דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

בחזית הגדר הסורית: אנשי הטנ"א בחטיבה 474 - "קומץ" הלוחמים האלה מגנים על הגבול הצפוני (כתבה מאתר צה"ל)

גאים בכם הלומים הטכנולוגיים המסכנים את עצמם מדי יום באחזקת גדר הגבול והאמצעים המוקנים בה

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 04/08/2023

תאריך האירוע: 2023-08-04

מספר צפיות: 333


בצמוד לגדר המפרידה בין ישראל וסוריה עובדים מדי יום ארבעה לוחמים ולוחמות ומפקד אחד. הם מהווים את הכוח היחיד בגזרה שמוכשר לתקן ולשמור על כשירות הגדר, לתחזק את אמצעיה הטכנולוגים כדי שאף חשוד לא יחצה לשטח המדינה. שמענו מהם על האחריות המוטלת על כתפיהם, על השגרה והחירום, וכיצד בדיוק מזהים תקלה.

כתבה מאת - עלמה סברוב, ענבר דקל כהן, מערכת את"צ

6 בבוקר, משולש הגבולות. מפקד אחד וארבעה לוחמים ולוחמות מתקדמים אל גבול ישראל-סוריה-ירדן. מטרתם אחת - להוות כוח יחיד במרחב חטיבה 474, כוח שמתקן ושומר על כשירות הגדר האינדיקטיבית - גדר בעלת אמצעים טכנולוגים מתקדמים, כזו שיכולה לזהות כל איום המתקרב אליה ולהוות קו הגנה משמעותי. ולכן היא צריכה תחזוקה נכונה ומתמדת. 


ראיון: ענבר דקל כהן, מיה יוסף. עריכת תוכן: עלמה סברוב וענבר דקל כהן. צילום: ליהי בן שמעון, נועם קרמפף. עריכת וידאו: טל חיימוביץ'.

הלוחמים הם חיילי יחידת "קומץ", שזכתה לשמה בשל המספר המצומצם של המשרתים בה - סך הכול שבעה. היחידה המיוחדת נמצאת תחת חיל הטנא, ולוחמיה נקראים לגבול לתיקון כל תקלה, ועובדים כ-8 שעות ביום - בכל תנאי מזג האוויר. 

"הגדר מורכבת מתיל, ופרושים לאורכה גלאים", מספר מפקד היחידה, רס"ל לידור רצון, "אנחנו נקראים לתיקון תקלות רבות - מתיל שנקרע, לחדירה של כלי רק"ם שביכולתו לפגוע בשערי הגדר ועד לחשוד שניסה לחצות את קו הדיווח ופגע בגלאי האינדיקציה. במילים פשוטות, באחריותינו לדאוג לתקינות של הגדר בגזרת סוריה - מהחרמון ועד אזור חמת גדר". 

בעזרת כלים מיוחדים מאתרים לוחמי היחידה את מיקום התקלה המדויק לאורך הגדר, וקובעים את דרך התיקון המתאימה ביותר. "יש לנו שני מכשירים", מסביר המפקד, "באמצעות הראשון אנו בודקים את רמת המתח על הגדר. לפי המתח, אנחנו יודעים לאיזה צד של הגדר ללכת. אם הגענו לנקודת תקלה, נשתמש במכשיר השני, שנותן לנו אינדיקציה על הגלאי התקול".

אחד האתגרים המרכזיים איתם מתמודדת היחידה הוא ניסיונות פריצה לשטח ישראל דרך הגדר. אירוע כזה התרחש בתקופה האחרונה כשחשודה עברה את הגדר האינדיקטיבית בצפון גזרת סוריה והסתובבה בינה לבין גדר הגבול. לאחר מעצרה - צוות "קומץ" מיד הוקפץ לנקודה.

"קיבלנו דיווח על חציית חשודה מגבול סוריה לשטח ישראל, וכתוצאה מכך נקרע התיל בין הגדרות", משחזר רס"ל רצון, "כל הצוות הגיע לנקודה והתחלנו לתקן את הפרצות ולהחזיר את הקו לכשירות. אל מולנו ישנם בתים של אזרחים - כשהסתכלנו עליהם, הבנו את החשיבות".

"זה תפקיד עם המון משמעות", מצטרפת אליו סמל ספיר פרקש, חיילת ביחידה, "לקום בבוקר ולדעת שאני נוסעת לגדר ומתקנת אותה זה הכי משמעותי בשבילי - כשהגדר עובדת, אני ישנה בשקט בלילה". 

"הגיוון שלנו ביחידה הוא מדהים - כל אחד מהחיילים מגיע מרקע אחר. יש אצלנו חיילים דרוזים, חייל בודד וגם לוחמות - וזה בכלל כבוד גדול", מספר בחיוך רס"ל רצון, "אנחנו יחידה מאוד קטנה אבל האנשים מיוחדים ושווים הכול". 

 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים