דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

קהילת משרתי היחש''מ בשנים 1997-2000 בפיקודו של סא''ל דודו אלמקיס

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 23/05/2020

תאריך האירוע: 2000-01-01

מספר צפיות: 1253


מבנה ארגוני של היחש"מ

 

 סיפורה של קהילה

זה סיפורה של משפחת יחש"מ 703, יחש"מ "גולן והגליל" ששרתו תחת פיקודי בין השנים 1997-2000.היחש"מ עסק במתן אחזקה יזומה ומזדמנת לציוד הלחימה(צל"מ) במרחב הקדמי של פיקוד הצפון.

מעצם היותו יחש"מ קדמי, בעל אחריות בלעדית לאחזקה רגישה ופעילה במיוחד, מחויב היה היחש"מ לנורמות שרות גבוהות ולמתן אחזקה ברמה גבוהה ביותר ללקוחותיו, תוך מתן מענה מידי לבעיות אחזקה דחופות ביום ובלילה, בשבתות ובחגים וזאת מבלי לגרוע מתוכנית העבודה המתוכננת מראש.

תקופת פיקודי על היחש"מ הייתה מאתגרת והתאפיינה במוכנות היחש"מ למלחמה, תמיכה ללא פשרות ביחידות הלוחמות בגזרת לבנון והיחידות הפרוסות בגליל וברמה"ג. במקביל טיפלנו בסביבת העבודה של מפקדיי וחיילי היחש"מ כמנוף לשיפור המוטיבציה והתפוקות של היחש"מ, הסמכת היחש"מ לתקן איכות IZO9000, שילוב חיילות במקצועות אחזקה ועוד ועוד.....

שיאה של פעילות היחש"מ באה לידי ביטוי בלילה הבלתי נשכח של פינוי לבנון ב- 23.5.2000, בו סייע היחש"מ עם מפקדיו וחייליו באופן משמעותי למאמץ הפיקודי לפינוי הצל"מ והציוד מלבנון.

מטה היחש"מ

 • קצין הפעלה – סגן שי וסרמן ,סגן ולדי שפר ,רס"ן משה פרץ
 • מהנדס ייצור – סגן בן חי רועי ,קמ"א אריאל גיא ז"ל
 • קצין אחסנה – רס"ן שרגא זאב , סרן קיס טלאל
 • קצין מוסכי חוץ  - רס"ב שריקי אלי
 • קצין תחזוקה – רנ"ג אזולאי חיים
 • קצינת שלישות – סגן מחפודה טלי , סגן אפרת בן מוחה
 • קצינת ת"ש - סגן עמרני אושרית
 • קצינת חינוך - סגן מסטשי מירי , סגן הדס שליט
 • קצין אבטחת איכות - סרן קיס טלאל
 •  
 •  

סדנת נפח

מבנה ארגוני

רס"ן שי צדוק מספר על תקופתו כמפקד סדנת נפח

עיסוקה המרכזי של הסדנה היה טיפולי ב' וג' בטנקים, תומ"תים ואכזריות. הסדנה נתנה שירות לכל מרחב רמת הגולן, חוות השומר ונעורה. בסדנה בוצעו מספר אירועים חברתיים שהיו טיול לאילת לשבוע ימים, ערבי גיבוש, על האש ועוד. הסדנה השתתפה במבצע דין וחשבון.

אנשי הקבע והקצינים בסדנת נפח

 

מראיין רס"ב מאיר אלגריסי מגדוד 703 'גליל גולן'

סדנת בית הילל

מבנה ארגוני

סרן שי לוי מספר על תקופתו כמפקד סדנת בית הילל

שי היה בדרגת סרן כשהגיע לסדנת בית הילל, שירת שם כמפקד הפלוגה משנת 1999 עד שנת 2001. בתחילת התפקיד המג"ד שלו היה אל"מ דודו אלמקיס ואחריו תא"ל אליעזר בן הרוש. סדנת בית הילל נתנה מענה בתחום הרק"ם והצמ"ה בגזרת רמת הגולן וגם חוליות שנשלחו ללבנון, בנוסף הם גם טיפלו בכלים של צד"ל. בסדנה הייתה מחלקת רק"ם שזה בעיקר חוליות ומנועיה, מחלקת נגמ"ש, מחסן ומחלקת צמ"ה פיקודית כולל טיפולים של תכנית עבודה וחוליות. היו בערך 70 אנשים ששירתו בסדנה. שי החליף בתפקידו את שחר לוי.

התפקיד של שי לפני תפקידו כמ"פ היה קצין חימוש של גדוד 75. כששי הגיע לסדנת בית הילל הוא הבין שזאת יחידה ש"מסתכלת" על לבנון כל הזמן מכיוון שהיא הייתה כל הזמן בדריכות, בנסיגה של צה"ל מלבנון הייתה פעילות אחזקתית ברמת פעילות מאוד גבוהה גם מבחינת של הוצאת חוליות וגם מבחינה של אחזקת חלפים ליחידות שהיו בתעסוקה מבצעית בכל גזרת לבנון וגם לרמת הגולן.

מחלקת הרק"מ

במחלקת הרק"מ היו שלושה אנשי קבע – היה את יהודה לחמני שהיה מפקד המחלקה, היה את מוטי כהן ורונן עזרא, בנוסף להם היו 8 חיילים סדירים. המחלקה טיפלה בחסרי צריח, טנקים, מנועיה וגם חוליות. חוליות זה כל העבודה של טיפול ברק"ם בדרג ב' – טנקים בקו, שוטים, פומות, נקפדונים, נגמ"חונים. הכנסת החוליות ללבנון הייתה סוג של שגרה אבל תמיד היה צריך לוודא שלכולם יש מוכנות אישית גבוהה, מחזיקים ציוד, אפודים, שכפצים ונשקים כמו שצריך ולשמור על כשירות מבצעית של האנשים האלה. סדנת בית הילל הייתה הסדנה הכי קרבית מבין הסדנאות. התחום שהיה בלבנון הכי הרבה זמן היה החסרי צריח כי כמות התקלות שבהם דרג ב' היה צריך לתת מענה הייתה הרבה יותר משמעותית מתחום הרק"מ, תחום הצריח היה יותר עמוס בלבנון. במחלקת החמש צריח היה נגד צעיר אחד ושני חיילים סדירים שממש "גרו" בלבנון.

מחלקת הנגמ"ש

מחלקת הנגמ"ש עסקה בעיקר בטיפולים של מנועי נגמ"ש, הרצות שיקום של מנועים בכמויות מאוד גדולות בעיקר עבור צד"ל. היה מגיע בערך פעם בחודש סמי טריילר ופורק בסביבות 16 מנועים של נגמ"ש ולוקח 16 מנועים תקינים. בנוסף הם היו עושים גם הרבה טיפולי ב' לנגמ"שים. אנשי הקבע ששירתו בסדנה היו – ירון נאדר שהיה מנהל המחלקה והיה עוד נגד צעיר בשם אלמוג סמאי. המחלקה עבדה מאוד אינטנסיבי, הם היו נמדדים בעיקר בכמות ההכשרות של המנועים כי הכמות של המנועי נגמ"ש מצד"ל הייתה מאוד מאוד גדולה והם כל הזמן 'רדפו אחרי הזנב' בשביל להספיק להכשיר מנועים.

מחלקת המחסן

מחלקת המחסן הייתה 'היהלום שבכתר' מבחינת היחידות בחוץ. מנהל המחסן היה דני מלול שזה הבנאדם שמבחינת משובי לקוחות של כל יחידות הקו לאורך שנים תמיד צוין כמספר אחד, יכולת לתת שירות ברמה הכי גבוהה שיש. שי יכול להגיד את זה גם מהצד השני כשהוא היה קצין חימוש בחטיבה דני נתן לו את רמת השירות הכי גבוהה שאפשר לקבל ממחסן חלפים, הוא יודע למצוא את החלפים, יודע להביא לך את החלפים וגם אם אין לו הוא יודע איך להשיג לך אותם, אף פעם לא תקבל תשובה שלילית.

מחלקת הצמ"ה

במחלקת הצמ"ה היה א.ע.צ שהיה גם בוחן פיקודי שניהל את האירוע, קראו לו פיני אלמקיס. תחתיו היו שני נגדים – משה עוזיאל ושלומי בוזגלו והיה להם מחסן משלהם , מחסן צמ"ה שניהל אותו א.ע.צ אשר בן שושן. פיני היה בוחן של הפיקוד ולכן ההסתכלות שלו הייתה על כל הפיקוד, הוא היה עובד מול רמ"ד צמ"ה דוידי והוא עסק בכל הנושא של מוסכי חוץ, כל הכלים בפיקוד שיצאו למוסכי חוץ, הוא היה זה שמוודא ובוחן את הכלים במוסכים, מאשר חשבוניות, מאשר טיפולים, מחובר לתכנית העבודה הפיקודית. שי כמפקד שלו היה חותם על כל החשבוניות של כל המוסכים של כל כלי הצמ"ה בפיקוד. המטרה הייתה לתת מענה לסיוע לכל צוואר בקבוק שנוצר בצורה כזאת או אחרת בפיקוד בתחום הצמ"ה במקביל תכנית העבודה שלהם. מחלקת הצמ"ה הייתה מחלקה שקטה אבל עשו שם עבודה טובה מאוד.

מפקדת היחש"מ

במפקדת הפלוגה היה נגד בכיר שניהל את כל הסטטי ואת עבודת התפ"י – יצחק אלקובי, בנוסף היה גם את הרס"ר שהיה גם אחראי על כל מערך החשמל רק"ם – ספרי כהן. במטבח היה את מאיר כהן – נגד צעיר שניהל את המטבח. היה נגד שניהל את תחום הרכב והאמצעים שקראו לו פאהד עבדאללה. הסדנה החזיקה בכוננות טנק חילוץ, את ה M88 המפורסם יחד עם צוות חילוץ ייעודי שהיה בסדנא שהיה ששון, רונן עזרא, יהודה לחמני וכשהיה הקפצות לחילוץ מורכב הם היו נוסעים ללבנון עם הטנק להוציא חילוצים, יש חילוץ מאוד מפורסם שגם בעקבותיו קיבלו תעודת הערכה מפיקוד צפון על חילוץ של שני מג"חים ופרשים שהסתבך מאוד לחטיבה מערבית היק"ד ובסוף הפעילו את הסדנה ושי היה ראש הצוות יחד עם שמעון ממן שהיה מ"פ קריית שמונה, הם נכנסו לשלושה ימים לחילוץ מאוד מאוד מסובך והם הוציאו שני מג"חים שהתפרקו שם לגמרי כי הם שקעו בבוץ ולא הצליחו להוציא אותם והניסיונות חילוץ הקודמים גרמו לנזק מאוד גדול לכלים האלה, בנוסף להכל גם חיזבאללה ירה שם והיה שם סיפור מאוד מורכב וארוך. בוזגלו היה מטפל בכננות של הטנק כי הוא היה מומחה לכננות. לשי היה סמ"פ שהיה קצין בדרגת סג"מ הראשון היה אוהד חממי ומי שהחליף אותו היה אסף חיימוב.

סיכום שירותו

שי מסכם את תקופת השירות שלו כמפקד סדנת בית הילל כחוויה מדהימה גם מבחינת העשייה וגם מבחינת האנשים ששירתו איתו. זאת הייתה סדנה מאוד אינטנסיבית, הם עבדו גם ביום וגם בלילה.

אנשי הקבע ששירתו בסדנה:

מראיין ניסים קלו מנהל הידע

סדנת בירנית

מבנה ארגוני

רס"ן מרסלו בלוליס מספר על תקופתו כמפקד סדנת בירנית

העיסוק המרכזי של סדנת בירנית היה מתן מענה אחזקתי בדרג ב' וסיוע בדרג א' למרחב אוגדה 91 בגזרת חטמ"ר 300, מתן אספקת חלפים לגדוד הטנקים בגזרה (גולל בק"ש) 19, הסדנה נתנה שירות לכל מרחב רמת הגולן, ליחידות אורחות ולחטמ"ר 300 על כלל מוצביה כולל בתוך לבנוןץ

בתחילת תפקידו זו הייתה תקופה שהסדנה נדרשה לייצר דו שיח עם היחידות במרחב הסדנה. בתקופה הזאת הסדנה הוסמכה לתקן ISO 9000  תקן איכות שהיה חדש לתקופה. בתקופתו הסדנה השתתפה בעיצוב המענה האחזקתי המרחבי, לאחר פינוי לבנון בוצע טיפול בפרט – טיפול במגורי חיילים, הקמת מועדון, גינות, פינות ישיבה וכו'. אחד האתגרים המרכזיים בתקופה זו היה שהסדנה הייתה סדנה פתוחה כך שהחיילים יצאו הביתה כל יום בגזרה שדרשה מענה של 24 שעות ביממה, אתגר נוסף היה טיפול במחסן החלפים לאור הפערים במלאי שהיו תוך מתן מענה שוטף ליחידות.

הסדנה זכתה במקום שני בתחרות סדנה מצטיינית חילית. בתקופה זו בוצעו מספר אירועים חברתיים הכוללים טיולים, ערבי הווי ביחידה, הם אימצו את בית הזקנים בשלומית וביצעו איתם מספר אירועים.

קצינים ואנשי קבע ששירתו בסדנת בירנית

 
נופלי היחש"מ בשנים אלו

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים