דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

ביקור אנשי חימוש ששירתו בשנות השבעים בגדוד 74 בחטיבה 188

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 06/11/2022

תאריך האירוע: 2022-10-18

מספר צפיות: 403


מפל"ג הטנ"א של גדוד 74 סגן יוני סקונדין מספר לאתר המורשת בגאווה על ביקור עשרה אנשי חימוש ששירתו בגדוד בשנות השמונים בגדוד.

יוני מספר - ייצר איתי ישי הנדל בקשר לקבוצת בוגרי הגדוד שרוצים לבקר בגדוד ולדבר עם אנשי החימוש. אז נערכנו לביקור ועשינו להם הצגת תכלית חימושית. הם הגיעו לגדוד ועשינו להם תערוכה של אמצעי וכלי העבודה החדשים המשמשים את בעלי המקצוע בעבודתם.

חולייה טכנית פלוגתית - הצגנו להם את החולייה והשמות החדשים ששונו בשנים האחרונות, הצגנו להם את כל השינויים בשמות ובתפקידים. לאחר מכן הצגנו להם במשטח העבודה את המנופים הקיימים , כלי העבודה והמברגות וכן מנוע של הטנק והטכנולוגיות המתקדמות בו כיום.

בוצע סבב היכרות בין חיילי המחט"פ לבין המבקרים, הצגנו להם את הטנק החדש והם נכנסו לתוך הטנק והם התרשמו מההתקדמות הטכנולוגית של הטנק ואמצעי הבדיקה

המבקרים היו בהלם מהשינויים במבנה החולייה, תעודת הלוחם שמקבלים חיילי המחט"פ ומכך שרוב החיילים הם הנדסאים בהכשרתם. הביקור תרם מאוד למבקרים וכן לחיילים הסדירים שסיפרו למבקרים בגאווה על הטנק ואמצעי העבודה. המבקרים ציינו את גאוותם בדור ההמשך ומקצועיותו, החיילים התלהבו מהסקרנות של המבקרים ומהתלהבות המבקרים.

התייחסות המבקרים לאחר שבועיים

יוסי מועלם גולן

הייתי מכונאי שוט קל גדוד 74 פלוגה ו מחלקה 3 , שירתתי סדיר + קבע שנה אחת , בשנים 1972 – 1976. בביקור למדנו והתרשמנו מהדור החדש להכיר את הכלים והמכשור היותר מודרני וטיפולים בטנק ,כלים ואמצעים יותר אלקטרונים. התרשמות מדהימה וביטחון מכלל האמצעים והיחס עם המפקדים והחיילים

 חיים הינדין

 הגעה לגדוד 74 העכשווי גרמה לי אישית התרגשות רבה מאד בפגישה עם החברים הוותיקים בכל זאת חלפו 48-9 שנים מהשירות.

 • אני הגעתי לשירות כבוגר בי" ס מקצועי במגמת החשמל וכיום נדהמתי מהדרישות של הצבא שלהיות ולתחזק את מרכבה סימן 4 נידרשים הנדסאים  במגמות חשמל אלקטרוניקה ומכונות .רף גבוה במיוחד
 • השילוב של החולייה הטכנית במסגרת הפלוגה ושמ"פ הפלוגה כל כך מעריך את תרומתם לפלוגה
 • ההסבר המפורט הטכני והידע הרב שהעבירו לנו והביקור בתוך הטנק השאירו לי רושם ענק שיש על מי לסמוך במלחמה הבאה.
 •  אני חושב שהעברתי מניסיוני לחוליה הטכנית שעמדה  לפני גם שהייתי  בשני תפקידים חשמלאי בפלוגה ח בגדוד וגם שבכר המליץ והעביר אותי שאשמש כבוחן חטיבה בחשמל.
 • לסיכום תודה לך על היוזמה ואני חזרתי לביתי ומשפחתי בהרגשה שיש עתיד ורוד לצבא.

רס"ן במיל אורי ליאון

מכונאי שוט קל שירתתי בשנת 1975 בפלוגה ז׳, הביקור נעשה בצורה מקצועית ומושקעת. אני מתרשם מאיכות אנשי החוליות הטכניות: הנדסאים בהשכלתם שהפגינו מקצוענות,רצינות ובעלי מוטיבציה ומחויבות למקצוע ליחידה. הופתעתי לטובה מאנשי החימוש שעולים לדעתי בכל פרמטר על הדור שלנו.שאפו!  התפקידים שביצעתי - קצין חימוש בשריון בצאלים,קצין חימוש של סיירת שקד שנעשתה גבעתי,קצין חימוש גדודי בחטיבה 8,ע.קצין חימוש חטיבה 8(החלפתי בתפקיד את הנדל) ק.שליטה חטיבה 8.

 סרן במיל' - מישה הנדל

 • בסדיר שירתתי כטכנאי צריח בסדנאות כורדני ואזור.
 • חמש צריח בגדוד 334 תותחנים כל מלחמת ההתשה בסיני ובעמק הירדן וברמה. חמש צריח במסגרת מילואים לפני מלחמת יום כיפור עם גדוד הנדסה משוריינת 606.
 • ביצעתי קורס קצינים תוך כדי מלחמת יום כיפור.
 • התנדבתי לשרות קבע בגדוד 74 ועברתי שני תפקידים, מ"מ חט"ג וקח"ש גדודי. בתום שרות הקבע במסגרת מילואים.
 •  הייתי קח"ש גדודי באוג' 90. ולאחר מכן עוזר קח"ש ב-חט' 8.
 • דרגתי בתום השרות סרן.

לגבי הסיור פגשנו את מערך החימושי של הגדוד היום והתרשמתי כי הם מצוידים במיטב הציוד כדי לענות על צרכי הגדוד. החומר האנושי של החיילים הוא מצוין רמתם המקצועית (בוגרי הנדסאים ) איכותית ומקצועית כך גם לגבי קצין החימוש והבוחנים הגדודי". שוחחנו עם החיילים והענקנו להם מעט מעברנו המקצועי בגדוד וקבלנו מהם הרבה ידע על הכילים והצד המקצועי. מס' הערות המופנות אל החיל :

 • הנגמ"ש עליו מתניידים חוליות החימוש הוא ללא מיגון ובעת מלחמה הם יצטרכו להיות במגמה אחת לאחור ולא להיות צמודים ממש לפלוגות ובעיקר פגיעים מטילי כתף.
 • חיילי החימוש הם בעיקר חיילים ולא לוחמים גם אם עברו קורס קצר ועל זה צריך לתת את הדעת.
 • בתוך ים של עבודה והביקורות השוטפים בגדוד יש להטמיע בהם : קריאת מפה וניווטים כולל אימוני ירי בשטח בנוי ותעלות נ.ט. היות ואף אחד לא ישמור על חייהם בעת לחימה הם חייבים לדעת להתנתק מהנגמ"ש ולהקים מארבים ביום ובלילה תוך כדי תיקון הכלים_ ולבסוף לימוד התגוננות תוך כדי התקפות אויר מהנגמ"ש עצמו ולצידו.
 • חשוב שהחיילים המקצועיים יהיו לא רק חיילים אלה גם לוחמים. בעת לחימה לא להיות בריכוז של כלים אחרים מהגדוד ובעיקר לא להתרכז בצמוד לפלוגת המפקדה או לכל מקבץ אחר של כלים . כללי: אנחנו רוצים להמשיך את המפגשים עם הגדוד בתקוה שנעשה זאת ברמת הגולן בתרגיל גדודי ואוו פלוגתי. תודה על האירוח !!!!

שמואל פרגון

אני שמואל פרג'ון למדתי בפנימיה של חיל החימוש בצריפין .

בתום הלימודים נשלחתי לגדוד 74 במחנה סער . שירתתי בחט"ג של הגדוד משנת 1971. בתקופתי על מנת להוות אתגר חימושי היתה תחרות בין כל יחידות החימוש אשר נבדקו ע"י יחידת בוחנים מהפיקוד וזכינו בפרס הראשון כאשר אני הייתי האחראי עליהם . כאשר הגיעו לצבא הנגמשים הראשונים אשר נקראו זלדות עברתי הסבה לחשמלאי נגמשים אלה . כאשר ביקרתי ביחידה שלכם הייתי ממש בהלם לראות הן את השינוי בתחזוקה , והן במוטיבציה של החיילים . מי ייתן ונזכה לעוד מפגשים שבהם נוכל להעביר ידע וחוויות . משנת 1971-1975 שרתתי בגדוד 74.

תודה ממני שמואל . 

מיכה בן ברוך.

מה העבר שלך עם חיל החימוש : בסדיר חשמלאי שוט קל פלוגה ו' גדוד 74. בקבע , מספר תפקידים בבה"ד 20 +קח"שייטת 13.

במילואים מספר תפקידים עד לתפקיד קח"ש אגמ"ר 720 -בדרגת סא"ל 

מה היה בביקור : בביקור פגשנו את הדור הנושא בנטל כיום ולמדנו להכיר את האמצעים העומדים לרשותו .

איך ההרגשה שלכם לאחר הביקור : מעבר להתרגשות הרגשתי גאווה מלווה בתחושת ביטחון והבנה שיש על מי לסמוך .

מה דעתכם למוכנות החולייה הטכנית למלחמה : עושה הרושם שהחברה מקצוענים היודעים את העומד בפניהם .

מה דעתכם על רוח אנשי החימוש : נחושים וגאים במה שהם עושים .

מה היו התפקידים של כל אחד מהמבקרים בגדוד : חשמלאי פלוגה ו' .

תודות לקח"ש ולצוותים שאירחו קבוצת קשישים .

עמוס הוד.

העבר שלך בחיל החימוש - חמש צריח, מדריך בבה"ד 20 יציאה לקק"צ ממח"ג גדוד 51 גולני, מדריך בקורס קציני חימוש בבה"ד 20, קח"ש שייטת 13, קח"ש חט'226, קח"ש חטמ"ר 300, לימודי הנדסאים בטכניון, רמ"ד רכב בה"ד 20, קצין רק"מ פצ"ן, סיימתי בדרגת סא"ל כסגן מפקד אגד ארטילרי 454, במילואים - מבקר בכיר לוגיסטיקה וחימוש ביחידת מבקר מערכת הביטחון.

מה היה בביקור - פגישה מרגשת עם הדור הצעיר בפלוגות שממשיך לעשות את העבודה במקצועיות ונחישות. נחשפנו למרכבה סימן 4 למדתי את המערכות השו"ב המיגון והתחמושת הייעודית. כמו כן ראינו את האמצעים העומדים לרשות הצוות הטכני למתן אחזקה מיטבית לכלי. למדנו על שגרת האחזקה של הכלים. התעניינתי בנושא תנאי השירות, יציאות , שכר אנשי הקבע ולמדנו שכל אנשי האחזקה הם הנדסאים. כמו כן הופתענו לשמוע שכל אנשי האחזקה מוגדרים כלוחמים ולא תומכי לחימה .

איך ההרגשה אחרי הביקור - התרגשות נוסטלגית והרגשת ביטחון שאנשי האחזקה עושים עבודה טובה ויש על מח לסמוך.

מה דעתכם על מוכנות החולייה הטכנית למלחמה? להבנתי החוליות הטכניות מצוידות כיום טוב יותר במכשור וחלקי חילוף המאפשרים להם בשילוב עם שגרת האחזקה לבצע את תפקידם במוכנות טובה יותר , כמובן שבתנאי קו שביקרנו לא ניתן להקיש לתנאי קרב, כי לא ניתן לבחון את שרשרת המילוי מחדש של מכללים רגישים לקולות שלא במלאי הגדודי. לשאלתי מתי תתרגלו מעבר משגרה לחירום למתאר אופרטיבי, קח" הגדוד שטרם בוצע.

מה דעתך על רוח אנשי החימוש ? להבנתי החיילים נראו מרוצים משיבוצם ביחידה.

תפקידי בגדוד 74 היה חמש צריח של פלוגה ז'. ברצוני לציין לטובה את היוזמה לחיבור הצוות הסדיר עם קשישי העבר, תודה למשה הנדל ולקח"ש הסדיר על המפגש המרגש, מקווה שגם חיילים בגדוד נהנו לארח אותנו ולשמוע סיפורי מורשת. מקוו לביקור נוסף בעתיד באימון -קו צפוני.

תמונות מהביקור

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים