דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל"מ שאול סלומון - בתפקידו האחרון מחש"פ צפון (מפקד חימוש פיקודי)

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 30/06/2013

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 4201


שם הבכיר: שאול סלומון.

שנת פרישה: 1982, לאחר 30 שנות שירות.

דרגה: אל"מ.

אל"מ במיל' שאול סלומון פרש בשנת 1982 לאחר 30 שנות שירות, שאול יצא לקורס הקצינים בשנת 1964 לאחר שהיה בשירות קבע בדרגת רס"ר, שאול אותר ואובחן כנגד מצטיין ובעל ערכים גבוהים, ולאור כך נשלח לקורס הקצינים.

שאול סיים את הכשרתו בבה"ד 1 כחניך מצטיין ולאחר ביצוע השלמה חיילית אשר הסמיכה אותו לקצין חימוש, קיבל את דרגת הסגן.

בסיום קורס הקצינים שובץ שאול בתפקידו הראשון כקצין חימוש,  קצין מחסנים ביחש"מ 651 שהיה ממוקם בזמנו בבת גלים. בתפקיד זה נאלץ שאול להתמודד עם אתגרים לא פשוטים אשר פיתחו אותו כקצין חימוש מתחיל בחיל.

שאול ביצע את התפקיד הראשון בין השנים 1964-1967, שאול מוסיף שכאשר נכנס לתפקיד ביחש"מ לא עבר חפיפה וזאת כי לא היה קצין ששובץ בתפקיד טרם, לכן נאלץ להתמודד עם מספר אתגרים בהם שליטה על 9 סדנאות מרחביות תוך עמידה בתוכנית עבודה שנתית ודאגה אינסופית להספקת חלקי חילוף בכדי לאפשר כשירות מלאה וכל זאת עם מטרה עליונה של שמירה ודאגה לאנשים שהם ליבת העשייה.

בשנים 1967-1968 ביצע שאול את תפקיד מפקד סדנה בקונטרה, אז היה בדרגת סרן. שאול החליף קצין שביצע את התפקיד במשך שבועיים בלבד, הסדנה הייתה ממוקמת בבסיס סורי ששימש כסדנה סורית בעבר – "התשתית הייתה מעולה וחדשנית מציין שאול".

שאול הציג שהעבודה בתפקיד כמפקד הסדנה הקדמית בקונטרה הייתה מאתגרת היות והיא הסדנה המרוחקת ביותר מהיחש"מ, ובכלל התנאים האקלימיים ברמה"ג מאתגרים בפני עצמם. "אני זוכר בקרים שהייתי קם בבוקר וללא יכולת לפתוח את דלת החדר או לנוע במחנה בגלל כמות הגשם והשלג ושלא נדבר על ההספקה שלא הייתה ( מזון וח"ח) .

שאול מספר שסמוך למלחמה הגיעו שרשראות שלג אבל היחידות לא ידעו איך להשתמש בהן אז הם נשארו במצל"ח, אבל כמפקד חדש היה חשוב לי ליזום ולחדש ולכן ביקשתי את השרשראות לשימוש בסדנה ולאחר עבודה ולמידה קלה היחידה שלי הייתה המסגרת היחידה שנעה במצב שלג ברמה"ג, ולאחר  ההצלחה כלל יחידות הפיקוד החלו להרכיב את שרשראות השלג, "הייתי גאה ביחידה שלי".

שאול סיים תפקיד בשנת 1968 וסגנו קמחי החליף אותו.

בשנים 1968-1969 ביצע שאול את תפקידו השלישי כקצין חימוש , שאול מונה להיות קח"ש חטיבה 179 ( חטיבת שריון), שאול קיבל את דרגת הרס"ן בקיצור פז"מ.

שאול החליף את רס"ן יואל שגיא. חטיבה 179 ישבה במחנה קורדני והאמל"ח המרכזי בחטיבה היה טנקי שוט קל וגדוד חרמ"ש על בסיס זחל"מ.

שאול מציין כי האתגר המרכזי באותה תקופה היה חוסר הזיווד לטנקים והתחמושת הייתה רחוקה ומצריכה נסיעה ארוכה ע"מ למלא בטנים בטנקים.

שאול מאוד נרגש, מספר כי לכל אורך תפקידו כקח"ש חטיבה פעל לייעול ושיפור איכות העבודה , "אני זוכר שנאלצתי להתמודד עם משאיות הפרשים אשר דפנות הארגז שלם היו גבוהות דבר שהקשה בהעמסה של תחמושת וציוד , הבאתי מהנדסים צבאיים בכדי שיסייעו בפתרון הבעיה ולאחר כמה חודשים הדבר שופר, ואפילו הגענו למצב שמשאית תעמיס ציוד ע"פ טנקים וככה העבודה נעשתה יעילה יותר.שאול סיים תפקיד בשנת 1969 והחליף אותו רס"ן מוטקה גורן.   

בשנים 1970-1972 שימש שאול כקצין אחזקה בפיקוד הצפון דאז ישב בנצרת .

שאול עדיין בדרגת הרס"ן והחליף את רס"ן חלפון , שאול בתפקידו כקצין אחזקה פיקודי היה אחראי לכשירות ואיכות האחזקה על כלל הצל"מ והרק"מ בפיקוד הצפון, החל מהטנקים ועד לאחרון האקדחים. שאול מדגיש כי האתגר הגדול ביותר בתפקיד היה הטמעת האחסנה היבשה וכקצין האחזקה היה צריך לפקח על התחום.

שאול סיים תפקיד בשנת 1972 ונשלח לפו"מ למשך שנה ( סיים ב- 1973).

בשנים 1973-1976 לאחר סיום הפו"מ וקבלת דרגת הסא"ל מונה שאול למפקד יחש"מ צפון 651 בשגרה וכמפקד גש"ח 693 ( גדוד שירותי חימוש) בחירום של אוגדה 210.

שאול החליף בתפקידו את סא"ל חלפון, יחש"מ 651 ישב בבת גלים,  אז אוגדה 210 הייתה עוד בתכנון ע"ג נייר והמלחמה תפסה אותה( אוגדה) ואת הגש"ח לא מוכנים כלל. כמפקד היחש"מ האתגר המרכזי היה לעמוד בתוכנית העבודה השנתית , במלחמת יום הכיפור האתגר המרכזי היה הקמת גש"ח 963 ומתן אחזקה לאוגדה שנבנתה תוך כדי לחימה על כל סוגי הטנקים משרמן ועד המרכבה, חיל החימוש ובתוכו הגש"ח הצליחו לשקם את האוגדה שלוש פעמים במלחמת יום הכיפורים "זו הייתה עוצמתו של חיל החימוש".

שאול סיים תפקיד בשנת 1973 ונשלח לשליחות בארה"ב למשך כשנה כאות הוקרה לעשייתו ותרומתו לחיל החימוש.

בשנים 1977-1978 מונה שאול להיות מפקד אימון יחידות בחיל החימוש, היחידה ישבה בבה"ד 20 ( האקדמיה לחימוש) . שאול עוד בדרגת הסא"ל, ולאחר שליחות בארה"ב במשך שנה היה היחיד בעל הידע להכשיר את יחידות החימוש בתחום הקשר, ההגנה העצמית והניווטים, שאול ביצע תפקיד זה במשך שנה ולאחר שהטמיע אותו קיבל את דרגת האל"מ.

שאול בשנים 1978-1982 מונה לתפקיד מפקד חימוש פיקוד הצפון , שאול החליף את אל"מ שילה דוד, בתקופתו כמחש"פ התמודד שאול עם המשך המיסוד של תחום ההחסנה היבשה בפיקוד ( דרך אותה התחיל עוד בהיותו קצין האחזקה) , שאול בתפקידו יצר עצמאות סביבתית ובכך יצר מודעות בכוחות האחזקה למטה ולא כל משימה הייתה צריכה לעבור דרך המחש"פ כמו שהיה טרם לכן.

שאול בתפקידו כמחש"פ ייעד לעצמו להכניס את הנשים לשירות בחיל וביצוע תפקידי שטח מלאים ככלל הבנים ( שאול מציין כי במהלך השליחות בחו"ל נוכח לדעת קצינות בתפקידי שטח ככל הבנים וביצעו זו באיכות ורצינות רבה). לאחר שיחה שביצע עם קצינת הח"ן ( חיל הנשים) וקבלת ברכת הדרך, שיבץ שאול קצינות כעוזרות בחטיבה ומפקדת סדנה והתוצאות לא היו מפתיעות- " הקצינות האלו היו פשוט מעולות".

שאול ציין כי הערכים אשר הובילו את חיל החימוש בתקופתו היו דאגה לאנשים בכל הרמות אבל בעיקר לקצינים כמובילי הדרך , חיל החימוש דאג להכשיר את הקצינים הטובים ביותר ע"מ שהעבודה ביחידות הקדמיות תבוצע במלואה.

שאול מדגיש כי בכל המלחמות חיל החימוש בלט לחיוב במקצועיות שלו ובזמינות שלו לביצוע אחזקה מיטבית ומהירה על מנת לאפשר רציפות והמשכיות בלחימה לכל אורכה. שאול מספר שבמלחמת יום הכיפורים אירעה תקלה בטנק והוא היה צריך לפרוס זחל בכדי להמשיך תנועה, שאול המליץ להמשיך תנועה ולבצע את הפריסה במקום אחר היות והשטח בו מצוי הטנק מסוכן, אך מפקד הגדוד הבין מדברי המ"פ שהיה נוכח בצמוד לטנק התקול, כי הוא תקוע במחנה סורי וע"ג משטח מסודר ולכן זהו המקום האידיאלי לפריסה המג"ד נתן הנחיה לפרוס במקום, יום למחרת הטנק חטף טיל וחמישה חייליו נהרגו, שאול מציין כי הכיר את מקום הפריסה וכי היה מובן שזהו משטח שמשמש כמטווח דבר שהסתיר המ"פ בדיווח למג"ד .

חיל החימוש הינו חיל מקצועי ועיקר מהותו לאפשר רציפות והמשכיות בלחימה ובשגרה. רצף התפקידים של שאול לימד כי האתגרים לא קלים ואף מרובים, אבל חיל החימוש עושה עבודה נפלאה ומביא הישגים בכל משימה.   

התחקיר הוכן בקורס קציני חימוש בבה"ד 20 במסגרת  "פרויקט בכירי חיל החימוש לדורותיו"

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
זיפרוני דויד ז

כניסת חברים