דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים עוזי זימן

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 24/04/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 4386


סיפורו של עוזי

אל''מ עוזי זימן. שימש בתפקידו האחרון כרמ''ח מע''מ התגייס לצה''ל בשנת 1973 והשתחרר בשנת 1996.עוזי כיום  מנהל תוכנית מרכבה בחברת אלאופ.

רקע אישי:

עוזי גר ברעות, נשוי + 6, בנו צביקה הי''ד נרצח בפיגוע טרור בעותניאל ב 27/12/2002.את לימודי התיכון השלים בתיכון עירוני ב' ''ציטלין'' בת''א, בסיום התיכון למד תואר ראשון בהנדסת מכונות במסגרת העתודה האקדמאית, כיום בעל תואר שני במנהל עסקים.בשנת 1973 התגייס לצה''ל ביצע קורס קצינים בבה''ד 1 שבמהלכו פרצה מלחמת יו''כ, עם סיום הלחימה והשלמת הקורס הוצב כמהנדס מכונות בענף טנקים מדור ''שרמן /תומת'', עוזי השתחרר בדרגת אל''מ בתפקיד רמ''ח מע''מ.

תפקידים לאורך השירות:

 1. קצין מדור ''שרמן/תומת'' – פיתוח ותכנון של פרויקטי ''פיגמליון'', ו''רועש''- ''תומת'' על בסיס תובת שוט מורחבת.
 2. ר' מדור תומת – אחריות כוללת על מערך התומתים שכלל את הרוכבים(M109 ) הרומחים(M107) ותומתים על בסיס שרמן וכן אחריות על טנקי השרמן (שהיה עיקר מערך השריון במלחמת יו''כ) והפלטפורמות שעל גביו.במסגרת התפקיד הוביל את תהליך מכירת טנקי השרמן לצבא זר.
 3. ר' מדור ''שוט'' – הסבת וקליטה של הכלים המוסבים ''שוט-קל ג' ו ד' (מערך הטנקים במסגרת ההסבה בוצעה תוספת יכולת ''יצוב'' – ''שוט-קל ג' '', והכנסת מערכת הבק''ש ''נחל עוז א''' – ''שוט-קל ד', במסגרת התפקיד הוביל ניסיון לייצא את הסבת טנקי ה''שוט'' לשוויץ.במהלך התפקיד פרצה מלחמת שלום הגליל
 4.  ע' רע''ן טנקים.
 5.  ס' מפקד מפעל הטנקים במש''א  – השקעה בפיתוח כ''א בנושאים טכניים וכן בתהליכי ייצור.
 6. ר' מנהלת אכזרית במחלקת פרויקטים באג''א (סא''ל)- פיתוח האכזרית , ייצור וקליטה במערך החי''ר.
 7. רע''ן טנקים במחלקת מע''מ במקחש''ר.
 8. רמ''ח מע''מ במקחש''ר.

ערכים מרכזיים של חי''ח :

העמדת הציוד הטוב ביותר בזמן הנכון ליחידות הלוחמות, ערך זה נכון לקצין החימוש ביחידות השדה, במטה, במש''א וביחידת הניסויים.על מנת לאפשר את זה נדרש מהמשרת בחייל הרבה נחישות , סבלנות, אורך רוח, והרבה אכפתיות.

אתגרים מרכזיים בתקופת השירות:

 1. רמ''ח מע''מ היה רפרנט מהנדסי המכונות בחי''ח ובזה היה יד ימינו של קחש''ר למקצועות ההנדסיים ברמות השונות – קמ''ד רמ''ד רע''ן.במשימה הזו הוקדשה המון מחשבה ועשייה של תחזוק המאגר האנושי של מהנדסי המכונות- לראיין אנשים, להוביל אנשים ולשכנע אנשים על שיבוצי תפקידים  תוך כדי אמונה בתפקידים המוצעים. ''אני משוכנע שלא התפקיד עושה את האדם אלא האדם עושה את התפקיד, לאור זאת פעלתי בהצבה ואיוש התקנים השונים''. בתמיכת ראש אג''א דאז חגי שלום – מיסד לימודי תואר שני בהנדסה כללית מהטכניון (הנדסת מערכת) בתוך מקחש''ר, הנושא הצריך השקעה רבה על מנת למסד את הלימוד לדאוג להכרה בהם ולהביא את הקצינים לתוכנית הלימודים. 
 2. רע''ן טנקים – מתן פתרונות מהירים לכלי הבט''ש בדרום לבנון, תכנון ובניית מיגונים מתאימים לגיזרה, שליחת חוליות ומבצעים מיוחדים.פיתוח הפומ''ה (על בסיס השוט) וקליטתו הטכנית וההנדסית.
 3. ראש מנהלת אכזרית – הוביל ביצוע הפרויקט במש''א (מפעל הרכב) למרות שלא היה בליבת העיסוק של המפעל ודרש ביצוע התאמות תוך כדי תנועה.
 4. סגן מפקד מפעל הטנקים במש''א - אתגר אישי של מעבר מעולם קצין מטה טכני למש''א שבא נדרש ליישם בפועל את כל מה שתוכנן ברמת המטה.חלוקת העבודה אל מול מפקד המפעל הייתה כזו שבאחריותי היה ב''מ ארטילריה ששם היו אתגרים ניהולים וטכניים בביצוע שיקום תומתים, רוכבים (M109) ורומחים (M107). 
 5. רמ''ד שוט – הסבות טנקי השוט לדורותיהם וקליטתם בשדה.
 6. מדור תומת – אפיון, רכישה וקליטה של תומת  ''רוכב''(M109 )

תרומת החיל וייחודו :

בצד האמל''ח - החיל גורם להבאת האמצעים הנדרשים ליחידות הלוחמות, במלחמות ניתן לראות שעיקר הלחימה מתבססת על כלים שחיל החימוש הביא לצה''ל כדוגמת מערך טנקי המג''ח והשוט לדורותיהם, התומתים הפומה והאכזרית.בצד האנושי- החיל תורם למדינה הרבה בעלי מקצוע גם בתחום ההנדסי וגם בתחום המקצועי. 

מאפיינים ייחודיים של חיל החימוש :

מגוון אנושי רחב החל מחוקרים פיזיקאים ומהנדסים ועד פחחים ורתכים, המקומות שמהם מגיעים האנשים הינם מהפריפריה ומקומות ההיטק וכולם צריכים לעבוד יחד במשימה משותפת, וזהו אתגר שהחיל צריך להתמודד איתו.עבודה עם כל מגוון הציוד והטכנולוגיה הקיימת בזרוע היבשה.מתן מענה בשדה בכל מצב בכל זמן ובכל מקום, מה שמחייב פריסת כוחות רחבה בצמוד ללחימה.

אנשים וגורמים עיקריים שהשפיעו עלי

 1. רח''ט תכנון באג''א שלמה פאסי – קלט אותו כרמ''ד, רע''ן וכרמ''ח והשפיע עלי רבות לטובה.
 2. האלוף עמי סאגיס – קחש''ר בעת היותי רמ''ח מע''מ.
 3. האלוף אילן בירן – ראש אג''א בעת היותי ר' מנהלת אכזרית.
 4. האלוף ישראל טל.

 אלו האנשים שליוו אותי ושימשו עבורי כמכווינים על מה לעבוד ואיך.

סה''כ לסיכום ובהסתכלות לאחור – תמיד נהניתי לעבוד והסתכלתי בגאווה ובסיפוק על העשייה, מרגיש שאכן תרמתי ועזרתי לחיל לתרום את תרומתו.

פרטי המתעד: אליעזר פוירורקר, רס''ן

עדכון מתאריך 15/2/23  

שירותי הצבאי היה לאורך כל השרות חדוות יצירה ועבודה עם מערך השדה והמטה הטכני בשילוב כוחות.

חשוב לי להוסיף כי - כרמ"ח מע"מ הייתי רפרנט לקחש"ר לשיבוץ מהנדסי מכונות בתפקידי הפיתוח והמטה בכל מגוון הדרגות.

חיל החימוש היה עבורי - בית היוצר לחילות היבשה 

צפו באלבום התמונות שלי - קישור

 

חיפוש מידע

כניסת חברים