[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של אל"מ במיל' אבי הירשנזון

@alt@

''בכירים מספרים''

רס''ן יעקב ברונשטיין  מראיין את אל''מ במילואים אבי הירשנזון. המפקד הראשון של  נס''א 5000 שפרש בשנת 2001 מצה"ל

הקדמה

אלוף משנה אבי הירשנזון איש חימוש מתחום נשק ותחמושת אשר הקים את יחידת נס''א 5000 ופיקד עליה בין השנים 1997-2001.במהלך שירותו הצבאית הקצין התמודד עם אתגרים רבים שהיה לצה''ל ולמדינת ישראל בשנות ה -70 וה- 80 של מאה הקודם. וזה בתקופה שאחרי מלחמת ''יום כיפור'', בתקופות של מצבע ''ליטני'' ומבצע ''שלג'' הקצין שירת בתקופה של חתימת על הסכם השלום עם מצריים, פינוי סיני ומלחמת מפרץ ראשונה ושניה בשנת ה- 90 הקצין היה אחד ממייסדי החט''ל והוביל שינויים אירגוניים רבים במגזר ההנדסי כגון איחוד יחידת ניסויים ויחידת אבטחת איכות דאז. הקצין פיקד על יחידה מאוחדת (נס''א) בתחילת דרכה תוך שילוב תחומים שונים מקצה לקצה: תחום ניסויים ותחום אבטחת איכות ובחינה.

סמל נס''א – ''נס''און'' שהמציא אל''ם (מיל') אבי הירשנזון

תחילת הדרך

הקצין נולד ב – 1957 בחיפה.התגייס ב – 1975 ושירת כבוחן תחמושת בחטיבה 7 תחת פיקודו של מח''ט האגדי של החטיבה תת אלוף (מיל') אביגדור קהלני.הקצין יצא לקורס קצינים ב – 1977 ובאותו שנה התחיל לבצע מגוון תפקידים בשדה בתחום נשק ותחמושת.

דרכו של קצין

במהלך שירותו בחיל החימוש ביצוע מגוון תפקידים שונים בכלל המגזרים הקיימים:

1977-1979: אוגדה 252 קצין נשק ותחמושת – אחראי על תחום נשק ותחמושת ברמה אוגדתית, מפקד חיילים ונגדים.

1980-1982: קצין נשק ותחמושת פיקוד דרום (סגן במינוי רס''ן).

1982-1984 : מפקד מכון לשיקום תחמושת בבסיס נמרה (סרן במינוי רס''ן), פיקוד

ואחריות על 100 אזרחים עובדי צה''ל העוסקים בתחום מיון, פסילה ושיקום תחמושת כולל תחמושת שנלקחה כשלל מלחמה תפקיד אחראי ומורכב בפן בטיחותי.

1984-1989: יצאה ללימודים בטכניות למקצוע הנדסת מכונות, סיים בהצלחה.

1989-1991: קצין הפעלה מרחב צפון במרכז תחמושת.

1991-1993: ראש מדור לתכנון ניסוי נשק ותחמושת ביחידת ניסויים, אחראי על כלל

הניסויים בתחום נשק ותחמושת ביחידת ניסויים מפקד של אזרחים מתחום מקצועי, עיסוק בבטיחות במהלך הניסויים, ניסויים לתחמושת חדשה.

1993-1997: רע''ן נשק במקחש''ר, עיסוק בפיתוח, ניהול פרויקטאלי והכנסת אמצעי

לחמיה חדשים לצה''ל, נשק קל ללוחמים ,רובה לצלפים, קליטת פלטפורמת מנתץ בצה''ל.

1997-2001: מפקד נס''א 5000 , הקמת יחט''ל, הקמת יחידת נס''א תוך איחוד

יחידת ניסויים ויחידת בחינה, ביצוע רא אירגון במערך הבחינה לטובת חסכון בכוח אדם המושקע בבחינות.

ערכים מרכזיים

ערכים שהובילו את קצין בדרכו בזמן השירות כמפקד וכמהנדס בצה''ל:

  • כבוד האדם.
  • יכולת מתן שירות לשדה.
  • יכולת להיצמד לכוחות הלוחמים ולתת פתרונות בזמן אמת תחת לחצים של שדה הקרב הפעיל.
  • יכולת לפתח ולהכניס אמצעים אמינים ללוחמים שקל לאחזק אותם.
  • לדעת לצאת מהקופסה ולהסתכל על בעיה מכמה זוויות.
  • לשאוף לצבירת ידע בתחום שבו אתה עוסק.
  • כל הפתרונות שנותנים הינם בהיבט עד כמה קל ומהר ליישם אותם.
  • תמיד לפעול בגישה פרואקטיבית.

תפקיד הבכיר

במסגרת שינויים אירגוניים שנעשו לטובת הקמת יחט''ל עסק אל''ם (מיל') אבי הירשנזון בהקמת יחידת נס''א שבמסגרת פעילותו נאלץ הקצין להתמודד עם אתגר של איחוד מסגרות וצמצום משאבים.

האתגר המשמעותי הינו כיצד מאחדים תחום הניסויים ותחום הבחינה?

התחומים הם שונים לחלוטין כי בזמן הניסוי איש ניסויים נדרש לקחת את המערכת למקסימום יכולת ולאתגר אותה הנדסית ובזמן הבחינה נדרש לדעת לבצע השוואה של המוצר לשרטוט/אופיון/תקן שלו.כתוצאה מהשוני הזה מתפתחים מפקדים ואנשי מקצוע עם תפוס פעולה שונה שכלל לא פשוט לאחד אותם תחת פיקוד אחד ביחידה אחד.בנוסף לזה נדרש היה להתמודד עם צמצום משאבי בחינה הדבר שהוביל לראשונה תהליכים להסמכה עצמית לבחינה של חברות גדולות כגון רפאל, תע''ש, אלביט וכו'. כמו כן בתקופתו בוטלה בחינה צבאית לרכב לבן הדבר שהיה מהפך רציני שהוביל לחסכון ניכר בכוח אדם המושקע בבחינה.לאחר השלמת האיחוד הקצין פיקד על יחידה המאוחדת למשך מספר שנים ווידא שלל השינויים האירגוניים שנעשו הוטמעו במלואם.

תרומתו הייחודית של חיל  לצה''ל

החיל הינו מכפיל כוח משמעותי בשדה הקרב המנצח את המערכה.הגדולה של החיל ותרומתו נובעת מזה שחיל נותן מענה במעגל סגור לכלל הצרכים שמתפתחים בדשה הקרב החל מהכנסת אמצעי לחימה לשימוש, אחזקתו בקרב ובהכנתו לקרב, מתן פתרונות טכניים לכל בעיה שמתפתחת והכי חשוב מכל פיתוח ושימור כח אדם המקצועי והאיכותי שמסוגל לפתח ולאחזק את כלל המערכות שלהן שדה הקרב נדרש.

התרומה הייחודית של החיל עבור אל''ם(במיל') אבי הרשנזון

אל''ם אבי הירשנזון נזכר בעשיה שלו בחיל החימוש דאז כאחד מהחוויות החזקות ביותר בחייו שהציבו אותו כבן אדם, כמפקד וכמהנדס לכל חייו וזה לאור מגוון תפקידים בשדה ובמגזר הנדסי שחיל נתן לו לבצע ונכון להיום הוא בעקבות ניסיון צבאי רב שצבר מצליח מאוד באזרחות בתחומים שעוסק בהם.

מאפיינים ייחודיים של החיל:

חיל חימוש הינה משפחה חמה שמלמדת ותומכת.חיל מקצועי מאוד עם מגוון רחב של טכנולוגיות ואפליקציות בשדה הקרב.חיל שנמצא בתהליך לימוד קבוע המאפשר לא לייעל תהליכים ומשאבים.חיל עם קצינים, נגדים וחיילים חדורי מוטיבציה לשרת ולהצליח.

רגעים נוספים בחייו של אל''ם (במיל) אבי הירשנזון

סיפור אישי

לאחר מלחמת שלג כאשר קצין היה מפקד מכון לשיקום תחמושת הביאו מחזית שלל של תחמושת שאויב השאיר מאחוריו.כמות של התחמושת הייתה גדולה והתחילה להתפוצץ מסיבה לא ברורה בשטח של המכון.הקצין ואנשי המכון (כ – 100 איש) מצאו את עצמם נמצאים שעות רבות בתוך התעלות סביב הבסיס הממתינים להפסקה של הפיצוצים.הקצין היה צריך להוביל משימת חילוץ מורכבת של האנשים תחת אש אשר כללה איתור של כל העובדים והובלתם למקום בטוח תוך התמודדות עם מצב נפשי קשה שלהם. משימת חילוץ הסתיימה בהצלחה ולאחר מכן כל האנשים בהובלת אל''ם (מיל') אבי הירשנזון עבדו שעות רבות ע''מ להחזיר את המכון למצב שניתן להמשיך לעבוד בו.

חיפוש מידע

כניסת חברים

חברים online