דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו המופלא של סא"ל שפינר שמואל שפרש מצה"ל בשנת 1991 אחרי 24 שנות שירות

קישור לאלבום התמונות האישי

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 30/11/-0001

תאריך האירוע: 2021-01-01

מספר צפיות: 1107


סיפור שירותו המופלא של מכונאי רכב בקוניטרה שרוב שירותו ביחש"מ 703 וסיים את שירותו בצה"ל בדרגת סגן אלוף. סא"ל שפינר שמואל שפרש בשנת 1991 אחרי 24 שנות שירות קשות ומורכבות בחיל החימוש. שמואל התחיל את שירותו כמכונאי רכב, נגד בתחום הרכב ולאחר מכן בשנת 1978 יציאה לקורס קצינים. שמואל נשוי לסופיה , אב לשלושה ילדים וסב לתשעה נכדים. רוב שירותו הצבאי של שמואל היה ביחש"מ 703 , שמואל רוח חיה בקבוצת הגמלאים המגובשת ומהווה דוגמא לטובה.

צילום הראיון

 

שמואל שפינר מוותיקי יחש"מ 703, אפשר לומר מהיום הראשון שהקימו אותו.

שירותו ביחש"מ 703 מתחלק למספר תקופות:

  • שנת 1967 עד סוף שנת 1978 מכונאי רכב בקבע ביחש"מ 703 ולאחר מכן יציאה לקורס קצינים.
  • שנת 1980 עד שנת 1982 חוזר כקצין ליחש"מ לתפקיד מ"פ סדנת בית הילל ולאחר מכן עוסק בהקמת סדנת קריית שמונה.
  • 1984 עד שנת 1986 חוזר לתפקיד נוסף ביחש"מ כמפקד סדנת צנובר.

קצת מה "היסטוריה העתיקה" – שמואל התגייס בשנת 1967 ואחרי הטירונות הוא הגיע לסדנת לקוניטרה בחורף אחד מהקשים שידעה רמת הגולן. שמואל שירת בתפקיד כמכונאי רכב, ולאחר מכן התמחה בנגמ"שי שלל רוסיים (B.T.R) שהיו מאוד מורכבים לאחזקה. שמואל ביצע כנגד מספר תפקידים בתוך הסדנה.

הקמת סדנת צנובר - בשנת 1971 התקבלה הנחיה להקים סדנא חדשה במקום הנקרא "סנאבר" ,מסדנת קוניטרה הם התחילו להתקפל לכיוון המקום שנקרא "סנאבר" ומשם גם כנראה נובע השם של סדנת צנובר. הם קיפלו את הציוד ויורדים לשם עם כיתות שמירה ושומרים על המקום עד שהם הקימו שם את סדנת צנובר של היום.

שמואל המשיך את השירות בסדנה עד סוף שנת 1978 כאשר במסגרת השירות בסדנה הוא המשיך להתעסק עם נגמ"שי B.T.R  שבמקביל לזחלמים הוותיקים היו הכלי העיקרי של הובלת גייסות.

הגעת נגמשי הברדלס - כשנגמ"שי ברדלס, הזלדות המפורסמות התחילו להגיע לרמת הגולן החל מההגעה של חטיבה 7 שהיא הביאה את הראשונים ואחרי זה הצבא כנראה קנה ממחסני "נאטו" שמואל עסק והוביל את הקמת מחלקת הנגמש בסדנת צנובר.

בשנת 1978 שמואל ייצא לקורס קציני חימוש.

התפקידים אותם ביצע כקצין:

1. שנת 1979 – קצין חימוש בגדוד 605 של הנדסה קרבית שלמזלו באותו שלב הוא עבר מגדוד צליחה וגישור לגדוד הנדסה משוריין. הם קיבלו נגמשי ברדלס ואז הם התחילו ללמד אותם שלנגמש הזה צריך לעשות גם טיפולים.   

2. בשנת 1980 הוא קיבל תפקיד כמ"פ סדנת בית הילל, שהייתה סדנת רכב קטנה שנתנה שירות לאוגדה 91 ועזרה גם לנוצרים בדרום לבנון, הן על ידי הבאת הכלים שלהם לסדנה והן על ידי שליחת חוליות לשטח לדרום לבנון, לרצועת הביטחון. זאת הייתה אחת התקופות הקשות באזור מבחינה ביטחונית, הם חטפו שם קטיושות בלי סוף.

3. אמצע 1980 מ"פ ק"ש, הקמת סדנת קריית שמונה -באיזשהו שלב בשנת 1981 אריק שרון כשר הביטחון ורפול היה הרמטכ"ל, ביקרו בקריית שמונה. אחת מהבעיות הכבדות של העיר הייתה שלא היו בה מקומות עבודה והאנשים הצעירים בעיקר ברחו מהעיר וחיפשו מקומות עבודה אחרים שיאפשרו להם להתפרנס. אריק שרון נתן הנחייה לצבא, להקים במיידית סדנה לטיפולי רכב צבאיים באמצעות העסקת תושבי קריית שמונה. הסדנא מוקמה באיזור התעשייה הצפוני של קריית שמונה. הצבא קיבל שלושה מבני תעשייה ריקים. ואנחנו התחלנו להקים סדנא צבאית , התמקמו בהם ולפי ההנחיה הם קלטו 50 אזרחים מקריית שמונה לעבודה. השיטה הייתה – תשאל אותו מה הוא יודע, מה שהוא אומר אתה רושם ומאותו רגע זה מה שהוא יעבוד בסדנא.

בשבוע לאחר מכן הם התחילו לעבוד, במקביל קבלן אזרחי הקים את מבני התעשייה האלה לצרכים של סדנה צבאית שמטפלת ברכבים ונגמשים וככה הם התחילו לעבוד. מתוך האזרחים שקלטנו נפלטו מעט מאוד ורובם נשארו. בדיעבד מסתבר שזה היה אחד המעשים החכמים והנכונים לעשות כי שנה אחרי זה פרצה מלחמת לבנון הראשונה וסדנת בית הילל בשום פנים ואופן לא הייתה מסוגלת להתמודד עם כמויות הצבא שעבר דרך קריית שמונה לתוך לבנון ובסדנה החדשה בקריית שמונה הם היו הרבה יותר מוכנים עם אמצעים והכל בשביל לטפל בכלים.

המשרתים בסדנא עשו עבודה קשה מאוד ולדעתו גם טובה מאוד מכל הבחינות, אם זה חילוצים מתוך לבנון, אם זה הבאת כלים שרופים, אם זה תיקון כלים בדרך פנימה שהתקלקלו, בקיצור כל מי שעבר דרך קריית שמונה עבר גם דרך הסדנה

4. בשנת 1982 - תפקיד קצין חימוש בכורדני בחטיבת שריון

5. בשנת 1984 - כמ"פ סדנת צנובר סדנת האם המוכרת שלו.
הוא הכיר שם את רוב האנשים והנגדים, בתקופתו לא היו אירועים מיוחדים בסדנה וגם לא ביחש"מ. הם עסקו בעיקר בתכנית עבודה, מתן אחזקה שוטפת ליחידות אוגדה 36 שפרוסים ברמת הגולן כולל צמ"ה ונשק ואופטיקה וגנרטורים.
סדנת צנובר הייתה הסדנה הבסיסית של היחש"מ כאשר מפקדת היחש"מ ישבה בתוך הסדנה.
אירועים מיוחדים שקרו באותו זמן היו שהיו להם נערים שנפלטו ממסגרות לימוד רגילות והם קלטו אותם, היו להם מורות חיילות שלימדו אותם פעם או פעמיים בשבוע ויתר הימים הם היו עובדים במחלקות השונות בסדנה, חלק לא קטן מהם נקלטו אחר כך בחיל החימוש כבעלי מקצוע לכל דבר ועניין.
מתנדבים מארצות הברית - דבר נוסף שהיה להם בסדנה הוא שהם קיבלו קבוצות של מתנדבים בעיקר מארה"ב והם השתלבו במחלקות של הסדנה ועבדו איתם יד ביד, אנשים מאוד נחמדים וחיוביים שרוצים לתרום קצת למדינה.

6. בשנת 1987 בתפקיד קצין חימוש אגד ארטילרי 282

7. בשנת 1989 עוזר קצין חימוש אוגדה 36

8. בשנת 1990 מתמנה לתפקיד סמח"ט ב' במחנה יפתח בחטיבת שריון וקבלת דרגת סא"ל

שחרור מצה"ל בשנת 1992.

מאז השחרור כ – 25 שנה עסק בתפקידי ניהול ברשתות קמעוניות באיזור הצפון.

לסיכום שירותו ביחש"מ

 שמואל חושב שפועל יוצא של כל מה שהם עשו הקימו בנו התקדמו ולמדו זה בסופו של דבר גרם לקידום חיל החימוש באיזור רמת הגולן והגליל וכתוצאה מזה גם לאחזקה הרבה יותר טובה ומקצועית של כל הצבא.
הם קלטו בצורה יוצאת מן הכלל את נגמשי הברדלס ולאחר מכן בסדנת הרק"ם של היחש"מ הם קלטו את כל השינויים בטנקים וכך הם התקדמו. זו הייתה תקופה מעניינת מאתגרת ומלאת סיפוק בלי שום צל של ספק מכל הבחינות.

תמונות ששמואל שיתף משירותו בקוניטרה

 

 

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים