיד רמ''ח פרוייקטים באט''ל.

פתיחה:

 פרויקט ''בכירי חיל מספרים'' מביא את סיפורו של חיל החימוש במרוצת השנים דרך עיניהם של מפקדי החיל לדורותיהם, סיפור זה שזור עם הקמתו של צה''ל, התפתחותו דרך האתגרים המבצעיים הייחודים בהם עסקו מפקדי החיל ביניהם אל''ם מיכאל ברהוד. אל''ם מיכאל ברהוד שימש במגוון תפקידים במפקדת החיל, קלט אמל''ח חדש בצה''ל והחשוב שביניהם היה קליטת מערכת תרמית לראיית לילה מסוג ''ארטישוק''. בשנת 2008 פיתח מערכת אח''י שמיועדת למחסני חירום, מחסני פח עם דלת הזזה.  כיום ישנם 90 מחסנים מסג זה. מערכת זו  שפיתח לצבא בתור אזרח, שינתה את תפיסת האחזקה.

כיום עובד כעצמאי, החברה נותנת תמיכת הנדסה וסוחרת בציוד טכנולוגי.

רקע כללי:

מיכאל נולד בשנת 1948בפולין ועלה ארצה כשהיה בן שנתיים, עם עלייתו ארצה התמקמה משפחתו בעיר נתניה. מיכאל נשוי + 3 בנים. בשנת 1965 התקבל ללימודי עתודה במגמת הנדסת מכונות בטכניון אותם סיים לאחר כארבע שנים ואז הוצב בחיל החימוש.

עם שחרורו הקים חברה לגידור חשמלי,''עומרית טכנולוגיה''  פיתח גדר אלקטרונית לגדר גבול דו טכנולוגית בעלת 2 סנסורים, החברה קיבלה אישור של נאס''א ב 2002 ואלביט ביקשו את הזכויות על הרעיון של הגדר. כיום כל עוטף ירושלים ואריאל מושתתים במערכת זאת. החברה גם פיתחה לאלביט גדר מערכת טכנולוגית אשר קיימת בבסיסים צבאיים כמו רמת דוד, חצור וכו. ב- 1967 בזמן לימודיו כשהיה לאחר קורס מכי''ם  פרצה מלחמת ששת הימים ומיכאל צורף לחטיבה 9  שלחמה בגלבוע ונכנס לירדן דרך ג'נין.

תפקידים אותם ביצע לאורך השנים:

עם סיום הלימודים גוייס לחיל החימוש והוצב במדור צמ''ה בענף מק''ל שוהעבר מחיל ההנדסה לחיל החימוש, במדור עסק בעיקר בציוד מכני הנדסי, מיגון דחפור D9, פיתח מערכות לפיצוץ מוקשים הנדחפות ע''י טרקטור, מיגון דבורות וציוד ימי, כמו כן פיתח מיכליות דלק 6800 ליטר  ומיכליות מים מנירוסטה. בשנת 1973 נהייה ראש מדור צמ''ה כשהיה בדרגת סרן. בשנת 1977 עבר מיכאל תפקיד, ומונה לראש מדור ביחידת בחינה צי''ח (ציוד ייעודי חיר). שכלל בעיקר מנופים, מדחסים, כלי עבודה, משאבות, ציוד אשר היה ביחש''מים. התפקיד היה יותר תפקיד ניהולי, התעסקות עם הרבה בוחנים, ותכנון תכניות עבודה. בתקופה זו תמכתי בפלוגת ''הצליחה'' תוך מתן הנחיות לטיפול ותיקון הציוד. במלחמת לבנון ה 1 בשנת 1981  כשהיה במשלחת צה''ל בנו יורק זירז את אספקת טנקי המג''ח בכדי שיגיעו ללבנון, שם נוצרה בעיית ניוד הטנקים לאוניות, ע''מ להאיץ את העברת הטנקים לישראל גייס נהגי טנקים מתוך המשלחת והם העבירו  את הטנקים לאונייה, טנקי המג''ח היו לראשונים בצה''ל עם ראיית לילה.

בתפקיד הבא הוצב במשלחת רכש לניו יורק, שם עשה עסקאות רכש גדולות של צה''ל, כשהיה במשלחת הקים את פרוייקט ארטישוק, עבר מצמ''ה לאופטרוניקה. בשלב מסוים טיפל בפרויקט מרכבה סימן 2.  במדור רכב  ונשק, בענף צל''מ במצל''ח, גולת הכותרת של התפקיד הייתה הקמת מדור אופטרוניקה, בתוך הענף. עבר להיות ראש ענף צל''מ באג''ה (אט''ל) עסק ברכש תחמושת, נשק ורכב. מיכאל הקים חמ''ל ייעודי שתפקידו היה לספק את אספקה בחירום מארה''ב. לבסוף הציע לאמריקאים להציב את הציוד בארץ במקום להטיסו בזמן מלחמה, כשצה''ל יתחזק את המחסנים ולכשתהיה מלחמה צה''ל יפתח את המחסנים. לאחרי שפרש בשנת 1992בדרגת אל''מ, התנדב למילואים כראש המנהלה לאספקה בחירום, לאחר מלחמת לבנון ה-2 פרש משירות מילואים.

תקופות שירות ותפקידים:

שנה

שירות

דרגה

תפקיד/ מקצוע

1969-1973

סדיר

סגן

קצין מדור צמ''ה במקחש''ה

1973-1977

סדיר

רב סרן

רמ''ד צמ''ה

1977-1979

סדיר

רב סרן

בוחן ראשי צי''ח צכ''ל

1979-1981

סדיר

רב סרן

משלחת משרד הביטחון לניו יורק

1981-1984

סדיר

סגן אלוף

ראש ענף צל''מ במצל''ח

1984-1987

סדיר

סגן אלוף

ראש ענף צל''מ באג''א (אט''ל)

1987-1992

סדיר

אלוף משנה

רמ''ח פרוקטיים באט''ל

1992-2006

מילואים

אלוף משנה

מפקד חמ''ל אספקה בחירום בארה''ב

 

אירועים מכוננים במהלך השירות:

הדבר הכי חשוב היה כניסת המערכות התרמיות לראיית לילה וביניהם הארטישוק. טכנולוגיית זו הכניסה לתעשייה הישראלית את ראיית הלילה, אירוע מאוד משמעותי שבעקבותיו פותחו טילים ארוכי טווח, זאת התרומה הכי גדולה של חיל החימוש לצה''ל, להגנה על מדינת ישראל.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
בלין שרגא צבי ז

כניסת חברים