דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 

מבצע עופרת יצוקה

מבצע עופרת יצוקה היה מבצע צבאי רחב-היקף, שהוביל צה"ל ברצועת עזה בין 27 בדצמבר 2008 ל-18 בינואר 2009, בעקבות ירי רקטות מהרצועה על אזרחים ויישובים במערב הנגב. מטרתו הייתה "לפגוע קשה בממשלת חמאס על מנת לגרום למציאות ביטחונית טובה יותר לאורך זמן סביב רצועת עזה, תוך חיזוק ההרתעה וצמצום ירי הרקטות ככל שניתן". ויקיפדיה

צה"ל יצא למבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה ונלחם שם מ-27 בדצמבר 2008 עד 17 בינואר 2009. המבצע נועד לעצור את ירי הרקטות הבלתי פוסק מרצועת עזה לכיוון מערב הנגב. למבצע הוגדרו שלושה יעדים:

  • יצירת רגיעה ביטחונית שתחזיק לשנים רבות
  • מניעת יכולתו של חמאס להתחמש
  • החזרת גלעד שליט לישראל

במסגרת המבצע תקף צה"ל מעל 300 יעדים של החמאס, יעדים אשר כללו מתקנים צבאיים, מחנות אימונים, מחסני אמל"ח ואתרים לייצור אמל"ח, מנהרות טרור ועוד.

לאורך המבצע כולו פעל חיל החימוש במקצועיות וביסודיות המאפיינים אותו. בין אם בשדרוג מערך החילוץ, או בכניסת צוותי האחזקה לשטח יחד עם הכוחות הלוחמים, מערך החימוש עמד בכל משימותיו בהצלחה מלאה. אחוז הכשירות של הכלים עלה על 92%, וצוותי החימוש בשטח, גברים ונשים כאחד, פעלו תחת אש להכשרת הכלים מסביב לשעון. תיקונים אשר ניתן היה לבצע בשטח בוצעו במקום. כלים אשר נזקקו לטיפול מעמיק יותר נגררו אל מחוץ לרצועת עזה ולרוב שבו לשדה הקרב תוך 12 שעות. בכך אפשר מערך האחזקה של החיל ללוחמים להמשיך ולהילחם בצורה יעילה במשך 24 שעות ביממה.

עבודתם של חיילי חיל החימוש הייתה מופתית ושיקפה את ערכי החיל. כוחות חימוש פעלו לעזור ולסייע בכל מקום שיכלו, מכונאי רכב סייעו בתיקון אכזריות, אנשי החימוש של הצחמ"ים עבדו יחד על תיקוני כלים של צח"מ אחר ורוח החיל הורגשה במיטבה.

לאחר סיום הלחימה במבצע ניסח החיל מספר תובנות על אודות תפקוד מערכי האחזקה בלחימה:

  • המענה האחזקתי במבצע פעל על פי תפיסת האחזקה בפיקוד הדרום כלומר מרחב קדמי בתוך הרצועה ומרחב עורפי כמעטפת מחוץ לרצועה, תפיסה זו הוכחה כמוצלחת וישימה ללחימה מסוג זה.
  • רמת כשירות הרק"מ הגבוהה נשמרה לאורך כל המבצע כתוצאה מגיוס סד"כ אחזקה מיומן ומקצועי.
  • הצמדת כח אחזקה לכוחות ולמגננים בתחום הרכב, הנשק והאופטיקה הוכיחה עצמה כיעילה במבצעים מסוג זה.
  • בצח"מים שבהם נתנו אמצעי חילוץ הכוללים טנק חילוץ ו D-9  היה תהליך החילוץ והפינוי מהיר ומקצועי.

 
חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים