דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 

בה"ד 20

בה"ד 20 – בית הספר למקצועות הטנ"א (חימוש) המכשיר למקצועות טכנולוגיים לכלל זרועות צה"ל ביבשה באוויר ובים.

הבה"ד ממוקם בקריית ההדרכה בדרום הארץ ובו נערכות מרביתן של ההכשרות. כמו כן לבה"ד 3 שלוחות בכל פיקוד (מרכז למידה טכני פיקודי – מלט"פ) להכשרות ביחידה (O.J.T) . בבה"ד מוכשרים למספר רב של מקצועות טכנולוגיים בשלבים המקצועיים השונים בסדיר ובמילואים ,בתחומים מגוונים כגון : אלקטרוניקה, אוטוטרניקה, חשמל, חמשות לסוגי אמל"ח רבים כגון : נשק, תחמושת אמצעים אלקטרו-אופטיים, רכב , רק"ם וכו' . כל אלה משפיעים על מאפייני הבה"ד וממצבים אותו כבה"ד הטכנולוגי הגדול בבסיסי ההדרכה בצה"ל בו מכשירים ומאמנים עשרות אלפי בעלי מקצוע ותפקיד בשנה.

מעבר למקצועות הטכנולוגיים  הבה"ד מכשיר גם את שדרת הפיקוד בחיל , קצינים ונגדים במסלולי פיתוח וקידום בהתאם למסלול פיתוחם ותפקידם. הפיתוח נעשה גם במסגרת השתלמויות לנושאים משלימי תפקיד במסגרת המרכז ללימודי איכות מתקדמים (מלא"ם) בו מכשירים לכלל צה"ל וכוחות הביטחון בתחומים של איכות, איכות הסביבה, בטיחות וכן השתלמויות בתחומי ניהול. כפועל יוצא של פעילות זו הבה"ד מוביל מבין כלל יחידות צה"ל בהסמכה ל- 5 תיקני איכות – אות הפלטינה של מכון התקנים.

בבה"ד הייתה קיימת מכללה טכנולוגית אשר הכשירה את עתודת המתגייסים לתחומים הטכנולוגיים החל מכיתה י' ועד לכיתה יד' לתואר הנדסאי בתחומים: אוטוטרניקה, מכרוניקה, אלקטרוניקה ועוד.המכללה גם מכשירה מבוגרים, אנשי קבע בשירות בחיל להשלמת תארי טכנאי והנדסאי להכשרתם באופן טוב יותר לתפקידם וכן כהוקרה על אופן שירותם. קישור לאתר המכללה
בבה"ד קיימים אמצעי הדרכה מהמתקדמים ביותר – כיאה לבית הספר המכשיר בעלי מקצוע המיועדים לאחזקת אמצעי לחימה מתקדמים כגון: כלל השיעורים מועברים במצגות באמצעות מחשב, סביבת הלמידה מאופיינת באמצעי המחשה: דגמים וסימולטורים משוכללים ועוד.הבה"ד הינו מהבה"דים היחידים המוסמכים לתקן באיכות בהדרכה (תל"ב) שלב ב'.

מתוך חזונו של הבה"ד : "להוות יחידה המתמחה בהדרכה מקצועות ומפקדים טכנולוגיים בעל עוצמה אנושית השואפת למצוינות ויוזמה תוך חדשנות ולמידה מתמדת, גמישות ופתיחות לצרכי לקוחותיו ולמציאות המשתנה. פועל בסביבה ארגונית המטפחת את כבוד האדם ,ומקנה לבוגריו ערכים, זהות חילית ומקצועיות לתמיכה בכשירות המבצעית של יחידות צה"ל". 

בה"ד 20 לאורך השנים הפך לבית ולמשפחה אחת חמה לכלל המשרתים בחיל החימוש ולכלל הבאים בשעריו המוכשרים והמשתלמים בו וכנושא הדגל באיכות ההדרכה וההכשרה.

קישורים לתכנים נוספים הקשורים בבה"ד - בתי הספר בצריפין לפני המעבר לעיר הבהדים | המכללה הטכנולוגית (הפנימייה)

 

בה''ד 20 - בית הספר לטכנולוגיה ואחזקה
שנת 1987 - אל"ם יוסי אוחיון משנה את תפיסת ההדרכה בבה"ד 20

תאריך האירוע: 1987-07-01

צפיות: 3154

על אף שאוחיון כיהן כמפקד בהד 20 במשך שנה אחת בלבד פעילותו הרבה בתחום ההדרכה והחניכה תרמה רבות להעלאת רמת המקצועיות בחיל. עם כניסתו לתפקיד הבחין יוסי כי אוכלוסיית העתודאים המצטרפת לחיל החימוש לא עוברת מיון מקצועי טרם שיבוצה לקורסים השונים וזאת בשונה מחילות מקצועיים אחרים כגון חיל האוויר. אוחיון נוכח שכתוצאה מאי מיון של חיילי העתודה נוצר בזבוז של פוטנציאל גבוה מחד גיסא ונשר גדול מאידך. הוא שיכנע את ראש אכא לקבוע הוראה מהפכנית אשר חייבה את כל מערך הגיוס לבצע מיון ראשוני של המתגייסים המקצועיים, כולל מבחן בסיסי שנערך בבקומ עי פסיכולוג, ועל פי מיון זה סווג כלל הפוטנציאל לקורסים השונים בצהל ובחיל החימוש. כמו כן יזם ומיסד שלוחה של הבהד בגבול לבנון, בו עסקו המדריכים בהקניית מיומנות מקצועית ומבצעית הן ללוחמים והן לחיילי החימוש. בנושא הפנימיה, נמשכה המגמה של קודמו בתפקיד, דוד בראון, ובמהלך תפקידו הוחלף סגל ההדרכה בפנימיה ונקלטו מדריכים ומורים מוסמכים. עוד נקבע, שיוגשו בכל שנה, שוחרים מצטיינים למבחני בגרות באמצעות שיעורים פרטיים שניתנו להם.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
בלין שרגא צבי ז

כניסת חברים