דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל"מ במילואים משה דרור

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 02/09/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 3365


רס''ן יובל ירון מראיין את  אל''מ במילואים משה דרור שפרש בשנת 2000 ובתפקידו האחרון היה מפקד מרכז תחמושת

 

פרטי הקצין הפורש:

שם הפורש: אל"ם משה דרור

תאריך פרישה: 5/2000

תפקיד אחרון בשירות: מפקד מרת"ח (96-99)

רקע כללי:

אל"ם במיל' משה דרור, נולד בחיפה ב23 למרץ 1955. משה נשוי לאורית ואב לשני ילדים. בנו נועם שירת בפרוייקט "צי"ד" בחט"ל. משה רכש את השכלתו בבית הספר המקצועי בסמ"ת בחיפה עד להסמכתו בגיל 20 כהנדסאי מכונות. לאחר גיוסו לחיל החימוש בשנת 1975 שירת כחמש צריח בבה"ד 20 שם השתתף בקליטת טנק המג"ח 6ב' מיוצב צריח. משה הוסמך כקצין בשנת 1977 והוצב בענף תחמושת ביחידה הטכנולוגית בחיל החימוש. משה ביצע את מרבית מסלולו הצבאי ביחידה הטכנולוגית של חיל החימוש החל מתפקידו הראשון כק. מדור אחזקה בענף תחמושת ובהמשך ביחידת בחינה, ביחידת ניסויים ובענף נשק. בתפקידו האחרון שימש כמפקד מרכז התחמושת והטילים. במהלך שירותו הצבאי יצא משה ללימודי הנדסת מכונות ובהמשך דרכו בצבא יצא לשנת לימודים במכללה לביטחון לאומי. משה פרש מצה"ל לאחר 25 שנות שירות. לאחר שחרורו מצה"ל בשנת 2000 שימש משה בתפקיד ראש מנהל הבטיחות של התעשיה הצבאית ובתאריך 31.12.15 פרש מתפקידו אך המשיך לעבוד בתע"ש באופן פרטי בנושא הבטיחות בתחמושת. משה מתאר את תפקידו בתע"ש כתפקיד אשר מחובר מאוד לעשיה בצה"ל וטומן בחובו אחריות רבה באספקה של תחמושת ממגוון רחב לצה"ל.

 

 

 תקופת שרות ותפקידים לאורך השנים

שנה

תקופת זמן

דרגה

תפקיד/ מקצוע

1996-1999

שלוש שנים

אל"מ

מפקד מרת"ח

1995

שנה

סא"ל

לימודי מכללה לביטחון לאומי

1992-1995

שלוש שנים

סא"ל

רע"ן נשק במפקדת קחש"ר

1989-1992

שלוש שנים

סא"ל

רע"ן ניסויי נשק ותחמושת ביחידת ניסויים

1986-1989

שלוש שנים

רס"ן

בוחן ראשי תחמושת – ביחידת בחינה

1984

שנתיים

רס"ן

רמ"ד הנעה רקטית

1982

שנתיים

סרן

רמ"ד בטיחות ואחזקת תחמושת

1980

שנתיים

סרן

ק. מדור בענף תחמושת

1977-1981

שנתיים

סגן

לימודי הנדסת מכונות

2/1977

שנה

סג"מ

ק. מדור אחזקה בענף תחמושת

1975-1977

שנתיים

רב"ט - סמל

מדריך חמש צריח בבה"ד 20

 

 ערכי חיל החימוש המרכזיים מנקודת מבטו של הקצין:

חיל החימוש הינו חיל מקצועי הקולט אנשים שיש להם בסיס וידע להשען עליו. חיל החימוש עובד בשיתוף עם אזרחים עובדי צה"ל, השילוב הוא העוצמה של החייל. החיבור עם האזרחים, שצוברים ידע רב, הוא חיבור מדהים ומכפיל כח למרכזי אט"ל ויש להמשיך להעצים נושא זה בחייל. חיל החימוש מנחיל לאנשיו את ערך המחוייבות לכשירות ולפיתוח האמל"ח, במרכזים וביחידות, בשגרה ובחירום. מטבע עיסוקו בנושאים אלו, ערך שמירה על חיי אדם וכל נושא הבטיחות בעיסוק עם אמל"ח הוא ערך מרכזי בחיל החימוש. החייל גם נותן דגש על נושא הפרט, שמירה על קשר אישי וקשב בין חיילים ומפקדים.

סיור בקו שיקום תחמושת בנחל שורק


 
 

הענקת דרגת אל''מ כמפקד מרתח

 

אתגרים מרכזים בתקופת שירותו של הקצין

אחד הנושאים המרכזיים בו עסק משה מתחילת הצבתו כקצין במערך הוא נושא הבטיחות בתחמושת. מתפקידו הראשון כק.מדור אחזקה בענף תחמושת הבין  עד כמה מאתגר כל נושא שמירה על חיי אדם בתחום אחסנת התחמושת, הובלתה, פיתוחה, באימונים ובלחימה ועד כמה נדרש לעסוק בו באופן תמידי ואינטנסיבי. כקצין צעיר סבר משה כי נושא הבטיחות לא היה מספיק מוטמע ולקח על עצמו להוביל את החיל לרף גבוה בתחום זה. ברבות השנים הפך מומחה לנושא ויישם את נושא הבטיחות בתחמושת בכל תפקיד אליו הגיע. מה שהשפיע על משה בתפקידו הראשון בא לידי ביטוי ביתר שאת בתפקידו האחרון כמפקד מרת"ח, במסגרת תפקידו זה הקים את חוליות הבה"ט (בחינה, הדרכה וטיפול), הנותנות שירות ליחידות בהיבט של שמירה על בטיחות באחסנת התחמושת ובשמירה על כשירותה המבצעית.

 תרומתו הייחודית של חיל החימוש בתקופת שירותו של הקצין

במוקד העשייה נמצאת המקצוענות בתחמושת והבטחת כשירות התחמושת לכל אורך חייה וזמינותה לשימוש במקום ובזמן בו היא נדרשת.      חיל החימוש הינו חיל מאוד רב גוני הבנוי מאנשים חושבים ויצירתיים עם פתרונות "מחוץ לקופסא".  החיל בנה גם תורה באחסנת תחמושת וידע לנצל את הידע בראיה כוללת לטובתה של מדינת ישראל. אחד הדברים בהם עסק משה הוא ערך ניצול משאבי הקרקע למדינת ישראל בהיבט של מגבלות בניית בנייני מגורים באיזורי אחסנת תחמושת. התרומה הייחודית של החיל היא לא להעתיק הוראות אמריקניות כלשונן אלא להתאימן לצורך של צה"ל וגם של המדינה באופן שישרת היטב את הצבא ובד בבד יביא גם תועלת רבה למדינה.

כרמ"ד הנעה רקטית הוביל פיתוח תחמושת חמ"מ (חימוש מונחה מדוייק) - טילי "יוקרה", הוכחת ביצועי התחמושת בניסויים היו חלק מכונן בעשיה שתרמה ליכולת צה"ל וכושרו המבצעי.

מציג בתערוכת נשק לאלוף יהורם יאיר, רע"ן נשק

בתפקידו כמפקד מרת"ח

בתקופה שבה ניהל משה את ענף נשק במקחש"ר פותחה והוטמעה שיטת אחזקה חדשה לכלי נשק קל, שיטה שכללה שימוש במדידים מדויקים לטובת בחינה וכיול, השיטה החדשה הגדילה את עצמאות יחידות השדה באחזקת ושמירת כשירות כלי הנשק הקל.

 אירוע מכונן במהלך שירותו של הקצין

בשנת 1979 בהיותו קצין בענף תחמושת בעקבות כשל של תע"ש בניסוי בתחמושת, נהרגו שישה אנשי תע"ש. אירוע זה השפיע רבות על תפיסת תפקידו בחיל בכל הנוגע לנושא הבטיחות בתחמושת. ובמהלך כל שירותו תשומת ליבו של משה היתה נתונה לשיפור רמת הבטיחות בתחום התחמושת.

תרומתו הייחודית של חיל החימוש עבור הקצין:

שמירת חיי אדם – לאורך כל תפקידיו עסק משה בערך של השמירה על חיי אדם בעיסוק בתחמושת.  כשלא שומרים על הוראות בטיחות או כשישנו תכנון כושל, לתחמושת ונשק יש פוטנציאל סיכון שיכול להתממש בקלות ולגבות מחירים כבדים. בתפקידיו בחיל הבין עד כמה נושא זה חשוב וקיבל על עצמו להוביל ולהטמיע את הנושא ביתר שאת.

מאפייניו הייחודים של חיל החימוש בעיני הקצין:

מאפייניו של חיל החימוש באים לידי ביטוי בראיה המרחבית של החיל, שמירה על הכשירות והמלאים של התחמושת והאמל"ח במרכזים וביחידות כך שבשעת חירום כלל מלאי התחמושת יהיה זמין וכשיר למערך הלוחם תוך שמירה על בטיחות והמשך שיקום והנצלה של תחמושת בכשירות נמוכה.

 

           

נספחים

תעודת סיום קורס חמש צריח בבה"ד 20

 

 

           
   
 
 

כתב מינוי ליו"ר הוועדה העליונה לסילוק תחמושת

 
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים