דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רס"ן בדימוס שרגא זורבסקי - סיפור שירותו של מדריך מכונאות הטיראן הראשון בבה"ד 20 וסיפור שירותו במילואים עד גיל 46 כקצין חימוש

כרטיס ביקור לחבר בן 76 שהחליט לספר את סיפור שירותו בסדיר בקבע ובמילואים בחיל החימוש , סיפור של מצוינות ונתינה ותרומה רבה. סיפור של בן פליטי שואה שנכדיו בדיוק מתגייסים לצה"ל. סיפור התקומה של עם ישראל.

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 03/05/2023

תאריך האירוע: 1987-04-01

מספר צפיות: 397


סיפור גיוסי

היי התגייסתי לאחר סיום הלימודים באורט רחובות במגמה למכניקה מורחבת בנובמבר 1964. טירונות עשיתי בבה"ד 4. ביצעתי בבה"ד קורס שרמן בבה"ד 20.הצטיינתי בקורס ונשארתי להדרכה בבה"ד. מדריך מכונאי שרמן מנוע קונטיננטל רדיאלי. מנוע קמינס דיזל. טנק טירן 4 .טירן 5.  

תמונה של קורס שהדרכנו , אני מדריך שלישי משמאל.

 

התחלתי שרות בבה"ד 20  של סדיר 2.5 שנים פלוס קבע 3 שנים, השתחררתי רב סמל. שלב מקצועי 12 הגבוה בתחום. יצאתי למילואים.

תמונות מהסדרה בשטח במהלך הקורס

הדרכת מכונאות טירן בבה"ד 20

לאחר מלחמת ששת הימים הוכנסו טנקי השלל  t54 t55 שנקראו טירנים לשרות. היה צורך בבה"ד 20 ללמד את אחזקת הכלים. בצה"ל הוקמה חטיבה 691.

לנו  בבה"ד הייתה משימה להכשיר מכונאים לתחזק הטנקים, מאחר ולא היה בנמצא ספרות מקצועית. הייתי חייב ללמוד את הכלים בעצמי שכלל סקיצות של כל מערכות הטנק ולבצע חתכים בחדר המוצגים. מערכי שיעור כעזר בהכשרה של החניכים כולל אנשי מילואים לתחזק הכלים. זה היה עבורי אתגר מקצועי לכן גם חתמתי קבע לעוד שנתיים השתחררתי בדרגת רס"ל.

עולם המילואים שלי

המשכתי במילואים בתפקיד בסדח"ט חטיבה 691.

מלחמת יום כיפור - עם פרוץ מלחמת יום כיפור החטיבה גויסה. בימ"ח שהיה בחצור, כאשר הטנקים ירדו בנסיעה עד סיני, לא היו מספיק מובילים, אנחנו החימושניקים זינבנו מאחור לתקן את הכלים שנתקעו. בשדה הקרב החטיבה לא הוכנסה לקו הראשון אלא הייתה בעתודה כדי למנוע ירי על כוחותינו.

 עם סיום המלחמה נוספו עוד טנקי שלל והוקמה אוגדה 440 והיה צורך בקציני חימוש.

יציאה לקורס קצינים   

לאור הצורך הדחוף בקציני חימוש נשלחתי כרס"ר לקורס מזורז במילואים. אחרי מלחמת יום כיפור יצאתי לקורס קציני מילואים 30 יום בה"ד 3,  שנה אחרי ביצעתי חודש השלמה חיילית בבה"ד 20.

שובצתי לקצין חימוש באגד התחזוקה.

עם פרוק האוגדה והוצאת הטירנים משרות. מוניתי כעוזר קח"ש בחטיבה 460 שיזפון. באחד התרגילים שניהלתי כ"מנעול" מילואים, את עבודת החימוש בחטיבה סדירה וקצין מטה שמעתי בקשר פקודה של הקודקוד לגדוד לכבוש מתחם אויב ולגדוד לא היה די כבדים תקינים עדכנתי את המח"ט ששינה את הפקודה. וציין זאת בשיחת הסיכום של התרגיל ואף העניק לי את הרב סרן באופן מיוחד שמעל לתקן.

זה בדיוק תפקיד קצין מטה.

בגיל 46 שוחררת משרות מילואים.

לסיכום שירותי בסדיר ובמילואים

  • נהנתי מאוד מהשרות.
  • היום אני בן 77 נשוי לרבקה ושני ילדים ו 4 נכדים. הנכד הבכור שלי משרת באחת הסיירות המובחרות בחיל האוויר. גאווה למשפחה.
  • כדור שני לשואה אבא מרדכי זורבסקי היה אחד משלושה ניצולים ממחה ההשמדה חלמנו. היה אחד העדים במשפט אייכמן. ואמא בוגרת אושוויץ. הם צופים מעלינו בגאווה ולתפארת מדינת ישראל. שרגא זורבסקי.

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים