דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של סדנת צנובר בשנים 1990 - 1992 מפי מפקד הסדנא רס"ן אורי לוגסי

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת:

תאריך עלייה לאתר: 22/09/2020

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2121


סיפורו של רס"ן אורי לוגסי  

אורי גדל בקריות שליד חיפה, בתיכון למד הנדסאי מכונות בבית הספר החקלאי יד נתן

אורי התגייס בשנת 1975 לחיל החימוש, שובץ להיות מכונאי טנקים בגדוד 53 בחטיבה 188. השירות שלו בגדוד היה חוויה.

 אחרי שנתיים בגדוד 53 כמכונאי טנקים עבר לגדוד 74 של חטיבה 188 ומונה לסמל טכני. אורי היה בן 21 כשהתחתן.

אחרי החתונה חזר ישר למבצע ליטאני, הגדוד שלו נכנס ללבנון למשך חודש.

אחרי מבצע ליטאני אורי עבר למחנה שמשון ומשנת 1978 עד שנת 1982, שירת בסדנת שמשון והיה אחראי מחלקה, ומנהל עבודה בסדנא.

בשנת 1982 אורי ייצא לקורס קצינים, זאת הייתה השאיפה שלו, אורי לא היה נשאר בצבא אם לא היה פונה למסלול שרות כקצין בחיל חימוש, הוא שם לעצמו מטרה וייצא לקורס קצינים.

את קורס הקצינים סיים בספטמבר 1982. אחרי בה"ד 1 עשה השלמה חילית בבה"ד 20. ולאחר שסיים את קורס הקצינים  שובץ כקצין חימוש בגדוד 82 בחטיבה 7, באותו זמן הגדוד ישב בלבנון בגזרה המרכזית , זה היה אחרי מבצע שלום הגליל ב1982.

אורי מספר שהגיע לגדוד 82 בשבוע שלאחר יום הקרב בסולטן יעקב, החליף שם את אייל אלוק ושירת בגדוד כקצין חימוש למעלה משנה, אורי היה מסוג המפקדים של נאה דורש – נאה מקיים, כשחולייה טכנית הייתה צריכה לעבוד בלילה על טנק, הוא היה שם איתם, הוא היה לא פעם מפשיל שרוולים ועובד איתם בטנקים בכדי לתת להם מוטיבציה. כשמדברים על התקלה כלשהי אורי ידע מה לעשות כי הוא הגיע מרקע של סמל טכני. התקופה שלו בגדוד 82 הייתה תקופה מרתקת ומעניינת, משם עבר להיות עוזר קצין חימוש בחטיבה 300 והם ישבו בלבנון בצור שם היה שנה וחצי ודאג לכשירות הרק"ם והנשק, החטיבה התפרשה על פני  מוצבים רבים בלבנון והיה צריך להגיע אליהם לעשות ביקורות ולבדוק את הכשירות שלהם. בלילות אורי היה יוצא למעצרים חשודים או סייענים בתוך הכפרים עם השב"כ של וזאת הייתה חוויה, השרות בחטיבה 300  בתוך לבנון היה מאתגר ומלא בסיכונים יום יומיים.

התפקיד הבא שלו היה קצין חימוש של האגד ארטילריה הפיקודי 219 בשנת  1984  בהיותו בדרגת סרן

לאחר סיום תפקידו באגד 219 שובץ להיות קח"ש  האגד הארטילרי הסדיר 282 ברמת הגולן.

יציאה ללימודים - בסיום תפקידו באגד 282 נשלח לאות הערכה  ללמוד באוניברסיטת חיפה, למד שנתיים מדעי המדינה וחינוך.

אחרי שאורי סיים את הלימודים הוא הגיע להיות מ"פ צנובר, אבל זה התחיל בזה שלקראת סיום הלימודים אל"מ יוסי פרחי שהיה מג"ד 703 התקשר אליו ואמר לו שהוא רוצה שהוא יהיה מ"פ אצלו בצנובר, אורי אמר לו שבשמחה הוא יהיה מ"פ אצלו אבל רק לאחר שיסיים את התואר, ואכן פרחי חיכה לו שיסיים את הלימודים.

אורי הגיע לפקד על סדנת צנובר בשנים 1990 עד 1992. אורי הגיע לסדנה לאחר תקופה ארוכה שלא היה לה מ"פ ואורי נכנס לשם ב"פול כוח" בסיועו של  ויקי תמיר ז"ל שהיה הסמ"פ שלו, ובסיועם הרב של הנגדים הנפלאים בסדנת צנובר. הסדנא הפכה להיות סדנה מובילה  ביחש"מ, כל מ"פ יגיד לך שהסדנא שלו היתה מובילה ביחש"מ, אך מהמקום שסדנת צנובר הייתה ולמקום שבו  הגיעה, היא הפכה להיות לשם דבר ביחש"מ ובפיקוד. עמידה בתכנית עבודה, עמידה ביעדים, וטיפוח החיילים וגאוות היחידה שלהם הייתה לנגד עיניו, היה לו צוות נפלא בסדנא על כל מחלקותיה שבראשם  עמדו נגדים ואזרחים עובדי צה"ל נפלאים מחלקת נגמ"ש שעליה פיקד אלי הלטר ואלי שריקי שהיה הבוחן של הנגמשים, אחראי הנשקיה היה משה כהן, קבלאן יוסף היה בוחן הרכב, במחלקת רכב מנהל העבודה הכללי היה יהושוע טולדו הנפלא והמסור, רספיה שעליה פיקד מרעי, אחראי המחסן היה דני מועלם, אחראי האפסנאות היה אלי גבאי הנפלא, ומחלקת התחבורה בפיקודו של  גבי בן דוד, מחלקת התחבורה הייתה בשביל אורי 'הפינה השקטה', גבי היה "האיש של הסדנה" . ואי אפשר שלא להזכיר ולהעריך את סגנו של אורי ויקי תמיר ז"ל שקיבל את מרחב הפעולה כסמ"פ עם מלא  הסמכויות וביצע את תפקידו בצורה בלתי רגילה,

החזרתי להם את גאוות היחידה – 'אנחנו הכי טובים' והם חזרו למקומות שמהם הגיעו, תמיד צנובר הייתה שם דבר ביחש"מ, זאת הייתה תקופה מאוד קשה וטובה מבחינת הדימוי העצמי שלהם. אורי קיבל את מלא הגיבוי והערכה מאל"מ יוסי  פרחי המגד ביחד עם הסמגד אל"מ אלי אלפסי ולאחר מכן אורי את מלא הגיבוי והערכה מאל"מ גיל רוזנברג המגד וסגנו אבי אדרי .

אורי סיים שנתיים וחודשיים כמפקד הסדנא, וכמ"פ מצטיין נשלח לשיח מפקדים עם הרמטכ"ל דן שומרון . אחרי התפקיד שלו בסדנת צנובר אורי עבר להיות קצין אחזקה בפיקוד צפון, באותה תקופה המחש"פ שלו היה צביקה כהנא ומי שהחליף אותו היה זכריה חי,

בשנת 1994 אורי עבר להיות קצין חימוש של פיקוד הנח"ל עד שנת 1996 ואז פרש מצה"ל. בסופו של דבר, אורי פרש ב1.1.1997.

מיד עם פרישתו מצה"ל אורי מונה להיות מג"ד גש"ח אוגדה 252 , בתקן  סגן אלוף וקיבל מינוי לתפקיד מג"ד מאלוף פיקוד הדרום , האלוף יום טוב סמיה, אורי קיבל מינוי לסגן אלוף ביום שהוא פרש, אלוף פיקוד הדרום היה חתום על הכתב מינוי, אורי היה מג"ד 252 במילואים למשך כשנתיים. כשאורי קיבל את הכתב מינוי, הוא היה צריך לקבל דרגת סא"ל בראש השנה, למישהו בחיל  זה לא ככל הנראה זה הפריע ונאמר לאורי שיש לו עיכוב ושהוא צריך תקופת צינון של שנה מהרגע שהוא פרש ועד הרגע שהוא מקבל דרגה, אורי אמר להם שאין דבר כזה, זה לא יקרה, הוא נתן להם דוגמא של שתי קצינים שפרשו איתו ביחד ואחרי שלושה חודשים קיבלו דרגת סא"ל, אורי רשם מכתב לראש אכ"א, לראש אג"א ,לקחש"ר, ולרמ"ח כ"א, הוא רשם להם שהוא מודה להם מאוד על ההכרה ביכולת שלו להיות מג"ד בחיל החימוש, וסיים את תפקידו כמג"ד בחיל החימוש,

אורי שרת בחיל החימוש ומספר שאהב את שירותו ואת התפקידים אותם ביצע מתוך אהבה לחיל, ולצבא וראה בשירותו בצבא כשליחות. אורי פרש בשנת 1997, הפך להיות סוכן ביטוח וכיום הוא עורך דין.

 

 

 

** תחקר ערך וכתב - ניסים קלו 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים