דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ יהושע שדה (פוליאקוב)   - בתפקידו האחרון מחש"פ מרכז (מפקד חימוש פיקודי)

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 08/06/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 2981


''בכירים מספרים'' אל''מ יהושע שדה (פוליאקוב)  כתב וערך – סרן גיל סזנה.

יהושע נולד ב- 01.01.47 בפתח תקוה, נשוי ואב לשני בנים ובת אחת וכן סב ל- 5 נכדים.בעל תואר B.A  בלוגיסטיקה ותואר שני במנהל עסקים כאשר את התארים למד במסגרת לימודים מהצבא.בוגר בית ספר מקצועי אשר במסגרתו למד את תחום הרכב.בסיום הלימודים התגייס יהושע (10/08/1966) לצה''ל ושובץ לשירות בחיל החימוש במקצוע מכונאי רכב.במסגרת שירותו הצבאי, ביצע יהושע מגוון רחב של תפקידים במסלול הליבה של חיל החימוש:

 • קח''ש גדוד 890 (הקח''ש הראשון שהיה בגדוד).
 • סמ''פ סדנת 791 שבצריפין.
 • מ''פ סדנת ג'יפליג.
 • קח''ש חטיבת הבקעה.
 • קצין אחזקה של אוגדה 252.
 • קח''ש חטיבה 14 (שיריון).
 • קח''ש אוגדה 440.
 • קח''ש ''עוצבת הפלדה''.
 • מפקד יחש''מ שישבו ב''גב ההר''.
 • מפקד חימוש פיקוד מרכז.

יהושע השתחרר מהשירות הצבאי בגיל 42 וביצע מספר תפקידים משמעותיים וביניהם סמנכ''ל מע''צ, מנהל אגף הרישוי הארצי וכיום מנכ''ל איגוד חברות ההסעה בישראל ובמקביל מנהל במכללת מסלול.

אירוע משמעותי משירותו הצבאי של יהושע התרחש בשנת 1974. בהיותו קצין חימוש של חטיבה 14, ביצעה החטיבה לבנת אימון. גדוד 9 ביצע תרג''ד מלא כולל תנועת טנקים להבדיל משאר הגדודים שביצעו תרג''ד שלדי בלבד. בהיבט החימושי, כל ההכנות הנדרשות לתרגיל בוצעו ע''פ הפקודות והנהלים (תדריך קח''ש, אחזקת אמת, תיאום דרג ב' וכו').

התרג''ד התבצע בסיני באיזורטסא והחל בשעות הערב. הלילה היה חשוך מאוד ותרגיל התפרס על פני מרחבים גדולים בסיני. לאחר כשעתיים מתחילת התרג''ד, התקבל דיווח על טנק שנתקע. עפ''י המיקום שהתקבל בקשר, הבין יהושע שהוא נמצא מעט מאחורי הטנק. יהושע הכיר בערך את המסלול לטנק התקוע וכאשר הגיע לטנק, הוא גילה שתוקן ע''י המח''ג. יהושע (לבדו ברכב) החל בנסיעה חזרה לכיוון החטיבה אך כנראה שטעה בניווט. יהושע החליט להתקשר למח''ט ע''מ לקבל את אישורו לירות פצצות תאורה. המח''ט אישר, נורו מספר פצצות תאורה אך הוא אינו ראה אותם בגלל אובך. בעקבות כל, החליט יהושע לדומם את רכבו ולהישאר במקום. כעבור 20 דקות , שמע יהושע רכב שנוסע במהירות גבוהה על כביש מדרום אליו וללא שום פרט אחר יהושע אינו חשב פעמיים, לקח אזימוט כללי ויצא לכיוון זה. לאחר כחצי שעה של נסיעה הוא עדיין לא הגיע לכביש סלול והחליט שוב לדומם את הרכב ולהמתין שיעבור רכב נוסף על הכביש. ואכן כך קרה – כעבור כחצי שעה נוספת שמע יהושע רכב נוסף רק שהפעם זה היה נשמע הרבה יותר קרוב. נסיעה של 5 דקות הובליה את יהושע להעלות עם הג'יפ על הכביש ללא ידיעה מה כיוון הנסיעה שעליו לנסוע. יהושע הימר על כיוון מסוים ואכן האינטואיציה הייתה נכונה והובילה אותו למיקום החטיבה. לטענת יהושע, אילו היו כשעתיים וחצי המפחידות ביותר בחייו ולכן לעולם לא יישכח זאת.

ליהושע חשוב מאוד לציין שחיל החימוש כיום עושה עבודה מצוינת בהיבט כוח האדם. קיימים 2 פרויקטים שבהם הוא רואה חשיבות אדירה:

 • תחום הקד''צ - רקימת קשר עם המלש''ב עוד בתקופת לימודיו בחטיבת הביניים/תיכון והכנתו לקראת השירות הטכנולוגי בחיל החימוש.
 • הקשר עם המשפחות השכולות - פעילות מבורכת וחשובה בדגש על כל שלכל משפחה יש איש קבע מטעם החיל שמלווה אותה.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים