דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

הפיגוע במשאית הספארי

לזכר חללי אסון הפיגוע במשאית הספארי

@alt@

סיפור המקרה - באדיבות דובר צה"ל

שעת הצהריים של יום א' ה-10 במרץ 1985, שיירה בת 4 משאיות ה"ספארי", ובהן חיילי חיל החימוש בסדיר ובמילואים, נעה לאיטה על פני כביש האספלט הצר והמשובש המוליך מ"שער עגל" שבמטולה לעבר העיירה הלבנונית מארג'-עיון. השעה הייתה 13:45 בצהריים. כמה עשרות חיילים, אשר שבו מחופשת השבת בביתהם, עשו דרכם לעבר סדנת חיל חימוש, אי שם בדרום לבנון. שיירת המשאיות נעה על-פי ההוראות - ג'יפ חמוש אחד בראשה ושני בזנבה. החיילים נסעו עם שכפ"צים וקסדות, כאשר קני הנשקים שלהם מופנים מחוץ לרכב ומוכנים לכל.

השיירה חלפה על פני גשר צר העובר מעל עיון. נוסעי הג'יפ המוביל הבחינו עוד לפני שעלו על הגשר בטנדר גדול שבא מולם. "זה היה רכב אדום", נזכר אחד מנוסעי הג'יפ בתארו את הרגעים האחרונים שלפני ההתפוצצות הקטלנית, מזועזע עדיין מעוצמת האסון. "היה זה רכב מסוג שברולט, עם הרבה צבע, תא הנהג שלו היה צבוע באדום. עד כמה שזכור לי היה בו נהג אחד בלבד, בחור צעיר שחייך אלינו בידידות".

אף שקשה היה לחשוד בנהג התמים, ואף שבדרך כלל נעים בכביש זה נהגים ידידותיים בשל קרבתו לגבול הישראלי, חשדו נהגי הג'יפ המוביל שמשהו אינו כשורה עם הטנדר האדום. הם סימנו לנהג בתנועת יד לרדת לשוליים הימניים של הכביש.  הנהג ציית ועצר את רכבו סמוך לגשרון נחל עיון, מאפשר לג'יפ הראשון ולמשאית הראשונה שבשיירה לעבור. 

 

בשעה 13:50 נשמעה לפתע התפוצצות אדירה שזעזעה אפילו בתים במטולה וניפצה זגוגיות. הטנדר האדום התלקח לכדי כדור אש עצום. הדף אדיר עקר את משאית הספארי הכבדה ממקומה אשר הוטלה לשולי הדרך. המשאית החלה להתלקח, ומעוצמת ההדף נזרקו חיילים למרחק 200 ואף 300 מטר.

בפיצוץ נפצעו 14 חיילים ו-12 נהרגו. הידיעה על הפיגוע הגיעה למפקדת יחידת החימוש המרחבית וכוחותיה הגיעו לאיזור במהירות. בשבועות הבאים התגייסו הכל לביקורים אצל הפצועים ואצל משפחות ההרוגים. תחושת השכול גדשה את משפחת חיל החימוש. ואולם, למרות ההרגשה הכבדה המשיכה יחידת החימוש המרחבית, בסיוע מתנדבים מכל קצוות הארץ, בפעילות עד ליום הפינוי האחרון.

סרט המתאר את הפיגוע ומספר על הנופלים

הנופלים באסון

 1. בן גל ( בוזגלו ) אברהם
 2. דהאן משה
 3. דיין עופר
 4. חטיב רוקן
 5. חיים מאיר אבנר
 6. מיכאל אפריים
 7. ממן גיורא
 8. מלמד דני
 9. נגר שלומי
 10. סגל צפריר
 11. שחר ( סוויסה ) יצחק
 12. שניידרמן אלכסנדר

האנדרטה לזכרם של הנופלים

טקס שנערך בשנת 2003 -  הספד שנשא יו"ר עמותת חיל החימוש ביום הזיכרון לחללי הספארי.

3.4.03

משפחות יקרות, מכובדי עוד שנה עברה עלינו והכאב לא פוסק ואינו מרפה. אנו ניצבים כאן, היום, ופנינו צופיות אל המרחב בו נקטפו, בדמי ימיהם,  יב' חיים צעירים ותוססים שלא הספיקו לסיים את מסעם הראשון בשבילי החיים ואנו עומדים ודואבים ואיננו מפסיקים לכאוב. חג הפסח הקרב לבוא שהוא חג חרות אבותינו מעבדות מסמל לנו, גם היום, את רצוננו לחיות כעם חופשי בארצנו. עמנו שידע סבל רב בכל שנות ההיסטוריה , הצליח כעם, להקים את מדינתנו, כאן בארץ אבותינו במחיר היקר מנשוא.התייצבנו כאן היום, בני המשפחות והחברים, אל מול האנדרטה לזכרם של יקירנו, כדי להביע בעצם נוכחותנו את הקשר הבלתי ניתק מכל אחד ואחד  מכם, בננו וחברנו, וכדי להמחיש את קשר הדם המאחד את כולנו. ואתם, הצופים בנו ממעל, נותנים לנו הכוח להמשיך בעשייה, אתם מפיחים בנו  את התקווה שהעתיד יהיה טוב יותר. אנו מאמינים שלא לשווא היה קורבנכם. לכן תקוותנו שעוד נדע ימים של שלום ושלוה, ימים של רגיעה ועשייה משותפת בין העמים שבאזורנו, ימים להם כולנו שואפים וראויים.בשם עמותת חיל החימוש אני מאחל לכולנו שלום, שלווה, רעות וחרות שיתממשו במהרה בימינו.

גזרי עיתונות מתקופת הפיגוע שתרמה  ורד עמר משקית הת"ש של הפלוגה

תמונות מאתר הפיגוע

 

חיפוש מידע

כניסת חברים