דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

חטיבת הבקעה 417 - כרטיס ביקור מערך הטנ"א בחטיבה

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/02/2022

תאריך האירוע: 2030-01-01

מספר צפיות: 835


חזון החטיבה:

חטיבה לוחמת, עצמאית וייחודית במסגרת פיקוד מרחבי, המוכנה לכל אתגר   מבצעי,  המובילה את השת"פ ואת תשתיות הידע האופרטיבי לחזית המזרחית, מעצבת את היציבות הביטחונית במרחב הבקעה ומחויבת לשיפור איכות החיים של האוכלוסייה במרחבה. החטיבה תהווה מודל לבניין כוח בסדיר ובמילואים מתוך דגש על איכות ומצוינות בכל תחומי העשייה. החטיבה תשתלב ותתמוך בכל תחום המהווה מרכיב ביציבות האזורית לצד הובלת תהליכים לשיפור המענה המבצעי לאירוע מורכב, לחירום ולמלחמה תוך מימוש והרחבת אחריות, יוזמה ויצירתיות, גמישות והשתנות, שותפות ושילוביות, למידה ומיקוד באנשיה כתנאי למימוש המשימה.

חזון מערך טנ"א 417:

אגף אחד, המספק מענה טכנולוגי ואחזקתי שלם, הפועל להשגת יתרון מבצעי לכלל יחידותיו, מקצועי, איכותי, יוזם, מוביל וגמיש, המוכן למשימות הגנה והתקפה אשר יידרש בגזרתו. אגף הנסמך על מורשתו, מהווה מקור גאווה ומוקד משיכה לטובי האנשים, מחנך, מפתח ומכשיר את אנשיו לאתגרי המחר.

עוצמתנו באנשינו, נשענים על המורשת ופנינו לעתיד.

ייעוד מערך טנ"א 417:

אגף הטכנולוגיה והאחזקה בחטיבה 417 יממש אחריותו וסמכותו המקצועית לזמינות האמל"ח בגזרתו ומוכנות יחידותיו לביצוע איכותי של משימותיהן בשגרה, חירום ומלחמה.

הקמת החטיבה:

  עם סיום מלחמת ששת הימים וכיבוש הבקעה, לאחר 19 שנים שהייתה תחת חסות ירדן, גבר תסכולם של ארגוני המחבלים שבירדן והם חיפשו אפיקים חדשים לביצוע פעילות  חבלנית. ארגוני המחבלים החלו לחדור מירדן לשטח ישראל כדי להעביר נשק ואמל"ח  לאוכלוסייה הערבית באיו"ש על מנת לסחוף אותם להתקוממות כללית נגד ישראל. כאשר כבשנו את הבקעה לא היו בה יישובים ולא אוכלוסייה אזרחית, רק מחנות צבא נמצאו בה.בנובמבר 67' הוחלט על הקמת חטיבת מרחבית שתתפרס לאורך בקעת הירדן ותמנע חדירת מחבלים. כמפקד החטיבה מונה אל"ם רפאל איתן ואליה הוכפפו כוחות סדירים וכוחות הגיעו מיל' מובחרים שביצעו את פעילות הבט"ש בגזרה.ריבוי החדירות והעומק אליהם המחבלים יצרו את הצורך לפתח שיטות לוחמה חדשות ל"מרדף": לאחר שאותרה חדירה לתוך שטח ישראל ע"י הגששים, החלו כוחות צה"ל לרדוף אחר המחבלים. הסריקות נעשו בדרך של זיהוי עקבות על דרכי הטשטוש עד  אשר תחמו הגששים את מיקומם של המחבלים. תחילה קראו להם להיכנע אך אם לא נכנעו היו פותחים באש על מנת לחסלם.בתקופה זו נוצר מטבע הלשון "ארץ המרדפים". צה"ל גם נטל יוזמה וביצע פשיטות על בסיסי מחבלים ממזרח לירדן, הגדולה שבהן הייתה  הפשיטה על כראמה.

 

סמל החטיבה:

גזרת החטיבה:

 

גבולות גזרה:

צפון – עין גב, ק.ד 938

מזרח – נהר הירדן, ים המלח

דרום – צומת מצדה

מערב – ציר 90, גב ההר, ציר אלון, מצוק ההעתקים.

גזרת החטיבה:

אורך - כ-260 ק"מ

רוחב – בין 2 ל-24 ק"מ

שטח – 1984 קמ"ר

 ציר הזמן קציני טנ"א: 

ציר הזמן מנ"ע טנ"א: 

אבנר פרץ

1982-1990

ישראל יהושוע

1990-2000

שמעון תורגמן

2000-2005

ערן דולס

 2005

 

היסטוריה גיזרתית: 

 

אירועים מרכזיים מהקמת החטיבה:

 

  • בשנת 2003 גזרת האחריות החטיבה הורחבה לכיוון צפון, לאחר סגירת חטיבה 228( חטיבת העמקים). 

(נספח א' –חומרים של אגף הטנ"א)

  • באוגוסט 2015 החטיבה הוכפפה לפיקוד מרכז מאוגדה 162.בשנת 2017 במסגרת עמ"ט "אחזקה אחרת" מענה אחזקתי בתחומים הרכב והגרירה הוכפפו לפלוגת בקעות.
  • בתאריך 10/11/19 שטחי מובלעות נהריים שבעמק הירדן יחזרו לירדן בסיום החכירה, משמעות אי חידוש ההסכם היא שחקלאי אשדות יעקב יאלצו להפסיק לעבד את האדמות שעיבדו 70 שנה.מדובר בפגיעה כלכלית חמורה אובדן של 800 דונם.  
  • לאחר מסע של כ40 שנה במדבר, מיציאת מצרים ועד ארץ ישראל. עוזב משה את בני ישראל בכניסה, ומשאיר אותם בהנהגה הבטוחה של יהושע שמכין אותם לקראת הכניסה לארץ ישראל.לאחר 3 ימים של התארגנות בני ישראל מגיעים לנהר הירדן ומה קרה?

"ויעמדו המים הירדים מלמעלה קמו נד אחד..."

בני ישראל עוברים את הירדן ומציבים גלעד אבנים לזיכרון לפי בקשתו של יהושע.

לאחר כניסתם בני ישראל הופכים לעם. עצם המעבר בירדן הוא מעשה משמעותי שמשפיע על עתיד עם ישראל.

ע"פ המסורת המעבר התקיים באזור קאסר אל יהוד של ימינו.

חללי הטנ"א בחטיבה: 

 

 

סמל בסיס נעמן ז"ל

 

תיאור המעשה עם פרוץ הקרבות שימש סמל בסיס נעמן ז"ל כמפעיל גנרטור באחד המוצבים שלאורך התעלה. כשתקפו המצרים , נלחם בגבורה, וגם לאחר שנפצע באוזן וברגל המשיך להילחם. כשנכנעו אנשי המוצב למצרים, סירב להיכנס וניסה להסתנן בין המצרים. בניסיונו זה נהרג. במעשיו אלה גילה אומץ- לב רב ,קור רוח ודבקות במשימה. על מעשה זה הוענק לו, עיטור העוז אייר תשל"ה מאי 1975, מרדכי גור רב אלוף, ראש המטה הכללי.

 

תמונות אנשי הטנ"א בחטיבה

 

שיקום גדר של אנשי הטנ"א בחטיבה

ניידות אחזקה לגדר

 

בברכה,

רס"ן,     דוד אסרף

קט"א חטיבה417

 

 

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
בלין שרגא צבי ז

כניסת חברים