דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

 

אוגדת עזה 143

עוצבת שועלי האש, המוכרת יותר בשם אוגדת עזה (אוגדה 143), היא אוגדה מרחבית (אוגמ"ר) של צה"ל הכפופה לפיקוד הדרום ואחראית על אבטחת הגבול של ישראל עם רצועת עזה. האוגדה כוללת שתי חטיבות - צפונית ודרומית. מפקד האוגדה הנוכחי הוא תא"ל אבי רוזנפלד.

עד לביצוע תוכנית ההתנתקות שכן בסיס האוגדה בגוש קטיף, סמוך לנוה דקלים. לאחר מכן הועתק לבסיס במערב הנגב הצפוני, סמוך לקיבוץ אורים. ב-2008 הסתיימה בנייתו של בסיס חדש - מחנה רעים, שנבנה עבור האוגדה בעלות של למעלה ממאה מיליון שקלים, בסמוך לקיבוץ רעים, ומפקדת האוגדה ומפקדות החטיבות המרחביות הכפופות לה עברו לשכון בו.

המבצעים העיקריים של האוגדה ברצועת עזה בשנים האחרונות כללו את מבצע קשת בענןמבצע ימי תשובה[1]ביצוע תוכנית ההתנתקות[2]מבצע גשמי קיץמבצע עופרת יצוקה[3], מבצע עמוד ענןמבצע צוק איתן[4]מבצע שומר החומות ומבצע עלות השחר.

בספטמבר 2015, הוחלט לשנות את שמה של האוגדה מ"שועלי הדרום" ל"שועלי האש", ואת מספרה מ-643 ל-143, כהוקרה לעוצבת עמוד האש שפורקה בשנת 2014. קרדיט לוויקפדיה.

האוגדה כוללת את היחידות הבאות:

 • חטיבה צפונית (7643)
 • חטיבהדרומית (6643)
 • גדוד קשר (481)
 • גדוד איסוף קרבי 414 (נשר)
 • יחסייר 585.

עד לביצוע ההתנתקות שכן בסיס האוגדה בגוש קטיף, סמוך לנווה דקלים. לאחר מכן הועתק לבסיס הסמוך לקיבוץ אורים, והחל משנת 2008 עד היום שוכן הבסיס במחנה רעים הסמוך לקיבוץ רעים (שבעוטף עזה). תפקידה העיקרי של האוגדה הינו אחריות על אבטחה והגנת הגבול של ישראל עם רצועת עזה.

משימת האוגדה - אוגדת עזה תגן על יישובי מערב הנגב

משימות מערך הטנ"א באוגדה:

 • תכנון ומימוש תהליכים ותוכניות אחזקה שיבטיחו זמינות וכשירות האמל''ח והטכנולוגיות במצבי שגרה, חירום ומלחמה.
 • הובלת תהליכי קליטה, מיסוד, והטמעת טכנולוגיות
 • פיתוח ידע טכנולוגי
 • מציאת פתרונות לפערים מבצעיים.

דבר סא"ל יניב לוי מפקד הטנ"א  באוגדת עזה:

מערך הטנ״א באוגדת עזה הינו מערך דומיננטי מאוד, משפיע וקריטי וטובת מימוש משימת האוגדה. מערך הטנ"א באוגדה אמון על מגוון רחב של תחומים אחזקתיים וטכנולוגים מתקדמים ביותר. האוגדה מתמודדת עם איומים בשלושה מימדים:

 • המימד האווירי
 • המימד הקרקעי
 • המימד התת קרקעי

למול אותם איומים מערך הטנ"א באוגדה מוביל ומשפיע על כשירות וזמינות אמצעי האמל"ח והטכנולוגיה המאפשרים את השקט והביטחון לתושבי מערב הנגב. האוגדה מהווה "כר טכנולוגי" להטמעה ופיתוח אמצעים טכנולוגיים חדישים ומשמעותיים מאוד לשדה הקרב. אנשי הטנייא באוגדה עובדים לילות כימים למען ביטחונם של יישובי העוטף תוך גילוי הקרבה אישית, ציונות ואהבת הארץ והמולדת, אגף הטנייא בין היתר אחראי על העלאת דרישות מבצעיות לפיתוחים טכנולוגיים ליווי הדרישות קליטת האמל''ח הטכנולוגי והטמעתו בקצה המבצעי. מערך הטנ״א באוגדה חרט על דיגלו את יסודות הרעות, כבוד האדם, המקצועיות והמסירות. אגף הטנייא באוגדה משמש כבית חם ומשפחה מחבקת לכל משרתיו וימשיך להוות מקור עוצמה לכלל יחידות צה''ל,

"ואנשים טובים לנו מאוד''

                                                                                                            סא"ל יניב לוי קטנ"א עזה

 

 

 

 

סיפורם של אנשי החימוש / טנא באוגדת עזה 143
חיפוש מידע

כניסת חברים