דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים שלמה מלר

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 15/05/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3849


מראיין - רס''ן אורן מקובר

שלמה התגייס בשנת 1965 וסיים קורס קצינים כחודשיים לפני מלחמת ששת הימים.

בתפקידו הראשון הוצב ביחש''מ צריפין וביצע תפקיד ק.רק''מ. בפרוץ מלחמת ששת הימים, היחש''מ סייע בתחום הרכב והזחל''מים ובשותפות מלאה עם הסדנא הגייסית.לאחר המלחמה, שלמה היה שותף בהקמת סדנא בבקעת הירדן (ג'פתליק).

שלמה, קיבל אחריות על הפלגה שתפקידה לתת מענה אחזקתי לכלל יחידות במרחב בקעת הירדן ועד פאתי אזור ים המלח. המענה העיקרי היה בתחום רכב וזחל''מים. שלמה זוכר את האתגר ביכולת לתת אחזקה לכלל המרחב  והצורך בחילוצים מורכבים הכוללים רכבים אזרחים.שלמה נזכר באירוע בודד אך משמעותי, בחווה היוגוסלבית הייתה באר עם משאבה. לאחר שהירדנים חיבלו במשאבה לא היה ניתן להשקות את השטחים החקלאיים. בזכות תושייה ונחישות, המשאבה תוקנה ע''י אנשי הסדנא והבאר חזרה לספק מים.באותה תקופה ליד גשר דאמיה, שלמה נפצע בראשו מרסיס ולאחר טיפול רפואי חזר לשרות יום למחרת.שלמה התגייס בשנת 1965 וסיים קורס קצינים כחודשיים לפני מלחמת ששת הימים.בתפקידו הראשון הוצב ביחש''מ צריפין וביצע תפקיד ק.רק''מ.בפרוץ מלחמת ששת הימים, היחש''מ סייע בתחום הרכב והזחל''מים ובשותפות מלאה עם הסדנא הגייסית.לאחר המלחמה, שלמה היה שותף בהקמת סדנא בבקעת הירדן (ג'פתליק). שלמה, קיבל אחריות על הפלגה שתפקידה לתת מענה אחזקתי לכלל יחידות במרחב בקעת הירדן ועד פאתי אזור ים המלח. המענה העיקרי היה בתחום רכב וזחל''מים. שלמה זוכר את האתגר ביכולת לתת אחזקה לכלל המרחב  והצורך בחילוצים מורכבים הכוללים רכבים אזרחים.

בין השנים 1970-1969 עבר לצריפין לשרת בתפקיד קצין החימוש של בסיס הדרכה לתותחנים.שטחי האימונים של הבה''ד היו ליד באר שבע (חירבת מאחז) וליד שדה בוקר.באותה תקופה,שלמה היה שותף בקליטת התומ''תים הראשונים של בסיס שרמן עם מזקו''מ צר ותותח של 75 מ''מ והמשיך לאחר תקופה את קליטת התומ''תים עם מזקו''מ רחב ותותח 155 מ''מ ע''ב מנועי קמינס.שלמה ליווה את הניסויים ונתן את המענה האחזקתי למרגמות הראשונות של 160 מ''מ ע''ג תומ''ת שרמן.

בשנת 1971 שלמה הגיע לסיני וקיבל את תפקיד קצין החימוש של גדוד התותחנים.

במלחמת יום כיפור היה קצין חימוש של האגד בסיני והיה אחראי על כלל הסוללות הפרוסות לאורך הקו ובאזור התעלה מהצפון לדרום.שלמה זוכר שלאחר חציית התעלה של גדודי הארטילריה, היה ''שקט מצמרר'' ואנשיו עסקו בביצוע החזרה לכשירות לכלל הכלים. את החלפים למנגנוני הירי קיבלו באופן מוסק.זיכרון מאותו יום שצרוב בזיכרונו של שלמה, סוללה לא הייתה בכשירות לאור שחיקה גבוהה מאוד של הקנים (175 מ''מ) ולאחר ירי ממושך. בפועל היו קנים להחלפה של 203 מ''מ והיה נדרש לבצע משיכה לאחור על מנת להכניס את הקנים עם המתאמים שלהם. לאור חוסר אמצעים וזמן לבצע משיכה לאחור לכלל הכלים, שלמה ואנשיו מצאו פטנט ע''ב אדני רכבת ואמצעים נוספים ובכך הצליחו לבצע משיכה לאחור לכלל הכלים ובאותו לילה הוחלפו 6 קנים מ-175 מ''מ ל-203 מ''מ. הסוללה בבוקר שלמחרת הייתה כשירה לביצוע ירי.

לאחר מלחמת יום כיפור הגיע שלמה לבסיס ההדרכה של חיל החימוש והיה ראש ענף נשק. במסגרת תפקידו היה אחראי על ההסמכות בתחום חמש צריח, תחמושת, אופטיקה, ציוד ייעודי.

בשנת 1978 שלמה הגיע למרכז הובלה וקיבל את תפקיד ראש ענף אחזקה, בתקופתו קלטו כלים חדשים למרכז הובלה.במהלך שרות בלבנון במסגרת תפקידו במרכז הובלה, עסק שלמה לאורך זמן עם רכבים ורק''מ שנפגעו ממטענים.

לאחר חזרתו לבית נבאללה, קלט אמצעים נוספים וחדישים.

בשנת 1986 ובגיל 40 השתחרר מצה''ל והתחיל לעבוד בחברת VOLVOשלמה ביצע מילואים עד שנת 2015 ובמהלכם הועלה לדרגת אלוף משנה.

החברות החזקה של שלמה עם הקצינים והעמיתים ששירתו איתו לאורך השנים, המלחמות והמבצעים נשמרת עד היום.

שלמה בתפקידו במרכז הובלה-ברקע חילוץ תומ''ת שהתהפך ממוביל.

שלמה מתדרך את חייליו לאחר חזרתו מפציעתו

 

שלמה בתקופת שרותו בתותחנים- מרגמה ע''ג זחל רחב

 

שלמה בתקופת המילואים על רקע המשאיות במרכז הובלה

 

 

שלמה לוחץ את ידו של הרמטכ''ל דאז רא''ל משה לוי

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
יום טוב שלמה ז פלש יוסף (יוסי) ז

כניסת חברים