דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו של סא"ל בדימוס ארז מוסנזון בבה"ד 20

כרטיס ביקור לקצין מוכשר ששירת בתפקיד מפקד קורס קצינים בבה"ד 20

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 20/04/2023

תאריך האירוע: 1999-04-01

מספר צפיות: 461


שירתתי בענף -מפקדים

 תאריך לידה - 7/25/1958 | אני מתגורר ב - חריש | מספר הטלפון שלי - 505842464 | כתובת דואר אלקטרוני שלי - erez.ilan1@gmail.com

התגייסתי בשנת - 1976 | שנת שחרורי מצה"ל - 1999

התפקיד אותו ביצעתי - מפקד קורס קצינים

תפקידי היה - הטמעתי תוכנית הכשרה חדשה ששמה עוצמה הכשירה מאות רבות של צוערים לקצינים

אודות התפקיד שלי - המורכבות בקורס משולב של אקדמאים תואר שלישי יחד עם צוערים צעירים הייתה אתגר מעניין

השנה שבה התחלת את התפקיד - 1990

השנה בה סיימת את התפקיד - 1992

סיפורו של קורס הקצינים בפיקודי

שלום לכולם     אפריל 2023

באחד הימים התקשר אלי חבר וותיק הלא הוא ניסים קלו הבלתי נלאה. האיש אחראי על מורשת חיל החימוש ועל הכרטסות של הקצינים בחייל. ניסים  כהרגלו ענייני ולא מוותר הסביר לי שהדף שלי באתר החיל דל וללא תוכן. בצר לי נאלצתי להסכים עם כל מילה שלו. אחר כך במעט זמן פנוי שהיה לי ניסיתי להסביר לעצמי שאני עובד, ואין לי זמן, ואת מי בכלל מעניין מה עשיתי לפני 40 שנה. בעודי עובר על הקריירה שלי בחיל החימוש ונזכר בתפקידים השונים צץ לי מאורע מעניין שקרה לפני כחצי שנה ואולי שנה.  

לפני שנה פנה אלי רמ"ח ארגון של החיל ובקש לשוחח איתי על תפקידי כמפקד קורס הקצינים. הוא בקש לשמוע על מחזור אחד שממנו צמחו והתפתחו תת אלוף וגם אלוף ואין ספור אלופי משנה וסגני אלופים. נזכרתי בערגה ובגעגועים עמוקים באותה תקופה מיוחדת ובצוות הפנטסטי שהיה איתי באותה תקופה ובעידודו של איציק החלטתי לכתוב עליו מספר מילים.

אקדים ואכתוב שהמאורעות המדוברים קרו לפני 36-37 שנה. בתכונותי המעטות הטובות אני לא יכול לכתוב - ניחן בזיכרון משובח – כי כבר אז לא היה לי זיכרון חד באופן מיוחד.  עם נוסיף את הזמן  שעבר יתכן שלא כל הפרטים מדויקים.  אני מבקש מחילה מראש ממי שלצערי לא זכרתי ואינו מוזכר בסיפור כי בנוסף על השמות שאציין כאן היו עוד רבים וטובים שנתנו ידם להצלחת אותו מהלך ורק בגלל שאיני זוכר הם לא מוזכרים כאן.

המעשייה מתחילה שאני קצין חימוש של חטיבה 188 ומבקש באחד הראיונות לצאת לקורס בחו"ל. לאחר מספר החלטות במפקדת החייל מציעים לי לפקד על קורס הקצינים ואחריו לצאת לקורס בחו"ל. קורס הקצינים ההשלמה החיילית הוא קורס מורכב ומעניין ואני נלהב להתחיל בתפקידי. בראיונות לקראת התפקיד עולה תמונה מורכבת של קורס לא הומוגני וקושי מסוים של הצוערים. מצד אחד יש בקורס צוערים צעירים שזה מסלולם בצבא אחרי תקופה מסוימת ביחידות,  ומהצד השני בוגרי אוניברסיטאות מהנדסים עם תארים ראשונים, שניים, ואפילו מספר דוקטורים. אלו צעירים עם סוג חוויות אחד והרבה ניסיון שטח, ואלו בוגרים וחלקם נשואים עם המון ידע בהנדסה וללא ניסיון כלל.

לאחר קורס אחד אני מושיב את הצוות שהיה לי בקורס ומכריז שאנחנו הולכים לשנות את ההשלמה החיילית. למזלי התברכתי במפקדי צוותים מעולים שהיו איתי בפיקוד על הקורס : יוסי קליין , יואב נר גאון ,משה כהן , שבי כהן , וגיא שיכמן. מהשורה הראשונה של הקצונה בחיל. הם מוכשרים, קולטים מהר, פקחים וגם להם ברור שהתיזה הנוכחית צריכה ריענון.  אני מגייס לעניין את היועצים הארגונים של בה"ד 20 ושל החיל . ומקבל סיוע מבית הספר למפקדים יועץ בשם מאיר שירת. תוך קורס אחד ביחד עם ניהול הקורס בהצלחה אנחנו מציגים למפקד הבה"ד ולקצין חימוש ראשי את התוכנית. תוכנית "עוצמה" להשלמה חיילית בסגנון אחר.

הרעיון בבסיס התוכנית היה לאפשר לצוערים להתנהל באופן עצמאי ולחנוך אותם מקרוב כך שאם הולכת לקרות קטסטרופה יהיה ניתן לעצור אותה בזמן. במקום לתת לצוערים הנחיות בקשנו מהם להציג תוכנית עם משימות ומטלות ושאלנו אותם שאלות בסגנון של האם חשבת מה יקרה אם....ובסגנון הזה התנהלנו מולם. הצוערים קבלו את השינוי בברכה. מדריכי הצוותים חנכו את הצוערים ולא ניהלו את הקורס באמצעות הוראות ועשרות הבוגרים הצביעו על שביעות רצון רבה מהתהליך.

בשיאו של התהליך העברנו השלמה למחזור אחד מיוחד שהיום נקרא בווטסאפ המחזור המופלא. אותו מחזור מיוחד הפיק לחיל החימוש ולצה"ל שורה של מפקדים וקצינים מהשורה הראשונה בהם קצין חיל ראשי, וראש אט"ל.

מעבר לצוות המופלא ששירת איתי גם תודות לאריה בן דוד מפקד הבה"ד באותה תקופה ולדורון זוהר מפקד הענף שבילה ימים כלילות יחד איתנו בעזרה וסיוע , יגאל אבן זיו מפקד הענף אחריו ועוד הרבה הרבה טובים ואחרים שאינני זוכר את שמותיהם. אני כן זוכר שהייתה התגייסות כללית לעזרה ולתמיכה במהלך המורכב. 

צוות הבוחנים הגדודי ה"אגדי" של גדוד 77 לבנון

 

טקס סיום עם קחש"ר

 

תרגיל חטיבה 188

 

 

  

  

  

  

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים