דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

מפקד גש"ח 784 -סא"ל במיל משה כהן

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 28/10/2012

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 1875


סיפור התקופה

במזרח התיכון החליט מנהיג ערבי ראשון לכרות שלום עם ישראל.

כל הארץ נרעשה מגודל המאורע-פעמי השלום סוף סוף נשמעים באזור מוכה המלחמות והשכול. ביחש"מ רפידים לעומת זאת המשיכו הפלוגות בפעילות אינטנסיבית לשם שמירה על תקינותם של הכלים. שם חששו מהונאה-שמא מדובר בתרגיל מצרי הנועד לרפות את ידיה של ישראל וליצור בה שאננות לשם הפתעה במלחמה.

על הגש"ח

בסוף דצמבר התקיים תרגיל אוגדתי רחב היקף,שבו השתתפו חיילי היחש"מ. התרגיל נערך בתנאי מזג אוויר קשים מנשוא,גשם שוטף שלא נראה בסיני מזה שנים רבות הקשה על פעילות האוגדה בתרגיל.

חיילי היחש"מ עבדו ללא הפסק במשך 24 שעות ותקנו את כלי-הרכב שהתקלקלו במהלך התרגיל. מדי פעם החליפו החיילים את בגדיהם הרטובים, ומיד חזרו לתקן את הטנקים הפגועים. קצין חימוש ראשי אשר נכח בתרגיל,ציין לשבח את דבקות החיילים במשימה.

כל שנה התבצע תרגיל אוגדתי (של אוגדה סיני) ובתקופה שבין התרגילים האלה התקיימו תרגילים גדודיים. בכל התרגילים שהתקיימו זכה היחש"מ להערכה ולהוקרה על פעילותו ותרומתו להצלחת התרגיל. בתקופתו של סא"ל משה כהן התמסדה שיטת האחזקה של הרכב במרחב סיני ונקבעו נהלים קפדניים לטיפולים תקופתיים. כל נושאי הטיפולים התבצעו ע"י היחש"מ  לפי תוכנית העבודה השנתית.

מספר סא"ל משה כהן:

"בתקופתי שום רכב לא היה צריך לעלות צפונה לתיקון. כל טנק שהתקלקל,חוליה מהשטח היתה יוצאת לתקנו ולא חשוב באיזו שעה,ובאיזה מקום. טיפולי ב' היינו עושים בגדודים ובפלוגה עצמה. הטיפולים בתומ"תים נעשו ביחש"מ עצמו. בנוסף היתה לנו פלוגה לגנרטורים שדאגה לתקינותם של הגנרטורים במרחב סיני."

כל חייל אשר הגיע ליחש"מ היה בוגר בה"ד 20,בית-הספר לחימוש. עם זאת, לשם מתן טיפול מקצועי ואמין לכלי-הרכב במרחב סיני לא היה די בידע הניתן בבה"ד 20, ורק עבודה מאומצת במשך שנה לפחות נתנה לחייל את דרגת המיומנות הנדרשת ביחש"מ. סא"ל משה כהן מיסד את הנהלים לקבלתו של חייל חדש ביחידה ולהשתלבותו בעבודה.

"היה מעין גלגול חוזר,שרשרת,שאחד מעביר לשני את הידע. היינו יוצאים לעבודה בשטח וצירפנו אלינו גם חייל חדש שילמד את העבודה. כל הזמן ותיקים וחדשים היו עובדים יחדיו בכל מיני מקומות גם בסדנא, גם בגדודים וגם בשטח".

במרס 1979 עזב סא"ל משה כהן את תפקידו כמפקד היחש"מ ובמקומו התמנה סא"ל זאב קליין.

עיקרי העשייה בתקופתו:

  • הפעלת היחש"מ לקראת ובתקופת כריתת השלום עם מצרים.
  • אימון מאסיבי של גש"ח נייד 784
  • צימצום התלות בעורף בתחום האחזקה
  • העלאת הרמה המקצועית של החיילים.

סרט שצולם בבה"ד 20 בשנת 2003 בו מספר משה כהן  על תקופתו כמפקד

 

סרטים שצולמו בבה"ד 20 בשנת 2003 ממפגש של משה כהן עם מפקדי הפלוגות שתחת פיקודו. 


 

 

חיפוש מידע

כניסת חברים