דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של קהילת אנשי בה"ד 20 בשנים 1982-1984 בפיקודו של אל"מ מאיר בשן ז"ל

מאת: ירון נחושתן

תאריך עלייה לאתר: 30/05/2011

תאריך האירוע: 1982-01-01

מספר צפיות: 3333


 מאיר בשן ז"ל  נפטר בשנת 2020.
מפקד הבה"ד הכניס את המחשב למערכת ההדרכה של בה"ד 20, ובכך מתייחדת תקופתו. הרעיון המרכזי של הכנסת המחשב למערך ההדרכה היה העיקרון של לימוד עצמי, לתת לכל אחד את היכולת לתרגל את עצמו ואף להתקדם לפי יכולתו, הוקם גרעין של אנשי מקצוע שבנו תוכנות ומסכי מחשב, למשל איתור תקלות בטנק. בסופו שלתהליך היו 5 קורסים ותוכניות אימון ממוחשבות.
נושא שני בתחום המחשב היה מחשוב עבודת המטה, שגם בו הגיעו להישגים מצוינים.עקב אכילס של הבה"ד היה מאז (ומתמיד) המוטיבציה של החיילים לשרת בבה"ד כחניך ובעיית הנשר. בשן טען כי יש להוריד את רמת הנשר לא בשביל הסטטיסטיקות, כי אם בשביל החייל עצמו. חייל שנפלט אבוד לצבא ולעצמו, כי אין תחליף בצה"ל לכוח- אדם. בניסיון להעלות את המוטיבציה, ניתן לחיילים לנהוג בטנק, כי אנשים נבהלו מטנק ולא רצו להיות מכונאי טנקים, וזה הוריד את רמת הפחד. בעיה נוספת הינה הדימוי הנמוך של החיל יחד עם החיים הקשים לחייל בחיל. עבודה קשה ללא תנאים אשר דורשת כושר גופני טוב עם סבלנות מקצועית
 נעשה ניסיון, החל מקליטת החיילים בבקו"ם, קבלתם בבה"ד עם ארוחה חגיגית, שיחות עם מש"קיות ת"ש, הסבר על החיל, סיור בבסיס, כל אלה נועדו להוריד את הפחד וחוסר הידיעה. בשן מעיד כי נעזר בממד"הבמקחש"רובקבנ"ית. הנוסחה שהתגלתה היתה פשוטה ביותר: להתייחס אל בני אדם כאל בני אדם. לפעמים היינו מכניסים חברים יחד לאותו מקצוע, כדי שיתמכו אחד בשני.התוצאות לא איחרו לבוא, מחזור ראשון סיימו 45 מתוך 50. זה גם, האווירה לאורך הקורס טופחה, נקבעו ימי כייף לשחרור לחצים, ניתנה רגילה במהלך הקורס ועוד.המבנה האירגוני עבר רויזיה בכל התחומים. את בשן הנחה עיקרון- התאמת מבנה הבה"ד למפקדת החייל. פוצלו ואוחדו ענפים, קוצצו תפקידים ודרגות. 
 מלחמת שלג :
בשן אשר שירת בסיני גם כמג"ד, היה מודע היטב למצוקות כ"א בשדה. לכן, ע"מ לעזור בנטל ולמרות מצוקת המדריכים בבה"ד, החליט על אימוץ היחש"מ המערבי בלבנון. כל שבועיים יצאו 15 חייליםמהבה"ד ליחש"מ. לכל ענף היו נציגים מתוך ה- 15. כל מחזור שיצא תודרך אישית ע"י בשן.
הגאווההיתה בכך שמעבר לסיוע, לא היה מיקרה אחד שמישהו סירב לצאת. בשן זוכר מיקרה בו נשק חזר לאחר שבועיים מלבנון ונישק את האדמה בהגיעו לבה"ד, לשאלה מה הוא עושה ענה כי רק עכשיו הוא יודע כמה טוב בבה"ד 20. עשרה מחזורים כאלה יצאו. סה"כ 150 חיילים שכולם חזרו בריאים ושלמים ומלאי סיפוק.
פרויקט דרגה :
 פרוייקט לדרגה הונהג בתקופה זו ע"י בשן. אז קראו לזה "מילוט למדריך". כדי להעלות בדרגה על המדריך הוטל לבצע פרוייקט אישי או להציע הצעות יעול. ועדה מיוחדת בחנה את נושא העבודה ופסקה לשבט או לחסד. המטרה כמובן היתה לתרום לבה"ד ולאיכות ההדרכה.

מאיר בשן עם קחש"ר בטקס קק"צ מרץ 1984

מאיר בשן עם קחשר בטקס קקצ מרץ 84

 

 

"חולית הדגלים מובילה"
חולית הדגלים מובילה

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
סיני (סבח) דוד ז קופלמן אלחנן ז

כניסת חברים