דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

חיון בני

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 02/12/2017

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2423


 

פרויקט ''נגדים מספרים'' - סמ''ר אלדד אשורוב מיחידה 7480 מראיין את רס''ב בני חיון שפרש לאחר 23 שנות שירות .בני פרש בשנת  2008 לאחר שירות קשה ומורכב בבה"ד 20. בין התפקידים שמילא, טכנאי חמש צריח, מנהל חמשי צריח ומנהל עבודה בפלוגת האחזקה בבה''ד 20.

פברואר 2017

פרוייקט ''נגדים מספרים'' מביא את סיפורו של חיל הטנ''א במרוצות השנים דרך עיניהם של נגדי החיל לדורותיהם. סיפור זה שזור עם התפתחותו של החיל דרך האתגרים המבצעיים היחודיים בהם עסקו נגדי החיל וביניהם רס''ב בני חיון.

רקע כללי

בני נולד בפברואר 1965 במושב פורת, למד בתיכון שפירא בנתניה במגמת שירטוט מכונות. כיום הוא בעל משתלה ובעל עסק של מוצרי גינון, גר במושב פורת עם אשתו וחמשת ילדיו. סיים את שירותו הצבאי בשנת סוף 2008 בדרגת רס''ב. בתפקידו האחרון שירת כמנהל עבודה של מדור אחזקה של בה''ד 20 .

שירותו הצבאי

בני התגייס לצה''ל בקיץ של שנת 1984. לאחר טירונות שאותה עשה בבית אל, יצא לשנת לימודים בבית ספר סינגאלובסקי שבתל אביב להמשך לימודי הנדסה ודיפלומה והתגייס שנית במאי 1985 לחיל החימוש כטכנאי מכונות.לאחר מכן המליצו לו לעבור קורס חמש צריח של מדור נשק בחיל החימוש וכשסיים את הקורס שובץ לבה''ד 20.

מסלול שירותו

בני ביצע את תפקידו הראשון בתור טכנאי (חמש) צריח במשך שנתיים כשהיה חייל בשירות חובה. ייחודו של התפקיד היה אחזקת טנקים של מערך ההדרכה של בה''ד 20. בשנה השלישית לאחר קיצוצים, מפקדו ראה בו כחייל אחראי עם פוטנציאל ונתן לו להיות אחראי מחלקה של מחלקת צריח.
בשנת 1988 נכנס לשירות קבע והמשיך לנהל את המחלקה במשך 7 שנים.בני תרם ליחידה וגם לחבריו לפלוגה בשנה השלישית לשירות בתור חייל עם משמעת ומוסר עבודה גבוה, הוא תמך בחבריו וקיבל תפקיד של נגד למרות שהיה בשירות סדיר.

בתפקידו השני היה בני מנהל מדור אחזקה כ - 13 שנים לאחר שמפקד הבסיס שינה את מחלקת החוליה הטכנית למחלקת מדור אחזקה של בה''ד 20.ייחודו של התפקיד היה טיפולים בטנקים, שיפוצים ושינויי חזית.משנה לשנה התחיל לקבל חיילים (חיילי מכ''ם) ''בעייתיים'' שהגיעו ממחלקת נגרים והפך להיות אחראי מחלקת אחזקה של מסגרות, שיפוצים, גינון ונוף.מחלקה זו הכילה כ - 30 עד 40 חיילים ותפקידו היה לעבוד איתם עד לשיקומם.

תרומתו של בני למחלקה הייתה חיסכון במשאבים. בכסף שחסך ביצעו שיפוצי משרדים, בהקמת משרדים חדשים וכל מה שנגע להקמת מדור אחזקה. לחבריו ליחידה ולפקודיו תרומתו הייתה בהכשרתם למקצועות כמו צביעה, גבס, שיפוצים, גינון, מסגרות וכו'.לבני היה ידע נרחב, מחלקת הגינון הייתה באחזקה של בני ובזכות הידע שלו, שהעביר גם לחייליו, זכו בה''ד 20 בחמישה כוכבי יופי. בני סיים את התפקיד שבע ומרוצה ועד היום הוא נימצא בקשר עם מפקדיו, שאחד מהם הוא מ''פ רנ''ג ארמי יונתן ושותפו למחלקה, לוי ברקוביץ שהיה ס''מ פלוגת אחזקה, מימון יצחק ובני גבסו שהיו בין חבריו הטובים. בנוסף נימצא בני בקשר עם חלק מחייליו שמתעסקים עדיין במקצוע שרכשו ביחידה.
לסיכומו של התפקיד יצא בני שבע רצון ושמח שנתן מעצמו למען המדינה, שהכשיר חיילים ומרוצה מהתפקיד עצמו, פלוגתו תרמה ועשתה הרבה למען בה''ד 20 ובכלל למערכת הכללית של צה''ל.

אתגרים מרכזיים בתקופת השירות

אתגרו המרכזי של בני בתקופת שירותו הייתה שכל פלוגתו, פלוגת האחזקה, כל שנה במשך 15 שנה יצאו בקיץ להקים את קייטנת קו לחיים. קייטנה זו הוקמה על ידי סיוע של בה''ד 20, הפלוגה הייתה יוצאת חודש וחצי מהיחידה כדי להקים את הקייטנה, כל אחד מן החיילים עזר דרך המקצוע שלמד ביחידה. הקייטנה הכילה ילדים נכים, חסרי יכולת או מוגבלים. היחידה התחילה בבית ספר שנמצא בחיפה ושם החלו בשיפוצים והקמת הקייטנה, לאחר מכן עברו לאבן יהודה ומשם לבית ספר ביק וכן הלאה. הם השתמשו בידע שלהם ובכישרונם, כל אחד בתחומו למען טיפוחו של המקום ושל הקייטנה. האתגר נתן לכל המערכת לכלל ובפרט לבני סיפוק גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית.כמפקד, חונך מקצועי ואיש קבע היה בני דמות חיובית לחיילים – אחראי המחלקה שנתן את ההוראות במלוא המוטיבציה לחייליו בין אם זה סיוע למשפחות נזקקות או עזרה לבה''ד 20 לפני תקופות החגים.

תרומת חיל הטנ''א לביטחון מדינת ישראל בתקופת שירותך

בתקופת שירותו של בני היה חיל החימוש בסיס להכשרת חיילים שהכיל את כל אמצעי סיוע ללחימה בניהם טנקים, טילים, רכבים משוריינים, תחמושות ואמצעי חילוץ וגרירה לביטחון המדינה.
כמחלקת אחזקה בחיל החימוש, העניקה המחלקה סיוע באחזקת הטנקים והכשרת חיילים שלאחר מכן שובצו לתומכי לחימה בגדודים או סדנאות של בה''ד 20.

 

אירוע מכונן במהלך השירות

אירוע משמעותי במהלך שירותו של בני היה הסיוע להקמת הקייטנה – קו לחיים. ובנוסף במהלך שירותו דאג בני לגייס את אחד מחייליו הטובים ביותר לקבע בחמש צריח והכניס אותו במקומו להיות מנהל מחלקת אחזקה, כיום חיילו נימצא בשירות קבע בדרגת רס''ם.

מאפיינים ייחודים של חיל החימוש

חיל החימוש הוא בסיס חי טכנולוגי, התומך לחימה הכי גדול בצה''ל שעיקרו הייחודי הוא אחזקת אמצעי הלחימה. ללא חיל החימוש אי אפשר לצאת למלחמה מכיוון שחיל החימוש מטפל בכלים של החיילים והלוחמים, כיום אין בסיס שאין בו אנשי חימוש. הבסיס מספק הכשרה לחיילים שימשיכו בפיתוח הטכנולוגי של המערך הצבאי. 

 

סיכום

שירותו של בני נמשך כ - 23 שנה, קצת לפני הסוף פרש בני מכיוון שלא יכל להמשיך את שירותו עד סופו (מעצם קיומה של מחלה ברגל שלא אפשרה לו).לכל אורך השירות ובמיוחד בסופו יצא בני שבע רצון מתרומתו למדינה ובכלל מעצמו, שהצליח להכשיר כל-כך הרבה חיילים, מה שהעניק לו גאווה ותחושה של שביעות רצון.הפרויקט היה מאתגר מאוד, הרגשתי כבוד גדול לדבר עם אדם שנתן מעצמו כל - כך הרבה למען המדינה, למדתי ממנו הרבה ממשמעות החיים לערכים, אחריות, ואיך להיות מפקד טוב בצה''ל.

תמונות משירותו

 

   בני במשלחת לפולין

בני חיון ואלדד אשורוב

 

   בני במשלחת לפולין עם פלוגתו                   

                                                                                                       

עבודתו במחלקת חמש צריח

הענקת דרגת רב סמל

חיפוש מידע

כניסת חברים