דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של קהילת אנשי בה"ד 20 בשנים 1988-1990 בפיקודו של אל"מ יעקב שניידר

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 30/05/2011

תאריך האירוע: 1990-01-01

מספר צפיות: 3546


 בתקופת שניידר, עבר צה"ל שינויים ארגוניים ובהם הכפפת חיל החימוש לאג"א ( אט"ל).
ראיית הבה"ד, ע"י ראש אג"א האלוף אילן בירן וקחש"ר תא"ל צבי אורן, כמוקד מרכזי בתפקיד החיל,כבונה הכוח, הביאו את הבה"ד לבחינה מערכתית מול יעדים חיצוניים.
נבנתה תוכנית- אב, אופיינו פרוייקטים נקבע סדר עדיפויות והועמדו תקציבים. למשל בניית מבנה מגורים חדש תלת קומתי, מבנה מתועש להדרכה באמצעות מחשב, מעבדת אל-אופ. שיפר תשתיות, רשת החשמל תוגברה לאפשר מיזוג כיתות, נרכשה מערכת מוטורולה לבעלי תפקידים ועוד.בתקופה זו נערך טקס פתיחה לאנדרטת חיל החימוש, לזכר נופלי החיל. לבה"ד עמדה הזכות להימנות עם רבים שסייעו בהקמתה. למחרת נערך שם מסדר סיום קורס קצינים, לראשונה באנדרטה, ומאז מתקיים מסדר זה באנדרטה. בתחום ההדרכה נקבעו כללים המבטיחים פיתוח ערכות הדרכה תואמות את האמל"ח החדש, כך שאם יוכנס אמל"ח חדש בצה"ל, תמצא במקביל ערכת הדרכה עבורו.
 הוקם מדור נוסף, אל- אופ. תקן ההדרכה שוחזר, לפי יחס שנקבע של % 60 לימוד מעשי מול % 40 עיוני הנלמד בכל הקורסים בבה"ד. תהליך המיון של המדריך שופר, הודקה הבקרה על רמת ההדרכה באמצעות ביקורת של הצפ"ה ושל מקחש"ר. הוכנסו אמצעי המחשה, נכתבו חוברות לחניך במרבית הקורסים, תוקף תחום התקלות האופייניות דרך איתורו ותיקונו.בתחום המיחשוב הוכנסו מחשבי P.C למשרדי הרענ"ים , הרמ"דים והמטה, נפרסה רשת תקשורת, לצורכי ניהול. גם לחזות ניתנה תשומת- לב, לכניסה לבה"ד, לאזור הלשכה ובכלל הבה"ד. בה"ד- 6 נהיגה עזב אותנו (סוף סוף) וענף אימון יחידות עבר למתקני.המרפאה שינתה את יעודה והחלה מתפקדת עם רופא וחמישה חובשים.קצינת ח"ן ות"ש, הופרדו הפונקציות בכל פונקציה יש קצינה.
הפנימיה שינתה את שמה ואת מהותה .למכללה הטכנולוגית שתפקידיה שוחרים למקצועות מכונאות וחשמל, טכנאים והנדסאים במקצועות האלקטרוניקה, מכשור, תעשיה וניהול. המטרה לאפשר הכשרות מורכבות וארוכות באותם המקצועות אשר לא ניתנים להכשרה במשכי קורסים ממוצעים.פעילויות בתחום המוטיבציה נעשו בהקשר לתנאים שמקבל הפרט. גילוי רגישות לשיפור תנאי השירות של החיילים, תוך לימוד שמירה על רכוש וציוד, הגבירו את המוטיבציה.בנוסף הונהג מסע קצר לכל החניכים לקבלת תג היחידה וסמל חיל החימוש. המסע החל בקברי המכבים והסתיים במצפה מודיעין.האינתיפאדה השפיעה על הבה"ד ע"י הוצאה מסגרות אשר סייעו לצה"ל בפעילות השוטפת. זה שיבש סדרי זמן בקורסים השונים אך ההשפעה על בה"ד גדול כמו בה"ד 20 הייתה מצומצמת.מההיבט ההדרכתי, כל אמל"ח חדש שניכנס לאינתיפאדה והיו הרבה רעיונות חדשים, עורב הבה"ד בלימוד השימוש והאחזקה בו.


אל"מ יעקב שניידר בטקס הענקת דרגות

יעקב שניידר בטקס הענקת דרגות

ביקור סגן הרמטכ"ל של סינגפור ינואר 1989

ביקור סגן הרמטכל של סינגפור ינורא 89

יעקב שניידר במסדר יום העצמאות עם הסמב"ס דגן לצידו
יעקב שניידר במסדר יום העצמאות

כתבה מתוך ספר בה"ד 20 שיצא לאור בשנת 2016

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים