דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''מ במילואים ישראל שמילוביץ - בתפקידו האחרון מחש"פ דרום(מפקד חימוש פיקודי)

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 09/04/2016

תאריך האירוע:

מספר צפיות: 4250


סיפור מורשתו של קצין החימוש, אל''מ ישראל שמילוביץ', מסלול תפקידיו לאורך השנים, אבני דרך במהלך שירותו, הערכים והתובנות שצבר בדרכו בחיל החימוש.

מגיש רס''ן, ניר אהרוני ע.קחש''א  80   

מצב משפחתי: נשוי + 3 ,  מקום מגורים: יבנה , ·     משלח יד: יזם בתחום התשתיות בחו''ל ,  תאריך גיוס: 3/05/66 , ·     תפקיד אחרון בשירות סדיר: מחש''פ דרום

·     תאריך פרישה: 1989

מסלול שירותו

מס''ד

יחידה

תפקיד/ רקע צבאי

תקופה

דרגה

1

עוצבת כפיר

מסגר תותחים

67' – 66'

חוגר      

2

גדוד אדם

מסגר תותחים

68' – 67'

חוגר

3

גדוד אדם

ממח''ג

1968

סג''ם

4

חטיבת הביזון

ק. נשק ותחמושת

1969

סגן

5

מפקדת הכוחות המשוריינים של סיני

ק. נשק ותחמושת

70' – 69'

סגן

6

גדוד עוז

קח''ש גדוד

71' – 70'

סרן

7

מפקדת גייסות השריון

ק. נשק ותחמושת

73' – 71'

סרן

8

באלי''ש

קח''ש באלי''ש

76'  - 74'

רס''ן

9

מקחש''ר

ע. רע''ן שדו''ת

78' – 76'

רס''ן

10

''עוצבת הפלדה''

קחש''א

80' – 78'

סא''ל

11

פו''ם

קורס פו''ם ולימודי תואר ראשון בהיסטוריה

83' – 80'

סא''ל

12

מפח''ש

ע. קח''ש מפח''ש

1983

סא''ל

13

פד''ם

ס. מחש''פ דרום

84' – 83'

סא''ל

14

פד''ם

מחש''פ דרום

87' – 84'

אל''ם

15

מקחש''ר

לימודי תואר שני בפרסום ושיווק

1988

אל''ם

16

מקחש"ר

פרישה משירות סדיר

1989

אל"ם

17

אוגדה 80

מפקד משל"ט תחזוקה

1989-2008

מילואים

 

אירועים מרכזיים במהלך שירותו:

א.בשנת 1968, במהלך שירותו בסיני כממח''ג 195, התמודדה החטיבה עם בעיה מבצעית של ירי טילי נ''ט לעבר משוריינים בגזרת התעלה. ישראל יזם פתרון טכני ויזם מבצע בפיקודו אשר ארך כ-11 ימים ולילות ברציפות ותחת אש אויב. הפתרון לירי הנ''ט כלל הקמת סוללת מיגון ע''ב מכלי דלק אשר הורכבו ע''ג קרונות רכבת ונגררו ע''י D-9  לאורך התעלה. לאחר מיקומם הוקמה סוללת עפר אשר כיסתה את המכלים ובכך נוצרה סוללה כפולה עם חלל אשר מנע פגיעת הטילים במשוריינים.

ב.במהלך שירותו בסיני, בעת ששירת כקצין נשק ותחמושת בחטיבה 14 ולאחר מכן במלחמת יום הכיפורים כקצין נשק ותחמושת במפקדת גייסות השריון היה ישראל אחראי על אספקת התחמושת לכלל הכוחות שפעלו בגזרתו. הדרישה לתחמושת עלתה למפקדה ע''י הכוחות בשטח. שיטת האספקה הייתה מתבצעת ע''י הובלת התחמושת לנקודות מילוי תחמושת אשר תואמו בשטח. אלפי פגזי טנקים וארטילריה וכן תחמושת למוצבים ולמעוזים באופן יומי.

ג.בשנת 1970, בעת ששירת כקצין נשק ותחמושת של מפקדת הכוחות המשוריינים בסיני פיקד ישראל על מבצע לשיפוץ המעוזים בקו בר-לב. המבצע ארך כ-24 ימים ברציפות ובמהלכו שופצו עשרות מוצבים, בוצע ריענון לנשק ותחמושת, אמל''ח וצל''ם תקול טופל והוחזר לכשירות. כאות הוקרה לתפקודו במהלך המבצע קודם ישראל לדרגת סרן בקיצור פז''ם של שנה.

ד. במהלך מלחמת יום כיפור הוקמה אוגדה 162 ע''ב מפקדת חילות השדה. ישראל מונה לתפקיד קצין נשק ותחמושת אוגדתי והופקד על ניהול מערך התחמושת באוגדה. במהלך המלחמה צרכה האוגדה כ-168,000 פגזי טנקים במשך כ-19 ימי לחימה. לאחר המלחמה ולאור תפקודו במהלכה קודם ישראל לדרגת רס''ן בקיצור פז''ם של כשנתיים וחצי.

   ה.לאחר מלחמת יום כיפור הוחלט בצה''ל על הקמת בסיס אימונים לכוחות היבשה ובאלי''ש הוקם בסמוך לקיבוץ צאלים. ישראל מונה לתפקיד קצין החימוש הראשון של היחידה.          ישראל עסק בין היתר בהקמתה, כאשר סד''כ הכלים לאימונים עמד על כ-24 טנקים. ייעוד היחידה היה לאמן במקביל כ-2 פלוגות שריון, פלוגת חרמ''ש ופלוגת הנדסה.

ו. לאור הסכם השלום עם מצרים במהלך 1979 וההחלטה על פינוי סיני עסק ישראל בשנים שלאחר מכן ברה-ארגון פיקוד הדרום,  שכלל בין היתר פינוי מחנות ומוצבי צה''ל בסיני, סגירת אוגדות 440 ו-252, אחזקת מתקני המפח''ש ועוד. תקופה זו היתה מאתגרת במיוחד לאור השינויים הגדולים בפיקוד וביחידותיו.

ז.לאחר סיום שירותו הסדיר התמנה ישראל כמפקד משל''ט תחזוקה באוגדה 80 במיל', תפקיד אותו ביצע במשך כ-19 שנים.

תובנות מרכזיות משירותו בחיל החימוש:

א.מהלך שירותו של ישראל שזור בהיסטוריה הצבאית והמדינית של צה''ל ומדינת ישראל. ישראל שירת תחת מפקדים שלרבות הימים הפכו למנהיגים ולראשי ממשלה ואת חלקם הגדול הכיר באופן אישי.

ב. ישראל אוהב מאוד את החיל, ומדגיש את חשיבותו המכרעת להצלחת מערכות ישראל.

ג.בשיחתי עם ישראל הדגיש את חשיבות הקשר עם המשרתים במילואים, בין בשירות פעיל ובין אם לאו. אנשי המילואים פועלים מתוך תחושת שליחות אמיתית ואהבה לצה''ל ולמדינה ויש לשמר את הקשר עימם במפגשים עיתיים, עדכונים אודות המתרחש בצה''ל ובחיל ועוד.

   בנימה אישית:

טרם פגישתי עם ישראל התלבטתי רבות מה עלי לכתוב וכיצד אוכל לתעד מסלול שירות של קצין בכיר בחיל החימוש.  העוצמה שהפגין וסיפור חייו הרשימו אותי מאוד. נפגשתי עם אדם שחווה באופן ישיר את רוב מלחמות ישראל ונפלה בחלקי הזכות לשמוע את הסיפורים בגוף ראשון על המלחמות ופעילות קציני החימוש בכלל הרמות. הפגישה איתו חידדה לי מדוע אנו בחרנו בדרך זו של השירות בצה''ל, את תחושת השליחות של אדם שנמצא במקום בו הוא מרגיש שנפלה בחלקו הזכות לקחת חלק בהגנה על מדינת ישראל.

 תמונות ממהלך שירותו של אל''ם ישראל שמילוביץ':

''על גג העולם'', טנק חילוץ, 1967

''יום קרב'', פורט תאופיק, תעלת סואץ, 1968

 

ביקורה של ראש ממשלת ישראל, גולדה מאיר בסיני, 1973. ישראל, עומד בשורה הראשונה, שני משמאל

 

אל''ם ישראל שמילוביץ מתוך (מספר תולדות החימוש בפיקוד הדרום)

מפקד חימוש פיקוד הדרום בשנים 1985 - 1987

מלחמות ישראל ואירועים מרכזיים

מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת שלום הגליל.

אותות

אות מלחמת ששת הימים, אות מלחמת ההתשה, אות מלחמת יום הכיפורים, אות מבצע שלום הגליל ואות השירות המבצעי.

השירות הצבאי

בשנת 1966 התגייס לחיל החימוש, תפקידים מרכזיים בחייו: סגן מחש''פ עד שנת 1985, הועלה לדרגת אל''ם ומונה למפקד חימוש דרום עד שנת 1987. ישראל שמילוביץ היה סגן אלוף הצעיר ביותר בפיקוד הדרום ( קיבל דרגה זאת בגיל 26). בתקופתו הקימו את חטיבת גבעתי 424 מאנשי סיירת שקד והחלו לבסס אותה כחטיבת חי''ר בשנים 1983 - 1985. בגלל הקמת החטיבה היו קיצוצים. לאחר מלחמת ההתשה סגרו את אוגדות 440 ו־252, הוקם יחש''ם ערבה שהתאחד עם יחש''ם דרום. לבקשתו נבנתה סדנת רכב ביחש''ם. ממחסנים של צבא בריטי הציע לשנות את היחש''ם למחסנים של שנות ה־80 והחלו במבצע.

האתגר המרכזי במחש''פ היה הקמת סדנת הרכב. בזמן זה בוצעו עבודות מטה על מנת לסגור את פיקוד הדרום ולאחד אותו עם פיקוד המרכז, אך את קיום פיקוד הדרום הצדיקה תמיד הפעילות בעזה.

האמל''ח המרכזי שהיה באותה תקופה היו טנקי מרכבה סימן 1 ו־2 וטרקטורים. מרכיבים באחזקת הצמ''ה עברו לאחזקה צבאית, בתחום הרכב קלטו משאיות פורד מאחזקת חוץ לאחזקה חומה בצה''ל. בתפקידו עסק ישראל בביסוס יחש''ם חיון ובהקמת מבנה מגורים במקום אהלים.

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
נסראלדין לוטפי ז

כניסת חברים