דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

יוני 2016- בה"ד 20 עובר דרומה לעיר הבה"דים - עצרת פרידה

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 17/06/2016

תאריך האירוע: 2016-06-15

מספר צפיות: 7260


עצרת פרידה מבה"ד 20 התקיימה ביום רביעי 15/6/16 בבה"ד היקר לכולנו. 

עצרת בית הספר לטכנולוגיה והאחזקה - עצרת פרידה עצובה ומרגשת לרגל הפרידה מצריפין והמעבר לעיר הבה"דים.

בה"ד 20 הפך לתערוכה אחת משער הבסיס ועד למגרש המסדרים המתולוגי. לעצרת הוזמנו מפקדי ונגדי הבה"ד לדורותיהם. בשער הכניסה חיכה צוות מפקדים חייכן לכל אורח, התבצע רישום וכל פורש קיבל את הספר החדש אודות מורשת בה"ד 20.

ספר שהופק בחודשים האחרונים בהובלתו של סא"ל תדהר לב ורס"ל מיקי בוטרשוילי. ספר מושקע מאוד ומאוייר וכולל עשרות סיפורים על הבה"ד מהקמתו.

כל סגל הבה"ד הגיע לקבל במאור פנים את פורשי הבה"ד לדורותים 

תערוכה  מדהימה של תמנות אנשי הבה"ד לכל אורך הכביש..(כמה עבודה הושקעה על ידי אנשי הבה"ד והערכתי מצורפת להם)

תערוכות אמל"ח חדש הוצגו על ידי מדריכי הבה"ד

ארוחת ערב מפנקת וטעימה המתינה במגרש תג וסמל. כל החברים נפגשו התרגשו וחלקם אף הזיל דמעה לזכר חברים שאינם איתנו.

לאחר  ארוחת הערב התקיימה עצרת מרגשת במגרש המסדרים.

בעצרת נשאו דברים  קטנא"ר ,מפקד הבה"ד ומפקדים לשעבר.

העצרת הייתה מרגשת מאוד וסיפרה על ההוי של בה"ד 20 לדורותיו.

את העצרת סיכמנו בשירת התקווה עם דמעות בעיניים .

בנימה קצת אישית אני ניסים קלו  - עשרות שנים מחינו עמלנו המדריכים ונגדי ההדרכה בבה"ד בהדרכת מקצועות החימוש. הכשרנו אלפי חיילים גאים אשר תרמו לחוסנו של צה"ל. תקופה מורכבת וקשה ביום יום כוללת  התמודדויות רבות עם חיילים קשים ובעלי מוטיבציה נמוכה.

אבל הצלחנו בעמלנו הקשה בליווי מפקדים טובים , להכשיר בכבוד אלפי בעלי מקצוע גאים. אני אישית מאוד התרגשתי ושמחתי לפגוש עשרות חברים יקרים לדרך. כל אחד מהם איש אשכולות.

מפקדי בה"ד 20 לדורותיהם

בהצלחה לאנשי בה"ד 20 בעיר הבה"דים.

תודה ענקית למפקד הבה"ד היקר אל"מ עופר ולכל סגל הבה"ד שעבדו שבועות רבים להכין את האירוע המכובד.

כל הפורשים התרגשו מאוד מהמאמץ הרב שהושקע לכבודם.

רס"ן לירן לחמי מד"ר הבה"ד   בנו של רנ"ג בה"ד 20 הקודם- פראגי הלחמי האהוב כתב לאתר העמותה.

לחיל הגעתי דרך מסלול קצונה ייעודית בעקבות אבי ששירת כרנ״ג הבה״ד, עשיתי את כל מסלול השדה בחיל.

תפקידי הנוכחי הינו השני שלי בבה״ד, בתפקידי הראשון בבה״ד הייתי מפקד צוות בהשלמה החילית. לתפקיד הנוכחי הגעתי בידיעה שאזכה להיות חלק מסגל העברת הבה״ד לקריית ההדרכה. את הבה״ד אני זוכר עוד כילד בשנות השמונים, בתקופה שהאקליפטוסים שלטו בשמי הבה״ד ובשבילי זו סגירת מעגל מרגשת. זכיתי לראות את הבה״ד בתקופות שונות, לעבור בו את מסלול הקצונה ולבסוף לקחת חלק בסגירת המחנה והעברתו לקריית ההדרכה כחלק מהפרויקט הגדול של מעבר הבה״דים לנגב.

אין ספק שהמעבר לקריית ההדרכה ישפר את היכולות ההדרכתיות והטכנולוגיות של הבה״ד. עבורי ערב המורשת של הבה״ד הינו אירוע מרגש ולכן הבאתי גם את אישתי וילדי לערב. גם הם יוכלו יום אחד להגיד שהיו ילדים בבה״ד 20. ״בה״ד של החיים״.

מצורף קישור לדף הפיסבוק של העמותה המכיל את כל התמונות מהאירוע.

נאום קטנא"ר בעצרת - מעבר לקריית ההדרכה

 ערב מורשת בה"ד 20  - מחימוש בצריפין לטכנולוגיה ואחזקה בקריית ההדרכה

אלוף במילואים עמוס חורב, תת אלוף זיו אבטליון, ראש פרויקט יחד , מפקד בה"ד 20 – אלוף משנה עופר אזרד , יו"ר עמותת החיל, אלוף משנה במילואים אהרון מועלם

ספ"כ החיל בסדיר ובמילואים, מפקדי החיל בעבר , מפקדי הבה"ד בעבר , סגל ההדרכה , גימלאי החיל , קצינים, נגדים, חיילים, אזרחים עובדי צה"ל. אורחים , משפחות יקרות

מכובדי שלום - ערב טוב

ערב מורשת זה, אנו מציינים בשנה השבעים וחמש להקמתו של החיל, בשנה זו זכינו להתחדש ולעבור מחיל החימוש בצריפין לחיל הטכנולוגיה והאחזקה בקריית ההדרכה.

שינינו את שמו של החיל, והתאמנו אותו לעיסוקי אנשי החיל בהווה ובעתיד, אך לא שכחנו את המורשת הענפה שהחיל קיים במשך שבעים וחמש שנות פעילותו. אנו זוכרים כל הזמן, עלינו להמשיך בדרך חדשה.

קצרה היריעה ויהיה זה יומרני משהו, לנסות להכיל את עשיית בסיס ההדרכה החילי לכדי מספר משפטים בערב מכובד זה, ולמרות זאת אציין מספר ציוני דרך משמעותיים :

 • קיום תרבות ארגונית השואפת למצוינות, תפיסת ההכשרה החדשה והתקן לאיכות בהדרכה.
 • פיתוח מאמנים ושילוב טכנולוגיות מתקדמות בהדרכה : וידאו קונפרנס מקצוענט ועוד.
 • פיתוח מערכת קסם לניהול ההדרכה וכוח אדם.
 • גיבוש תהליכים של חיבוק חימושי להעצמה וחיזוק המוטיבציה.
 • קליטת הטירונות בסמכות לאחריות הבה"ד, ואף לאחרונה קליטת הטירונות החרדית באט"ל.
 • פיתוח מסלול להכשרת המדריך שמשמש כמודל לחיקוי צה"לי.
 • הובלה וחלוציות בהפצת המידע לשטח תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ומולטימדיה.
 • הקמת מרכז המורשת החילית, מרכז שבו כל חניך שנכנס לבה"ד עובר וסופג את ערכינו.
 • ספרי המורשת ופרויקט בכירים מספרים, לצד העברת מורשת הקרב לחניכים ולצוערים.
 • תמיכה במערכים הלוחמים במלחמות ובמבצעים.
 • וזאת, לצד הכשרת בעלי מקצוע טכנולוגים רבים.

נקודות אלו מציינות את מהות השינויים שהפכו לטבע בהכשרת החייל הטכנולוגי ומהות העשייה ותרומתה הישירה שלכם לביטחון ישראל.

בה"ד 20 החטיבה הסדירה של מפקדת החיל, תרם בשישים ושמונה שנות קיומה של מדינת ישראל לא רק לעוצמתו של צה"ל בתמיכה הדרכתית והכשרה טכנולוגית, אלא מעבר לכך – הוא גם תרם לעוצמה של התעשייה הטכנולוגית האזרחית והביטחונית האדירה של מדינת ישראל על כל רבדיה, זאת על ידי הוצאת בעלי מקצוע מוכשרים, מקצועיים ומנוסים.

הבה"ד, שימש ומשמש כיום כור היתוך לפסיפס החילי, הוא מחבר הלכה למעשה בין חיילים שלמדו טכנולוגיה לבין כאלו שלמדו עיוני, הוא מצליח בשרביט קסמים להפוך את כולם ללוחמים טכנולוגים.

בערב מכובד זה אפשר ורצוי לצעוד בשבילי הנוסטלגיה, בחודש ספטמבר שנת 1984 נכנס חניך בשערי הכניסה לבה"ד 20. המפגש הראשוני שלו עם הבה"ד היה מפגש מעצים, החניך החל לרכוש את ארגז הכלים הטכנולוגי שלו מסגל מפקדיו. לימים, חזר אותו חניך כצוער בהשלמה החיילית, כמפק"צ, כמפקד ההשלמה החיילית, כמפקד בית הספר למפקדים ולאחר 26 שנה מיום כניסתו בשערי בסיס ההדרכה החילי כמפקד בה"ד 20.   מסלול החניך הזה, שתיארתי זה עתה הוא המפגש האישי שלי, קצין הטכנולוגיה והאחזקה הראשי תת אלוף אליעזר בן הרוש, עם בה"ד 20.                                                                          

דרך ארוכה צעדנו יחדיו, דרך רצופה באתגרי הדרכה ופיקוד.דרך שאין גאה ממני לקחת בה חלק, דרך שעמדה לצדי בעיצוב אישיותי כמפקד, אך קודם כל כבן אדם !

כמוני רבים, מהמפקדים בחיל ובצבא, ורבים מבכירי התעשייה האזרחית רכשו את השכלתם הראשונית והתנסו בה בתחילת דרכם כחניכים בבה"ד.רבים מהרעיונות והפתרונות לבעיות מבצעיות טכנולוגיות רקמו עור וגידים בכיתות הללו ע"י חיילים, מהנדסים, ומפקדים יצירתיים שמוחם הקודח לא נתן להם מנוח עד למציאת המענה האחזקתי הנדרש באמצעי הלחימה השונים.תמצית עשייה אדירה ורבת שנים שרובה לא מוזכרת מפאת קוצר הזמן.מכובדי, תהפוכות רבות עברנו ואנו עוברים גם היום, הצרכים משתנים, המציאות משתנה, כלי הנשק משתנים, הטכנולוגיה משתנה ומתפתחת, ולכן גם אנו נדרשים להיות ערניים, יעילים, מובילים ורלוונטיים – אנחנו נדרשים להיות בקידמה בחזית.ועם זאת, כאז גם היום, בסיס ההדרכה החילי ממשיך לשמש כמשואה לאיכות בהדרכה, ולתמיכת החיל בכל פעילויותיו ובעצם עשייה זו, תורם להגברת היעילות המבצעית של הצבא.בצבא עתיר טכנולוגיה בעל אמצעי לחימה מתקדמים, ישנה חשיבות עליונה לחיילים בעלי רקע והשכלה טכנולוגית, זאת בכדי שנוכל להתמודד למול אתגרי הטכנולוגיה המתפתחת חדשות לבקרים, כצורך לאומי לשמור על עליונות טכנולוגית עתידית, אשר תבטיח את בטחונה של מדינת ישראל.דעו זאת כי מעמדו האיתן של החיל הושג בעמל רב ובעשייה חסרת פשרות של קציני ונגדי החיל, חייליו ומפקדיו אשר נבנו בכל דור על התשתית שהוקירו להם קודמיהם בתפקיד, ועל בסיס טכנולוגי שאותו אתם הענקתם להם.ביטחון לאומי במובנו הרחק והעמוק של המושג, הוא לא רק עוצמת האש, מהירות התנועה ותבונת הפעולה שצבאו של העם יודע לייצר. אילו, חשובים ככל שיהיו, חייבים להישען על מצע איתן של מורשת טכנולוגית והנדסית ותחושה של אחווה ורעות, המיוסדת על שותפות הגורל וזיכרון משותף, אך לא פחות מכך גם על מכנה משותף רחב מספיק של ייעוד, נחישות, רצון, אמונה בצדקת הדרך ונכונות להיאבק עליה.

קשה למצוא מקום מתאים יותר, להזכיר לעצמנו אמירות יסוד אלו, מאשר ערב מורשת המגולל את סיפורו של בסיס ההדרכה שלנו.

ידוע לכל כי סוד קסמו של צה"ל הוא באנשיו, ותרשו לי להוסיף סוד קסמו של חיל הטכנולוגיה והאחזקה הוא באנשיו המלומדים והמקצועיים.

המרכיב העיקרי לכך לאורך השנים – הוא אתם סגל ההדרכה והפיקוד, מהמפקד שכעת סיים את ההכש"מ ועד מפקד התחום בעצם עשייתכם, האחריות שאתם לוקחים, המקצועיות שאתם מפגינים, האכפתיות, ההבנה, וההכרה בחשיבות העשייה והמטרה, על עמידתכם כמפקדים וכמדריכים באתגרי המוטיבציה, על מיליוני שעות ההדרכה והחניכה – אתם אלו הראויים לכל הערכה והוקרה.מעל במה זו אני רוצה להביע את תודתי והוקרתי לכל הגופים והאנשים שהתגייסו לתרום מכוחם, מזמנם וממרצם לציון ערב מיוחד זה.                                                                               

לסגל הפיקוד של הבה"ד, בראשותו של אלוף משנה עופר אזרד, תודה והערכה מכל הלב.אסיים בציטוט שהועיד לנו דוד בן גוריון – "עלינו לגרום לכך שכל מי שיעזוב בבוא הזמן את הצבא יהיה אדם טוב יותר מאשר היה". ואני יכול להעיד שבמשימה זו אתם מצליחים בכל יום ויום בהיותכם שער הכניסה לחיל.בשם חיל הטכנולוגיה והאחזקה והאחזקה אני מצדיע לכם.

עלו והצליחו בקריית ההדרכה.  

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים