דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של רנ"ג במילואים דקל חורי שכל שירותו היה בחטיבה המבצעית כפיר בתפקיד בוחן רכב ומנהל עבודה

כרטיס ביקור לפורש חיל החימוש שכל שירותו במשך 27 שנים ביחידת שדה ובפעילות מבצעית אינטנסיבית , סיפור של הקרבה של החיים האישיים לטובת צה"ל

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 24/03/2023

תאריך האירוע: 2017-12-31

מספר צפיות: 701


מספר הטלפון שלי - 537004473 | כתובת תיבת דואר אלקטרוני שלי -dekel6345@gmail.com

התגייסתי לצה"ל בשנת - 1990 | השתחררתי מצה"ל בתאריך -31/12/2017

הדרגה שלי - רנ״ג | מצבי המשפחתי - נשוי +2

אני גר בעיר - עפולה 

שם היחידה בה שירתתי בתפקידי האחרון - פיקוד המרכז חטיבת כפיר

הקורס אותו ביצעתי  בבה"ד 20

 • קורס מכ״ר שלב 09
 • ביצעתי את הקורס בשנת - 1991
 • על הקורס בבה"ד - היה קורס מעניין ומועיל המדריכים אבי בן יתח ארז מוספי  

התפקיד הראשון שביצעתי בצה"ל

 • מכונאי רכב במפקדת חטיבת גבעתי.
 • משך זמן ביצוע תפקיד ראשון - כשנה וחצי ולאחר מכן עברתי לפלוגת עורב גבעתי
 • ספר לנו על התפקיד הראשון שלך - נשארתי בתפקיד עד לקבע ובקבע כשנתיים

 התפקיד השני אותו ביצעתי בצה"ל

 • עברתי לתפקיד אחראי מחלקת חימוש במפקדת חטיבת גבעתי
 • אודות התפקיד השני - בגדול אחראי על כשירות רכבים נגמשים וכלל הצלמ ביחידה
 • שמות חברים שאני זוכר מהתפקיד - גוהרי משה יוסף קבלו קלוד עשוש מוטי זריבי עבד עיסם עדי ינקו חיים מאיר

התפקיד השלישי שביצעתי בצה"ל 

 • התפקיד השלישי היה בחוליית הבוחנים החטיבתית התפקיד בוחן רכב חטיבה.
 • סיפור התפקיד שביצעתי  -אחראי על כשירות כלל הרכבים בחטיבה הכנת היחידות לביקורות החזרה לכשירות לאחר אימון ועליה לקו

תפקידים נוספים שביצעת 

 • בשנת 2004 עברתי לגדוד שמשון שהיה שייך לאוגדת עזה כמנהל עבודה במחלקת חימוש הגדודית מדרגת רס"מ עד רנ"ג.
 • בשנת 2014 מינו אותי למנהל עבודה חטיבת כפיר ולאחר 3 שנים פרשתי

חיל החימוש היה עבורי - הכל כל מה שאני היום

עבודה שנעשתה על דקל חורי במסגרת קורס פו"ם נגדים

רקע אישי:
רנ"ג דקל חורי נולד בטבריה בשנת 1972 , התחנך בעירו טבריה וסיים 12 שנות לימוד בבי"ס מקצועי עמל במגמת מכונאות רכב וחשמל בניין. דקל התחתן בשנת 1996 עם אושרה ילידת טבריה אף היא ולהם 2 ילדים , אביאל בן 23 , ולירז בת 20 . בשנת 1990 התגייס לצה"ל לחטיבת גבעתי בתפקיד מכונאי רכב. עד ליום שחרורו בשנת 2017 שימש במגוון תפקידי חימוש בצה"ל בחטיבת גבעתי כ 14 שני ובגדוד שמשון וחטיבת כפיר במעלה הדרך. כיום דקל משמש כמנהל תפעול ורכב בחברת מפרם סוכנויות בע"מ, שם הוא אחראי על הכנת כלים חדשים לפני מסירה, תביעות אחריות מול יצרן וכל הקשור לתפעול מערך הרכב בחברה, תוך אחריות בטיחותית ונהלים ובמקצועיות האופיינית לו. 

מפקדו בעופרת יצוקה סא"ל דותן רובנר אומר עליו : " איש בעל יוזמה רבה, מעורב, מוביל חיילים תוך דוגמא אישית ונתינה, ומסייע בכל הנדרש , בעופרת יצוקה רתם את אנשי הקבע והסדיר אל מול חוסר הוודאות והעשייה הצפויה והיה גמיש במחשבתו, ידעתי שיש על מי לסמוך".
בשנת 2015 , גייס את בנו בכורו אביאל לחטיבת כפיר, שם שימש כלוחם וכעבור שנה עבר אף הוא נקלט לתחום החימוש במחלקת הרכב, מפיו של דקל נשמע כי היה זה ציון דרך להמשך דרכו שלו. בתו לירז עקב היותה סובלת מצליאק, עשתה שירות לאומי במשטרת ישראל ותרמה את חלקה. 
רקע צבאי:
עם סיום לימודיו דקל התגייס לצה"ל בשנת 1990 והחל את שירותו כמכונאי רכב בעורב גבעתי בשירות חובה ולאחר מכן גויס והמשיך דרכו לקבע כמכונאי רכב ומנהל עבודה.

 • בשנת 2001 הוסמך כטכנאי מוסמך הרשום בפנקס הטכנאים במקצוע מכונאות רכב.
 • בשנת 2002 סיים בהצלחה השתלמות של מנהלי מוסך.
 • בשנת 2011 סיים בהצלחה קורס ממוני בטיחות בעבודה
 • בשנת 2008 סיים בהצלחה קורס קציני בטיחות.
 • בשנת 2009 – סיים בהצלחה טכנאי תעשיה וניהול – ועבר את מבחני המה"ט בהצלחה.
 • בשנת 2013 סיים בהצלחה קורס ממונה בטיחות
 • בין השנים 2014-2017 שימש כמנהל עבודה בחטיבת כפיר.היה אמון על בניית תוכניות עבודה לכל מנהלי העבודה בחטיבה בתחומי רכב, נשק, נגמ״ש תחמושת, מלאי גנראטורים אופטיקה, ואחריות ביצוע. היה אחראי על כשירות הכלים לאימונים, בהתאם לצרכי החטיבה, וניהול עבודת כל בוחני הציוד של החטיבה. היה מוקד ידע בתחום האחזקה, ליווי והדרכות למנהלי עבודה ובוחני נשק, רכב ותחמושת. נתן פתרונות לתקלות מורכבות בכל התחומים כולל אופטיקה, וממונה בטיחות בעבודה. שותף ,SAP כמו כן היה חלק מהקמת מערך חרום והעתקתו למחנה אחר, ניהול מלאי וציוד במערכת להטמעת המערכת.

בין השנים 2004-2014 שימש כמנהל עבודה בגדוד שמשון. ניהל צוות של כ- 25 נגדים וחיילים במקצועות השונים: נשקים, אופטיקאים, בוחני תחמושת, מכונאי,חשמלאי ועוד. נתן שירות ליחידות הלוחמות, היה אחראי על קליטת אמצעי לחימה חדשים, העברת הדרכות. מתן פתרונות אחזקה לכלי רכב זיהוי תקלות והתמודדות איתן בשטח ( 24/7 ), חילוץ. ביצוע סקר לקוחות, העברת הכשרות והשתלמויות בנושאי טיפול בנשק, חילוץ ,ISO הטמעת בניית תוכניות עבודה לגדוד לכלל נושא האחזקה.
שיפור וייעול תהליכי עבודה, מניעת תקלות חוזרות (תחזוקה מונעת), ניהול תחום הבטיחות. 
בין השנים 2000-2004 שימש כבוחן רכב ראשי בחטיבת גבעתי.  היה ראש תחום הרכב בחטיבה- מוקד ידע, אחראי על קליטת כלים ואמל"ח חדש, הכשרה וחניכת הבוחנים. הכנת תוכניות העבודה עבור כ- 200 רכבים, עבודה מול מוסכים אזרחיים, אחריות על איכות והטמעת ISO . השתתף בביצוע ניסויים בכלי רכב בתהליך פיתוח ובכלי עבודה חדשים.
1998-2000 מנהל עבודה גדוד צבר, חטיבת גבעתי
1996-1998 אחראי חימוש של מפקדת החטיבה, חטיבת גבעתי
1993-1996 קצין חימוש עורב גבעתי
מבצע עופרת יצוקה :
במבצע עופרת יצוקה כאשר שירת דקל בגדוד שמשון נשלח הגדוד לתגבר עקב הלחימה בנוסף למשימות ביטחון שוטף ביהודה ושומרון. מבצע עופרת יצוקה היה מבצע צבאי רחב-היקף שהוביל צה"ל ברצועת עזה בין דצמבר 2008 . ל-ינואר 2009
בעקבות ירי רקטות מהרצועה על אזרחים ויישובים במערב הנגב. מטרתו הייתה "לפגוע קשה בממשלת חמאס על מנת לגרום למציאות ביטחונית טובה יותר לאורך זמן סביב רצועת עזה, תוך חיזוק ההרתעה וצמצום ירי הרקטות ככל שניתן" בסופו של דבר הוגדרו שלושה יעדים למבצע:

 • הראשון: ליצור רגיעה ביטחונית שתשרוד לאורך זמן;
 • השני: למנוע את יכולת חמאס להתחמש
 • השלישי :להחזיר את החייל החטוף גלעד שליט. יעד זה הוגדר, ולא חד-משמעית, רק לקראת סוף המבצע ב 17- בינואר, לאחר 22 ימי לחימה, הכריזה ישראל על הפסקת אש חד-צדדית, שנכנסה לתוקפה למחרת בשעה 2 לפנות בוקר, וכוחותיה החלו לצאת בהדרגה מהרצועה וסיימו את יציאתם ב 21- בינואר. רקטות גראד רגילות ומשופרות ופצצות מרגמה, ולראשונה נורו רקטות מעבר לטווח אשקלון ושדרות, לעבר ערים גדולות כגון באר שבע, קריית גת, אשדוד ויבנה. בהתאם לכך נתן פיקוד העורף, ובראשו האלוף יאיר גולן הנחיות הגנה אזרחית לתושבי היישובים שבטווח הרקטות ההנחיות קבעו זמן לכניסה למרחב מוגן בהתאם לזמן המעוף של רקטה או פצצת מרגמה מעזה על היישוב. יישובים בטווח של פחות מ 10- ק"מ נדרשו לשהות במרחב מוגן ברציפות, בטווח 10 עד 20 ק"מ תוך יכולת הגעה למרחב מוגן ב 15- שניות, 10-20 ק"מ ב 30- שניות וכן הלאה עד 40 ק"מ, שנחשב לטווח הרקטות המקסימלי.בעקבות ,תחילת המבצע התרחב הירי לעבר ישוב הדרום שכלל ירי של רקטות קסאם במהלך המבצע נהרגו 3 אזרחים ישראלים, ונרשמו 183 פצועים ו 548- נפגעי חרדה. בקרב חיילי צה"ל .היו 10 הרוגים ו 317- פצועים.
 •  תפקידו של דקל בעופרת יצוקה: תפקידו של דקל כמנהל העבודה במחלקת החימוש במבצע זהה לתפקידו שבשגרה רק בעת חירום ותחת סכנת חיים. הוא היה אמון על התחום הטכני, כשירות בנושא אחזקה לכלל אמצעי הלחימה ביחידה ולרבות כלי רכב מסוגים שונים, ציוד ייעודי, גנרטורים, נשק, אופטיקה ותחמושת. פיקד על 9 נגדים ו 23 חיילי חובה בשיתוף מלא עם קצין החימוש לאורך כל הדרך. כשם שבשגרה דאג דקל להכשרות ובטיחות כך גם בחירום דאג להכשיר ולהוביל את חייליו הוא הפעיל שיקול דעת, נחישות ונתן דוגמא אישית לחייליו גם ברגעים קשים במטרה לבצע את המשימות על הצד הטוב ביותר תוך הקפדה על כל הנדרש. הוא היווה דוגמא אישית , תוך הקרבה אישית למען 
  חייליו ומפקדיו וצה"ל בכלל.

דקל מספר כי כל ההכנות בשגרה באו לידי ביטוי בלחימה ואף מעבר לכך, " הייתה תמיד תחושת דריכות ומתח, היה צורך תמיד ל"תחזק" את הכוח האנושי להסביר על המצב ולתת מוטיבציה ודוגמא אישית אל מול הקשיים". תפקודו ענה על הצורך בגזרה תוך קידום, טיפול ופתרון הבעיות שצצו בשטח ליחידתו ולשאר היחידות הפרוסות ניתן מענה חימושי. יצוין כי דקל מספר על מבצעים נוספים ומשימות בהם נתן חלק כגון : מבצע שובו אחים, אסון הנגמ"ש, דרך המלך ועוד – שם חווה את תפקידו ואישיותו בצורה יוצאת דופן ומרגשת, ועד היום יש רגעים לדבריו שלא ניתן לשכוח שמעצבים את אישיותך לכל החיים. הן כאדם והן כמפקד!
ערכים רבים הובילו את רנ"ג דקל במהלך תפקידיו בשגרה ובחירום אך העיקרי שבהם הוא ללא ספק: "אבי היחידה" כפי שצוין בעבודתי הקודמת מעשרת הדיברות בספר " מסך של חול" בוא יגאל אלון מפרט את התכונות: המפקד כאבי היחידה - המפקד ידאג לחייליו כאילו הם משפחתו שלו, לכל צרכיהם ומבוקשים כאילו היו בניו. .מן הדין הוא אפוא לא יהא תובע בלבד אלא גם דואג לאנשיו ואוהב אותם כנפשו " "ראה את חייליך כילדיך וילכו אחריך אל העמוקה שבבקעות; ראה אותם כבנים החביבים עליך ויעמדו לימינך עד מוות". דקל אדם טוב לבב הרואה בכל חייל/ אדם באשר הוא ילדו/ חברו לרוב תומכי הלחימה באים מרקע אישי לא פשוט ועם סיפור חיים קשה, מפקד הלוקח בחשבון את קשיי חייליו ועוזר להם ומטפח אותם מקבל מהם כפליים ומצליח בכך להוציא מהם את המיטב שבהם. דקל בכל תפקידיו שם לו לטפח ולחזק את ההון האנושי שתחתיו ובכלל ובכך הפך מודל להערצה וחיקוי. כאן אני כנגד/ מפקד רואה את החיבור העמוק לדקל ולתפקידי והערכים האישיים המנחים אותי. דקל ראה בתפקידו שליחות מן המעלה הראשונה ועקב היותו משתייך ליחידות לוחמות כתומך לחימה תמיד הבין את הצורך של תומכי לחימה מקצועיים על מנת שהיחידות יהיו בכשירות המרבית ליום הדין ובכלל.
סיכום:
דקל היווה דמות מרכזית ומובילה בקרב מנ"ע וקציני החימוש במשך כל שירותו הצבאי. בנועם המאפיין אותו צלח את כל המשימות אשר עמדו בפניו הן כמפקד והן כאיש מקצוע. תמיד היה נכון לעזור ולקדם כל חייל/ מפקד וכל משימה שקיבל. בהתנהלותו רבת השנים דקל אימץ לו וחרט על דגלו את זהות הנגד כמפקד, אם זה במקצועיות, בפיקוד ומנהיגות, בשייכות היחידתית ובשליחות שהאמין בה לאורך כל הדרך. הוא קיבל על כך הערכה לאורך השנים כמצטיין החייל ומצטיין אלוף וגם ללא אלו תמיד שאף למצוינות ובכך הצליח ועלה בסולם הדרגות ובכלל. הייתה לי הזכות לראיין את דקל ולהכירו בפן אישי יותר. אני מודה לו מצדיע לו מעריך את פועלו רבת השנים. 

תמונות משירותו

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
יום טוב שלמה ז פלש יוסף (יוסי) ז

כניסת חברים