דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים יעקב שנצור

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 20/06/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2654


כתב וערך – רס''ן אבי דרויש

שם הפורש: אל''ם יעקב שנצור , תאריך פרישה: 1981 , תפקיד אחרון בשירות: מפקד מרת''ח בשנים 1976-1981

רקע כללי:

אל''ם במיל' יעקב שנצור נולד בתל אביב , בינואר 1934. נשוי ואב לשני ילדים ומתגורר ברמת אפעל. יעקב רכש את השכלתו התיכונית מקצועית בבית הספר המקצועי מונטיפיורי ובגמר לימודיו בשנת 1951 לא גויס עקב חוסר משקל ולכן נרשם ללימודי הנדסת אלקטרו אופטיקה  בטכניון.  בשנת 1952 לאחר שהצליח להעלות את משקלו הוא התגייס  לחיל החימוש ושירת בבימ''ל אופטיקה והיה ממקימי יחידת הבחינה בחיל החימוש בתפקיד בוחן מכשירי אופטיקה. יעקב הוסמך לקצונה בשנת 1953 והוצב בתפקיד בוחן של מכשירים מדויקים ביחידת הניסויים ושם התקדם לתפקיד בוחן ראשי ועלה בסולם הדרגות והתפקידים לרמ''ד טכני ובוחן ראשי עד לשנת 1969. עד לשנת 1972 יעקב ביצע תפקיד רמ''ד מכשירם מדויקים בענף הטכני עם 11 אקדמאים תחת פיקודו במסגרת תפקידו היה יעקב אחראי על פיתוח אמצעי ראיית לילה בחיל חימוש  בשילוב עם צבא צרפת. באותם ימים לאחר מלחמת ששת הימים עלה צורך מהכוחות שישבו על תעלת סואץ לאמצעים מיוחדים לראיית לילה ואמצעים טרמים ולרכבים ונשקים מיוחדים ועל כן הוחלט להקים את ענף אמצעים מיוחדים בחיל חימוש שיאשר את האמצעים בלו''ז קצר ועקב נבחר לכהן כרע''ן הראשון החל משנת 1972. שנה לאחר מכן, עקב החלטת הרמטכ''ל דאז שסבירות למלחמה מול מצריים הינה נמוכה הוחלט על פירוק הענף ויעקב נסע לשליחות כיועץ לקיסר אתיופיה למס חודשים עד פרוץ המלחמה. בשנת 1974 מונה יעקב לרע''ן צל''מ באג''א ודרכו עבר כל הצל''מ והתחמושת בצבא כולל תהליכי רכש. בשנת 1976 קודם לדרגת אל''מ ומונה לתפקיד מפקד מרת''ח שבו כיהן עד לשנת פרישתו ב- 1981 למשך 5 שנים. יעקב תרם רבות לפיתוח והתעצמות מרכז התחמושת והכניס ומיסד את תחום הבמ''ח ואת נושא שיקום התחמושת לצבא. עם שחרורו עסק במספר תפקידים בכירים ברשת סופרסל, כיהן כמנכ''ל בכי''ל במשך עשור, כיהן כמנכ''ל רכבת ישראל, מנכ''ל סטאר תעשיות בנייה ואף הקים חברה משלו. יעקה כיהן גם כגיזבר עמותת חיל חימוש למספר שנים רב בשנות ה- 90. בשנת 2002 פרש לגימלאות בגיל 68.

  תקופת שרות ותפקידים לאורך השנים (מהגיוס ועד היום)

שנה

תקופת זמן

דרגה

תפקיד/ מקצוע

1976-1981

5 שנים

אל''ם

מפקד מרת''ח

1974-1976

שנתיים

סא''ל

רע''ן צל''מ באג''א

1972-1974

שנתיים

סא''ל

רע''ן אמצעים מיוחדים

1969-1972

שלוש שנים

רס''ן

רמ''ד מכשירים מדויקים 

1966-1969

שלוש שנים

רס''ן

רמ''ד טכני

1953-1966

13 שנים

סגן - סרן

בוחן  ראשי מכשירים מדויקים ביח' ניסויים

1952-1951

שנתיים

רב''ט

בוחן מכשיר אופטיקה בחיל חימוש

 

 

ערכי חיל החימוש המרכזיים מנקודת מבטו של הקצין:

לראייתו של אל''מ במיל' יעקב שנצור הערך המרכזי בחיל חימוש שצריך להוביל את החיל כמצפן הוא ההשקעה בחינוך וההשכלה של האנשים המשרתים בחיל והתפתחותם האישית והמקצועית. כקצין בכיר הוציא יעקב פקודים רבים ללימודים למרות שהדבר בא לעיתים ע''ח העבודה וגרם לו לעימותים עם רמות בכירות. חשוב להשקיע במתן אפשרות לרכישת השכלה לשם התמקצעות בתחומים מיוחדים שלאחר הלימודים יהיה ניתן לקבל ערך מוסף מהמשרת שערכו עולה וביכולתו לתרום יותר למערכת בתחומי מומחיותו וכך להעלות את האיכות בצבא.

אתגרים מרכזים בתקופת שירותו של הקצין

אתגרים מרכזיים בתקופתו של יעקב היו האתגרים הטכנולוגיים בתחום פיתוח והכנסת טכנולוגיות חדשות לצבא כדוגמת אמצעי ראיית לילה, אמצעים טרמיים, מכשירי ניווט, מכשירי נהיגת לילה לרק''מ, אינפרא אדום, קליטת טנקים חדשים בצבא ותחמושת תואמת. אתגר מרכזי נוסף היה בניית המחסנים של התחמושת בארץ עבור האמריקאים, מיסוד תחום החירום במרת''ח והפיכתו למרכז מבצעי, הכנסת תחום שיקום התחמושת למרת''ח והעברת ליינים מארה''ב ומיסוד תחום הבמ''ח בצבא.

 תרומתו הייחודית של חיל החימוש בתקופת שירותו של הקצין  

מבחינת יעקב תרומתו הייחודית של חיל החימוש זה עיצוב ובניית אישיותו במהלך שירות של 30 שנה בצבא לראייתו זו הייתה התקופה הכי יפה בחייו כחייל חובה והחברויות שמתגבשות ונשמרות עד היום בחיל חימוש שהינו משפחה אחת גדולה. החיל עשה מיעקב בן אדם איכותי ותרם להצלחתו בחיים.

אירוע מכונן במהלך שירותו של הקצין

יעקב מציין את  תקופת שירותו כרע''ן אמצעים מיוחדים. בתקופה זו היה נוסע פעמים רבות לכוחות שישבו בתעלה כדי להבין מה האמצעים הדרושים להם ולספק את הפתרונות לשטח כולל חבילה של אחזקה.  לזכותו עמדה היכרותו הטובה עם דרגים בכירים שסייעה לו להזיז מהר דברים

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
וייסברון אברהם ז יחזקאל אריה ז

כניסת חברים