דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפור שירותו המרתק של קריספי אברהם כמפקד קורס הנדסאים וטכנאים במכללה בבה"ד 20

סיפור שירותו המרתק של קריספי אברהם כמפקד קורס הנדסאים וטכנאים במכללה בבה"ד 20

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 26/07/2021

תאריך האירוע: 2031-01-01

מספר צפיות: 1759


בנימה אישית - סיפורו של יקיר חיל החימוש וצה''ל. אברהם קריספי ששירת 52 שנים בצה"ל ופרש לגמלאות בגיל 70. את חלקו הראשון של השירות אברהם ביצע כמכונאי ומפקד , את חלקו השני והמשמעותי ביצע בבה"ד 20 כאחראי קורסי טכנאי והנדסאי תעשייה וניהול. אברהם ניהל את התחום ביד רמה וסייע אישית לאלפי לומדים שחייבים לו אישית את הצלחתם בלימודים. קריספי אחר מהאנשים האהובים בחיל החימוש.בתודה על הכל ניסים קלו מנהל המורשת בעמותת חיל הטנ"א

מציג עבודה שנעשתה על ידי רס"ב שרון כהן במסגרת קורס פו"ם גדעון , אוגוסט 2021 - קישור לקריאת העבודה במתכונת המלאה

סיפור חלק משירותו של רנ״ג אברהם קריספי מ.א 2125458 - על  מלחמת יום הכיפורים

קריספי רנ״ג במיל׳ ואזרח עובד צה"ל עד שנת 2020,  קריספי  פרש לגימלאות לאחר כ – 50 שנות שירות.                                                                     

מלחמת יום כיפור

מלחמת יום הכיפורים פרצה ב 06/10/73 בהפתעה גמורה מבחינתה של ישראל אשר נמשכה עד 24/10/73 – 18 ימים. במלחמת יום כיפור, נלחם צה"ל בגזרה הדרומית מול צבא מצרים ובצפונית מול סוריה. המלחמה הייתה אחת מהמלחמות הקשות ביותר שעברה מדינת ישראל.למרות שהמלחמה הסתיימה בניצחון ישראלי, היא נחקקה בתודעה ככישלון. בעיקר כישלון המודיעין וההפתעה. למלחמה השלכות נרחבות בשנים שלאחריה על מדיניות החוץ והפנים של ישראל:

  • 2656  הרוגים
  • 7250 פצועים.
  • 301 חיילים נפלו בשבי .
  • עשרות נעדרים שמקום קבורתם לא ידוע עד היום.
  • אבדות כבדות של  טנקים ומטוסים

תיאור קצר של מהלך הלחימה

בגזרה המצרית רוכזו כוחות גדולים אך המודיעין הישראלי, שהיה שבוי בקונספציה שהסבירות למלחמה נמוך, העריך שזה רק תרגיל (למרות שהיה ברור שהכוחות המצרים מאורגנים ליציאה לקרב). בליל 4-5 באוקטובר נודע על יציאת היועצים הסובייטים ממצרים ומסוריה - צעד שהדליק נורת אזהרה. הרמטכ"ל, דוד אלעזר, החליט על תגבור שתי הגזרות בשריון ובארטילריה, ובצבא  הוכרזה כוננות. המודיעין הישראלי עמד עדיין  על דעתו שהסבירות לפריצת מלחמה נמוכה.  

גדוד "שלח" הוא גדוד הצמ"פ של לוחמי חטיבות 401 וחטיבה 7. הגדוד הוקם לאחר מלחמת יום כיפור לשם הכשרת מט"קים של טנקי מג"ח.  גדוד 532 הינו חלק מחטיבה 460 החטיבה מורכבת מחמישה גדודים וממפקדת החטיבה, מפקדת החטיבה וארבעה מהגדודים (195, 196, 330 ו־532) ממוקמים דרך קבע במחנה שיזפון, וגדוד 198 ממוקם במחנה מגן סיירים.

בפרוץ מלחמת יום הכיפורים פיקד על חטיבה 460 אל"ם גבי עמיר. לאחר המלחמה הוחלט להותיר את החטיבה כחטיבה סדירה, כשבבית הספר לשריון (חטיבה 454) התקיימו שלבי הטירונות והמקצועות ואילו בחטיבה 460 התקיימו קורסי המפקדים והשלמת קורס הקצינים, עד שבשנת 2003, כחלק ממגמת צמצום בסיסים וסד"כ, אוחדה חטיבת ביסל"ש לתוך חטיבה 460.

בעבר ישבה החטיבה בחצי האי סיני, באזור ביר תמדה, אולם לאחר הסכם השלום בין ישראל למצרים עברה החטיבה לבסיס קציעות. בשנת 1982, זמן קצר לפני שנטלה חלק במלחמת שלום הגליל, עברה החטיבה לבסיסים שנבנו עבור צה"ל בתחילת שנות השמונים על ידי האמריקאים כפיצוי לנסיגת ישראל מסיני לאחר הסכם השלום עם מצרים.

בשעת רגיעה  חטיבה 460, המכונה גם "עוצבת בני-אור", היא חטיבת ההכשרה של חיל השריון. החטיבה הוקמה ב-1948 ומהווה את בית-הספר לשריון (ביסל"ש), השוכן בבסיס שיזפון שבנגב. גדוד "שלח"- גדוד הצמ"פ של לוחמי חטיבות 401 ו-7. בגדוד זה הלוחמים מוכשרים על טנק מרכבה סימן 4. היקף כוח האדם והרק"ם שבה גדול מהקיים בחטיבה סדירה לוחמת אחרת. בשעת חירום  חטיבה 460 בנוסף על תפקידה כחטיבת ההכשרה היא מהווה חטיבה לוחמת על-פי דרישה, וחלק מהסד״ק המוצבים בה וכן חלק מהרק"ם מסופחים ליחידות אחרות.

תיאור התפקיד ביחידה בלחימה

״ביום שישי, ערב יום כיפור, 1973 בבסיס בגוליס, לא נתנו לנו לצאת עוצר יציאות לאור פעילות, חילקו את המדור שלי צוותו אותנו שניקח ציוד באוטובוסים וניסע לחצרים ונטוס לסיני לסייע בלחימה.העלו אותנו לסטרטורים (מטוסי תובלה מטפטפי שמן – טיסה ראשונה של קריספי) לימ״ח בסיני (פעם ראשונה בסיני) שיבצו אותי בשבצ״ק לזחל״מ בו״ם 911 ואני מפקד חוליה טכנית, כאשר צוותתי בנהג , קשר, חובש וכן בעלי מקצוע לטנקי מג״ח – 10 חיילים תחת פיקודי ואני חלק מפלוגה כאשר יש 12 טנקים וקריספי כמחט״פ הזחל״מ מאחורה לתת מענה טכני״.

תיאור תפקיד הנגד במלחמה בדגש על תחומי הפיקוד והמנהיגות

״לאחר השיבוץ קרבי התחלנו לנסוע כפלוגה, עד שהגיעו המטוסים המצרים, והחלו לירות כאשר כלל המג״חים הסתערו קדימה קריספי בזחל״מ יחד עם 10 אנשים נשארו לבד, לאחר שפגשו מספר אנשים אשר הנחו אותנו להגיע לאוגדה 162 אשר נמצאת בבלוזה, הבינו שהם במלחמה״.

מחפש אנשים שמכיר, ומבין כי כלל המפקדים שלו והעמיתים שלו נהרגו בקרב במרחב צפון.

״המתנו בבלוזה כאשר הגיע מפקד בדרגת סא״ל קט ומוצק אשר מציג עצמו כאהוד ברוק אשר הגיע מלימודים בארה״ב הולך ומחפש חיילים לציוות מחדש״ – הרכבת גדוד לטובת הלחימה.קריספי איש קבע צעיר אשר בזמן שהחוליה שלו מפוחדת כי כלל אנשים שהכירו אינם בחיים, היה צריך לקחת פיקוד ולדאוג שיישארו בחיים וכן להתנסות בכל בפעם הראשונה: סיני, מפה, לדבר בקשר משהו שבעבר לא הכיר, כיוון שטיפל בטנקים בלבד.״הפכתי להות חלק מגדוד 100 מג״ד אהוד ברק״, קריספי מעריצו על השלווה והביטחון שהשרה בו ובחוליה באותם ימים.

 שלושה אירועים משמעותיים התרחשו לקריספי במהלך הלחימה:

א. עבודה תוך כדי לחימה – ״כל הלילה טיפלנו בכלים, המטוסים יורים עלינו, אני מתקן את הטנקים והתרמילים נופלים על הראש״.

ב. פינוי פצועים – ״פיננו המון פצועים והרוגים, אך המקרה הזה הכי זכור לי כקשה ביותר כיוון שהיה הראשון״, תוך כדי לחימה בחווה הסינית, 10 מטר מקריספי נפגע קצין בדרגת סגן אשר קיבל רסיס לראש, וחלקי המח שלו התפזרו על דרגות הכתף; ״הורתי לחולייה לפנות הזחל״מ ולפנות אותו לאזור התאג״ד״ (מקום מסתור לפצועים והרוגים) .

ג. פרידה תוך כדי לחימה – לאחר הלחימה, קריספי הבין כי מפקד המדור שלו גדעון וילר נשלח לסוריה ושם גם נהרג יחד עם אחיו.

תובנות של קריספי על המלחמה 

התובנה העיקרית שעולה מקריספי בכלל ההיבטים היא ״הכנה מוקדמת ללחימה״, קריספי היה מכונאי טנקים, טיפל בטנקים כל השירות, לא הכיר את פקודות, ההיערכות ללחימה, וכן קיבל פיקוד בטווח מאוד קצר בו התנסה בלחימה וכן במקצועיות רבה.אין ספק שלהתאמן כפי שנלחם בכלל המדרגים וכן החילות, כולם לוקחים חלק וחשובים מאוד למצב חירום ומלחמה.

רקע אישי על אברהם

אברהם קריספי, נשוי+ 2, סב ל – 7, מתגורר עם ג׳נט במכבים רעות, קריספי השתחרר בגיל 45 כרנ״ג , ונשאר כאזרח עובד צה״ל. קריספי  פרש לגמלאות בדצמבר 2020  בגיל 70.

 קריספי הינו איש מסור ועימו יצא לי לעבוד מעל 15 השנים כמנחה מקצועית ובשנה האחרונה כאזרח עובד צה״ל שירת תחת פיקודי. 'שחקן נשמה' משמע אדם האוהב ומחויב למשימתו מעל ומעבר.  גם לאחר מעבר תפקידו לתחום ההדרכה והובלה של כל תוכניות לימודי אנשי קבע בתחום התעשייה וניהול כמנהל מכללה תמיד דאג לכלל לומדיו לחוות את הלמידה בכלל המרחבים בארץ.

רקע צבאי 

1971 – התגייס לצה״ל בחיל הטכנולוגיה ואחזקה כטכנאי מערכות הנעה מג״ח (1035)

לאחר סיום הכשרת היסוד שובץ לבית ספר לשריון למדור נט״ר (נהיגת טנקים)

רוב שירות החובה נתן מענה לטנקי המג״ח של בית הספר אשר נתנו מענה לכלל הכשרות חיל השריון יסוד ומפקדים.

1973 – נבחר לקבלת מענק ווספה והחל את שנה הראשונה בקבע כסמל טכני בביסל״ש

10/1973 החלה מלחמה יום הכיפורים בו גויס לסיני ולקח בה חלק (שיפורט בהמשך) כסמל טכני

1974 – הקמת גדוד 100 ע״י אהוד ברוק (לימים שונה לברק) אשר גייס את קריספי כבוחן מג״ח עוד משלב הלחימה.

1978  - קודם לבוחן טנקים גייסי, אשר לקח חלק בשינויים ושיפורים, הצעות ייעול לאור השתתפות בלחימה ומומחיות בסיני.

1987 – לימודי הנדסאי תעשיה וניהול בבה״ד 20 סיים בהצטיינות

1988 – קודם למדריך בכיר תעשיה וניהול בבה״ד 20

1996 – סיים את תפקידו כרנ״ג לאחר שבוע חזר באותו תפקיד כאע״צ

1.1.2021 – בגיל 70 פרישה לגמלאות מצה״ל לאחר כ – 50 שנות שירות

במהלך הלחימה ועבודה רבת השנים בא לידי ביטוי בכלל ההיבטים:

א. מקצועי  -  שמירה על כשירות הכלים עפ"י הפקודות, מוכנות הציוד ללחימה  -  כלי עבודה, חלפים וצב"דים ליום בו נצטרך אותם. שיפור המקצועיות העצמית וביצוע תרגילים ואימונים שוטפים אשר מכינים את הצוות  ללחימה. ככל שכמות התרגילים והאימונים עולה כך בשעת חירום התמונה ברורה ומוכרת.

ב. פיקודי  ומנהיגותי  -  החוליה תחת פיקודו של אבי, סמכו עליו, ואיפשרו לו להתנסות בהכל בפעם הראשונה כמו שהם מרגישים, הייתה בחוליה תחושת בטחון הם הבינו את הכח העוצמתי שקיים לחוליה בזמן לחימה  החוליה תפקדה בצורה מקצועית גבוהה ללא בעיות מיוחדות .

ג. מפקד כדמות נערצת – קריספי סמך על המג״ד שלו (סא״ל אהוד ברוק) שלימים היה מפקדו שציוות את החוליה אליו, ״הרגשתי בטוח״, קריספי העריץ אותו על השלווה והביטחון שהשרה בחוליה וגרם להם ללכת אחריו בכל דבר.

סיכום אישי של כותבת העבודה

העבודה גרמה לי להבין  מספר תובנות בקשר לתפקידו של הנגד בצה"ל, הראשונה בהן, את חשיבות המוכנות ליום פקודה, הבט"ש לפעמים שואב אותנו, "כיבוי השרפות" היום יומי למשימות מתפרצות וחשובות.  אך בסוף הצבא נדרש להיות מוכן ללחימה בכל סדר גודל שתהיה. שירתתי עם קריספי הן כמנחה מקצועית, לימים גם סטודנטית וכן מפקדת שלו לקראת תום שירותו של אזרח עובד צה״ל אברהם קריספי לא הכרתי את ההשתתפות של קריספי במלחמה וכן את מה שנדרש לבצע בימים אלה.קריספי אדם ערכי, בעל חתירה למצוינות ודבקות במטרה, כפי שצוין בסיפור על שרשרת האירועים שעבר וחווה כנגד ומפקד חוליה במלחמת יום הכיפורים וכן לימים שהיה כמנהל ללימודי הנדסאים בבה״ד 20, תמיד ראה בצבא כמשימה החשובה מכולם, דאג לסייע ולהעניק ככל הניתן לכל אדם כערך בסיס וחשוב כמו אבן היסוד.

 תיעוד ותמונות

 תיעוד משירותו הצבאי של רנ״ג במיל׳ קריספי אברהם

תעודת הצטיינות מרמטכ״ל אהוד ברק (המג״ד לשעבר)

קריספי במהלך הלחימה, לקראת הפסקת אש, ממתינים לרה״מ גולדה מאיר

  תיעוד מפגש ״מפי נגדים בלחימה״, הענקת תעודת הערכה ואיגרת המפקד - 2021

תמונות שאברהם שיתף איתנו על שירותו

חיפוש מידע

כניסת חברים