[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים ישעיהו (ישי) הבר

@alt@

''בכירים מספרים'' בחיל הטכנולוגיה והאחזקה (חימוש) רס''ן יהונתן ניקנזר מראיין את אל''ם ישעיהו (ישי) הבר שפרש מצה''ל בשנת 1988  תפקידו האחרון בשירות היה מפקד מרת''ח (85-88)  , ישעיהו נולד בסיביר ברוסיה בשנת 1941 ועלה לארץ בשנת 1950. ישעיהו נשוי לשלומית ואב לארבעה ילדים. ישעיהו החל את דרגו כמדריך בבה''ד 20 , קצונה ולאחר מכן ביצע את מרבית מסלולו הצבאי ביחידת מצל''ח עד להיותו מפקד מצל''ח.

תאריך פרישה: 30/10/88

תפקיד אחרון בשירות: מפקד מרת''ח (85-88)

רקע כללי: 

אל''ם במיל' ישעיהו (ישי) הבר, נולד בסיביר ברוסיה בתאריך 21/10/1941 ועלה לארץ בתאריך 01/01/1950.

ישעיהו נשוי לשלומית ואב לארבעה ילדים. בנו אלדד פרופסור במתמטיקה - גיאופיזיקה באוניברסיטה בקנדה, משמש כראש חוג במקום.

במהלך מבצע ''צוק איתן'' - נקרא לטיפול בבעיית המנהרות ברצועת עזה. ישעיהו רכש את השכלתו בבית הספר המקצועי של התעשייה הצבאית בתל אביב עד להסמכתו כבעל מקצוע בתחום המסגרות (לימודי באורך של 4 שנים).

בעל הכשרה של הנדסאי אלקטרוניקה (4 שנים שלמד במהלך שירותו הצבאי),

למד באוניברסיטת תל אביב לימודי היסטוריה במסגרת קורס פו''מ.

לאחר גיוס לחיל הטכנולוגיה והאחזקה בשנת 09/08/1960 שירת כמחסנאי טכני בבה''ד 20 וסיים את הקורס כחניך מצטיין ולבסוף נשאר להדרכה.

משם המשיך לקבלת דרגת סמ''ר בחובה והגיע לדרגת הרס''ר הכי צעיר בצה''ל אחרי שנתיים בקבע.

ישעיהו יצא לקצונה והוסמך כקצין בשנת 1966.

הוצב במצל''ח בתור קצין חלפים ושוט כללי (תקציבים ורכש).

ביצע את מרבית מסלולו הצבאי ביחידת מצל''ח עד להיותו סגן מפקד מצל''ח.

ישעיהו יותר אהב את תפקידי הפיקוד מאשר את תפקידי המטה, בתפקידו האחרון שימש כמפקד מרת''ח.

ישעיהו פרש מצה''ל לאחר 28 שנות שירות. לאחר שחרורו מצה''ל בתאריך 30/10/1988 שימש ישעיהו כמנהל אדמיניסטרטיבי של קופת חולים במחוז דרום שם שימש כאחראי על 200 מרפאות על כלל ההיבטים הלוגיסטיים.

ישעיהו המשיך בתפקיד זה עד לפנסיה בשנת 2006.

ישעיהו מתאר את תפקידו בקופת חולים במחוז דרום כתפקיד מאד מאתגר ומעניין וטומן ברובו התעסקות בכדורים בין לניפוק תחמושת לבין ניפוק תרופות.

 

 

שנה

תקופת זמן

דרגה

תפקיד/ מקצוע

1985-1988

שלוש שנים

אל''מ

מפקד מרת''ח

1981-1985

ארבע שנים

סא''ל

סגן מפקד מצל''ח

1978-1981

שלוש שנים

סא''ל

מפקד בסיס מצל''ח

1977-1978

שנה

רס''ן

סגן מפקד יחש''ג

1973-1976

שלוש שנים

רס''ן

מפקד בסיס אחסנה

1972-1973

שנה

רס''ן

רמ''ד רישום ונוהלי במצל''ח

1970-1972

שנתיים

סרן

מפקד מתקן בבסיס אחסנה

1969-1970

שנה

סרן

ע. קצין טנ''א במפקדת עוצבת סיני

8/1969 - 4/1969

4 חודשים

סרן

מפקד מחסן קבלה בבסיס אחסנה

1968-1969

שנה

סגן

מפקד מחסן זווד בבסיס אחסנה

1966-1968

שנתיים

סג''ם - סגן

קצין חלפים ושוט במצל''ח

1963-1965

שנתיים

סמ''ר - רס''ל

מדריך קורסים בבה''ד 20

1960-1963

שלוש שנים

טוראי - סמ''ר

מדריך בבה''ד 20 למחסנאי טכני

 

 תקופת שרות ותפקידים לאורך השנים

ערכי חיל הטנ''א המרכזיים מנקודת מבטו של הקצין:

חיל הטנ''א הינו חיל מקצועי הקולט אנשים שיש להם בסיס וידע להישען עליו. היכולת להיות מספיק מקצועי נתנה את האפשרות להיות עצמאי בפיקוד תוך כדי פתירת בעיות מורכבות בדרכים יצירתיות במסגרת הפנימית של הגוף עצמו. חיל הטנ''א מנחיל לאנשיו את ערך המחויבות לכשירות ולפיתוח האמל''ח, במרכזים וביחידות, בשגרה ובחירום. מטבע עיסוקו בנושאים אלו, ערך שמירה על חיי אדם וכל נושא הבטיחות בעיסוק עם אמל''ח הוא ערך מרכזי בחיל הטנ''א. החייל גם נותן דגש על נושא הפרט, שמירה על קשר אישי וקשב בין חיילים ומפקדים (בדגש נוהל ''דלת פתוחה'').

 

  

אתגרים מרכזים בתקופת שירותו של הקצין

חלק מהנושאים המרכזיים בו עסק ישי מתחילת הצבתו כקצין במערך הוא נושא עצמאיות הפיקוד ויצירתיות מה שהתבטא במהלך שירותו במלחמת יום הכיפורים בו יחידתו עבדה מסביב לשעון בכדאי לתת מענה הולם ליחידות הלוחמות בשטח בכל הנושא של אספקת חלפים לדרגי התיקון השונים תוך כדאי שמירה על הרציפות בתפקודית בזמן מהלך כל הלחימה למרות החוסר הרב שהיה בתקופה זאת.

כמו כן גם במהלך שירותו במלחמת לבנון הראשונה היה בעיה בנושא הספקת החלפים ואישורי ניפוק הצל''ם ליחידות הלוחמות, בעיה מנהלתית שבה למרות וכנגד דעת פקודיו אישר ישי את העברת החלפים ללא בקרה מלאה במטרה לשמר את הרציפות התפקודית של הלחימה בזמן החירום כך שלא יגיע למצב שבו אין ליחידה חלפים ויכולת לעמוד ותקן את האמל''ח שלה.

תרומתו הייחודית של חיל הטנ''א בתקופת שירותו של הקצין

חיל הטנ''א הינו חיל מאוד רב גוני הבנוי מאנשים חושבים ויצירתיים עם פתרונות ''מחוץ לקופסא''.  החיל בנה גם תורה באחסנת תחמושת וידע לנצל את הידע בראיה כוללת לטובתה של מדינת ישראל. אחד הדברים בהם עסק ישי הוא ערך הטיפול בפרט בה פתח אפשרויות חדשות בכדי לאפשר גישה של החיילים למפקדים ופיתרון בעיות בעזרת הגורמים שכן יכולים לעזור ולהשפיע.

אירוע מכונן במהלך שירותו של הקצין

בשנת 1973 במלחמת יום הכיפורים בהיותו מפקד בסיס אחסנה 6830 נדרש להגיב בזמן חירום של המדינה ולתת מענה מסביב לשעון לכלל היחידות הלוחמות בדרג הנפרש למרות החוסרים והקשיים בתקופה זאת. אירוע זה השפיע רבות על תפיסת תפקידו בחיל בכל הנוגע לנושא הרציפות התפקודית ומתן מענה בדרכים יצירתיות עם פתרונות ''מחוץ לקופסא''.

תרומתו הייחודית של חיל הטנ''א עבור הקצין:

טיפול בפרט - לאורך כל תפקידיו עסק ישי בערך של טיפול בפרט ושמירת המשאב האנושי והכשרתו. לשם כך בתפקידו האחרון בתור מפקד מרת''ח הנחיל נוהל חדש ''דלת פתוחה'' – אחת לחודש כלל החיילים במרת''ח יכולים להיכנס אליו ישירות ולפנות אליו עם המענות שלהם במטרה לתת מענה הולם ולקבל תמונת מצב מהשטח מרמת החייל הסדיר.

כמו כן הנחיל נוהל חדש תחום פיתוח כ''א בתחום הלימודים במסגרת תוכנית תלת שנתית הנותנת מענה לצורך של הלימודים לפי המקצוע הרצוי ובתאריכים עם צפי קדימה של 3 שנים וכמובן רשימת מחליפים למקרה שמועמד ללימודים לא עובר את מבחני הקבלה ובכך חסכת תקנים.

מאפייניו הייחודים של חיל הטנ''א בעיני הקצין:

מאפייניו של חיל הטנ''א באים לידי ביטוי בראיה המרחבית של החיל ובהיותו חיל רב-גוני המרכז בתוכו את כלל מקצועות האחזקה והפיתוח תוך כדי מתן מענה הולם לכלל הזרועות והפיקודים השונים מרמת המטכ''ל עד לרמת הגדוד והכיתה. לבסוף הפרישה והגיוון של החיל הם מבטאים את נקודת כוחו החזקה ביותר במתן מענה לכלל הבעיות הן בשגרה והן בחירום המטרה לשמור על הרציפות התפקודית.

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
שלמה עדנה ז

כניסת חברים

חברים online