דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים שלמה אלוני

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 13/04/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 6836


מאת: רס''ן יוסי בן יוסף,

אגף חימוש פקמ''ז  -  מאז ועד היום – מרת''חניק בדם

שלמה אלוני אשר כולם מכנים אותו 'אלוני',לא הבין למה אני קורא לו שלמה. כבר בשיחת תיאום הציפיות הבנתי שזכיתי להכיר אדם מיוחד. קבענו פגישה והיא פשוט התקיימה ללא עיכובים ודחיות. אלוני, כיום, בן 56, נשוי ואב לשתי בנות, מתגורר באבן יהודה.

משוחרר כבר כ- 10 שנים (ינואר 2006) וכיום עובד כסמנכ''ל תפעול בחברת 'קמור אביזרי תנועה'.את כל ניסיונו הצבאי מיישם אלוני בעבודה זו ועל כך בכתבה הבאה.אלוני, גדל במושב 'ישרש' (ליד רמלה) ולמד בבית הספר האזורי של הקיבוצים והמושבים, בתיכוןלמד בבית ספר מקצועי במגמת מכונות.לקראת הגיוס המגמה הייתה ללכת ל'קרבי', כמו כל בני המושב,  ואלוני בכלל לא חלם ללכת לחיל חימוש. וכך היה, אלוני התגייס לחיל הים והחל מסלול של אנשי הצפרדע - לוחם בשייטת (1978).

במהלך המסלול נפצע ולמרות כל תחנוניו לא אפשרו לו להמשיך והצבא ניתב אותו לבה''ד 20 למקצוע מכונאי מג''ח. אלוני הגיע שבוז ללא מוטיבציה. אבא של אלוני, אליהו ז''ל, היה בשיריון ולחם במלחמות כלוחם בחטיבת 'הראל' (דודו של אלוני, מרדכי, בעל עיטור מופת בקרב החווה הסינית במלחמת 'יום הכיפורים'). ''להילחם בטנק זה חשוב, אבל שהטנק לא יתקע בלחימה זה הכי חשוב'', עם משפט זה שנאמר ע''י אבא אליהו, חזר אלוני לבה''ד 20, נחוש, וסיים בהצטיינות את הקורס וכך הפך למדריך בבה''ד, בענף טנקים בקורס מכונאי מג''ח.

בהמשך להדרכה היה מדריך לנהיגה על טנקים כחלק מסדרת ההכשרות בשטח וכך הסמיך חיילים לנהגי טנק.

יום אחד הגיע משפט משמעותי נוסף מאבא אליהו''חייל זה טוב !!!אבל אם תהיה קצין תהיה לך הרבה יותר משמעות בשירות ובחיים''. ואכן כך היה, אלוני יצא לבה''ד 1 והפך לקצין (1980).

כמדריך נהיגה על טנק

ומכאן החלה ההיכרות עם המרכז שתפס כמעט את כל שירותו, מרכז התחמושת והטילים (מרת''ח). אלוני הגיע לארגון מסודר הפועל עפ''י כללי בטיחות קפדניים, בקרה ובחינה מסודרת של תהליכים.החל כקצין צעיר ביחידה לשיקום תחמושת כמפקד יחידת צ''מ (ציוד מוחזר) ולימים פרצה מלחמת 'שלום הגליל' (מלחמת לבנון ה-1), במהלך המלחמה עסק באספקת תחמושת  לשלוחות קידמיות, כולל טיפול בהצטיידות גדוד המנפץ.

בעת פעילות טיפול טילים בשטח

אחרי המלחמה השתכנע כי צריך להמשיך בקבע ומונה לתפקיד חדש בבסיס בדרום כמפקד הבסיס (בדרגת סרן), תפקיד עם אחריות עצומה. בהמשך, לאחר מאמצים וניסיונות רבים, אושר לאלוני לימודיםוהוא החל ללמוד הנדסאי תעשייה וניהול והשלים בגרויות (1985).

לימים הכיר את אשתו איריס, ששרתה אז בחיל המודיעין והם החליטו להתחתן (1986).

לאחר התפקיד בדרום וסיום הלימודים, קיבל את דרגת הרס''ן ועבר לתפקיד בבסיס במרכז הארץ כמפקד הבסיס. בתפקיד זה נחשף לשיתוף פעולה עם צבא ארה''ב ומצא עצמו פעמים רבות בנסיעות לחו''ל ובביקורי בכירים מחו''ל והארץ.

ביקור שר הביטחון דאז, יצחק רבין ז"ל בבסיס במרכז הארץ

סא"ל אלוני כמחש"פ העורף

 לאחר תפקיד זה (1990), עבר לתפקיד רוחב נוסף במטה מרכז תחמושת כראש מדור אחסנה, ולאחר תפקיד זה יצא ללימודי תואר ראשון ב'משאבי אנוש' (1993).במהלך הלימודים התמודד לתפקיד סא''ל ובשל כישוריו הרבים והיכרות המפקדים את יכולותיו הרבות, מונה לתפקיד סא''ל, בבסיס בצפון הארץ (1995).התפקיד בצפון, הביא את אלוני למגע עם המפקדים בשטח וממיפוי המצב הקיים והבנת הצרכים, עלה הרעיון המבריק של חוליות בה''ט- חוליות של ביקורת, הדרכה וטיפול.על יוזמה זו ויוזמה נוספת של ''שיקום במעגלים קצרים'' זכה אלוני בתעודות 'פרס  ר' אט''ל'.

לאחר התפקיד בצפון (1998), חזר לתפקיד נוסף במטה המרכז, כרע''ן הפעלה. במהלך התקופה ניסה להתמודד לתפקיד אל''מ ומשלא צלח מונה לבסוף לתפקיד מחש''פ העורף (מפקד חימוש של פיקוד העורף), בכך סיים את תפקידיו במרת''ח ועבר לתפקיד חימושי מסוג אחר.

אלוני מצא מערך אחזקה מיוחד ושונה מכלל צה''ל, ולא היה שבע רצון ממה שראה לנגד עיניו. עם ניסיונו הרב שצבר החל בתוכנית בנייה מחדש של מערך החימוש בפיקוד העורף. בין היתר יזם את קורס קציני החימוש לפיקוד העורף,פיתח תו''ל (תורת לחימה) לאחזקה בתנאי חל''כ (חומר לחימה כימי) וניסח מחדש את תפיסת האחזקה בפיקוד העורף.

במהלך תפקיד זה השתתף במלחמת המפרץ השנייה, תוך ניהול של פתיחת כלל האמצעים שבהח''י (החסנה יבשה) וגיוס גדודי האב''כ והחילוץ להתמודדות עם נפילות טילים ברחבי המדינה ששוגרו מעיראק.

עם סיום תפקיד זה, בגיל 45 פשט את מדיו ופרש מהצבא.לימים קיבל דרגת אל''מ במילואים וכיום משמש כמחש''פ העורף 'צל'.מאז השחרור ועד היום עובד כסמנכ''ל התפעול בחברת 'קמור', חברה שעוסקת בייבוא צמיגים לכלל סוגי כלי הרכב השונים.

אלוני שבע רצון מאוד משירותו הצבאי, אשר תרם לו רבות לניסיון החיים והוא לקח מהקריירה הצבאית את כל הכלים שרכש והוא מיישם אותם, הלכה למעשה, בתפקיד חשוב זה בחברה שבה עובד.אם אני שואל אותו ''אם היה חוזר על המסלול שעשה''? הוא עונה בחיוך רחב,המאפיין אותו, ''בוודאי שהייתי חוזר ואני מודה למערכת הצבאית על כל הכלים שנתנה לי''.

כיום, שלמה אלוני, סמנכ"ל תפעול בחברת 'קמור'

בנימה אישית, אני מודה לחיל החימוש על ההזדמנות שניתנה לי להשתתף בפרויקט 'בכירים מספרים' והחוויה להכיר את שלמה אלוני מקרוב. אדם וקצין שתרם רבות למערכת הצבאית, המהווה דוגמא אישית וראוי להערכה רבה על פועלו.

 

תמונות מטקס הפרידה מצה"ל פרישה ממילואים

"וְֽהָיָ֗ה כְּעֵץ שָׁת֪וּל עַֽל פַּלְגֵ֫י מָ֥יִם אֲשֶׁ֤ר פִּרְי֨וֹ יִתֵּ֬ן בְּעִתּ֗וֹ וְעָלֵ֥הוּ לֹֽא יִבּ֑וֹל וְכֹ֖ל אֲשֶׁר יַעֲשֶׂ֣ה יַצְלִֽיחַ"

אלוני היקר !
תודה לך על 40 שנות שירות בצה"ל ותרומתך הרבה לביטחון המדינה.
בהערכה רבה  
אוהבים אותך ומאחלים לך בריאות והצלחה בכל דרכיך

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים