דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורה של מחלקת הטנ"א בגדוד הנדסה 603 בחטיבה 7 - סיפורם של אנשי הטנ"א בגדוד - שנת 2023

אוסף אנשי טנ"א מסורים המבצעים את עבודתם ביחידת שדה העוסקת בפעילות מבצעית מסביב לשעון, בעלי המקצוע מפוזרים במספר גזרות במשימות רבות. סוד ההצלחה של הגדוד הוא התמיכה הטכנולוגית של אנשי הטנ"א. דף זה יציג את פעילויותהם המבורכות.

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 22/08/2023

תאריך האירוע: 2029-08-23

מספר צפיות: 482


תפקיד מחלקת הטנ"א בגדוד לדאוג שכשירות כלל האמצעים בגדוד תהיה 100 אחוז כל הזמן. לצורך כך מבוצעים טיפולים שוטפים בכלל הכלים ותיקון תקלות בכלל האמצעים.

כאשר אמצעי לחימה אינו תקין חובה להחזירו לכשירות במיידית גם אם התקלה מתרחשת באמצע הלילה ובכל מזג אוויר ומקום.

אנשי הטנ"א נמצאים בגדוד 24 שעות ביממה , מוכנים וערוכים לכל תרחיש מבצעי של הגדוד. בגדוד כמות עצומה של אמצעים  ונגמשים כבדים שמטופלים ומתוחזקים מסביב לשעון לכשירות מבצעית מיידית.כלל מחלקת הטנ"א ניידת עם הגדוד לכל מקום בו הוא נמצא, אם בקו בעזה אם בקו בשטחים ואם באימון ובמתקני הקבע של הגדוד.

מפקד מחלקת הטנ"א הוא סגן רועי אהרוני שהחל את תפקידו במרץ 2023. 

המקצועות במחלקה

 1. בוחני נשק ותחמושת
 2. טכנאי רק"מ וצב"מ
 3. מקצועות נמ"ר הנדסי (חשמל ומכונאות ומערכות)
 4. מאחזק נגמ"ש
 5. ניהול מלאי ותפ"י
 6. מקצעות צמ"ה - הידראוליקה , חשמל ומכונאות
 7. תחום חילוץ המייחד את כלל בעלי המקצוע העוסקים בחילוץ
 8. אמצעי סער ופריצה - אמס"פ

האמל״ח מטופל על ידי המחלקה

מחלקת טנ״א גדוד 603 מטפלת במגוון רחב של האמל״ח הקיים בגדוד כגון:  

 1. כלי רק״ם מסוג:  נמ״ר הנדסי(דחפור, צפ״ש, ריצוף, פיקוד) הכלימאפשר תמרון כוחות בכלל תנאי השטח תוך הגנה מקסימלית לצוותים. 
 2. כלי צמ״ה מסוג: דחפור D9,שופל, באגר המאפשרים פריצת צירים,  ניקיו זירות מטענים, סלילת דרכים, בניית מגננים והגברת ניידות של טנקים ונמ״רים באמצעות יכולת חילוץ

 3. מגוון רחב של רכבים: 

  ג׳יפים, האמרים, משאיות בעל עבירות גבוהה מסוג OSHKOSH  , רחבים ייעודיים בעלי יכולת הרמה וחילוץ. 

 4. תחום נשק הכולל נשק האישי מסוג M4 ומקלעים שוניםכגון נגבים, מאגים ומקלעים כבדים. אמצעים אופטיים למינהם המאפשרים לחימה בכל תנאי מזגהאוויר וחושך המתוגברים במערכות הדמייה טרמי.  

 5. אמצעי לחימת תת קרקע  - היא סוג של לוחמה המתנהלת במנהרות  ובחללים תת-קרקעיים אחרים. קיימים בגדוד אמצעיים חדשניים אשר מטרתם  זיהוי ומיפוי והשמדת מנהרות.

 6. טנק גישור(טג"ש)  מטרתו של טנק הגישור היא לסייע לכוחות  –  חי"ר, הנדסה ושריו ן, ובייחוד לטנקים המסתערים,   לצלוח תעלות נ" ט וסוללות עפר במהירות,  על מנת שלא לעכב את מהלך התקפה. 

מיקום מחלקת הטנ"א של הגדוד

בגלל האופי תעסוקה המבצעית של הגדודי ההנדסה, המיקום של היחידה משתנה מספר פעמים בשנה, לרוב גדודים תופסים קו כחול בצפון וקו איו"ש עתניאל – צמוד לחברון בנוסף הגדוד עולה לאימון כל פעם בין הקווים ברמת הגולן.

 אנשי הקבע במחלקת הטנ"א

 עמי בן דוד - מנהל עבודה גדוד 603, טנ״א.
קישור לכרטיס הביקור של עמי באתר המורשת

 

גרגורי קרצ׳ון - בוחן נשק של הגדוד

קישור לכרטיס הביקור של גרגורי באתר המורשת

 

תומר זהר - בוחן נגמ״ש 

התחלתי את. שירותי  הצבאי ב1997 בגדוד 605 כמכונאי נגמ"ש. בשנת2001 עברתי לגדוד 77 כבוחן נגמ"ש וק.בטיחות בעבודה. משנת 2010 עד שנת 2019 הייתיבוחן חטיבה 7.

משנת 2019 אני בתפקיד בוחן גדוד 603. במהלך השירות שלי כבוחן נגמ"ש דאגתי לשמור תמיד על כשירות הנגמשים ביחידה כחלק מהשגרה. אם זה בחינות ועבודות לפני ואחרי כל פתיחת ציר בלבנון או במהלך מבצע חומת מגן באיוש ובכל המבצעים השונים שהיו בגזרת עזה בשנים האחרונות. 

מאהר על להיאני - בוחן חשמל נמ"ר של הגדוד

קישור לכרטיס הביקור של מאהר באתר המורשת

הכירו את רס"מ מאהר אל ליהני שהתגייס לצה"ל בשנת 2005 ומשרת כיום בגדוד 603 בתפקיד חשמלאי נמ"ר

אלכס קדושביץ - בוחן רק״ם 

התגייסתי לצה"ל בתאריך  | 7002/90/01 - היחידה בה אני משרת כעת  -גדוד 603 | הדרגה שלי  -רס״מ | מצבי המשפחתי - נשוי ושתי ילדי ם | אני גר בנהרייה | הקורס אותו ביצעתי  בבה"ד 20  -מכונאי פומ"ה.

התפקיד הראשון שביצעתי בצה"ל - חייל בחוליה טכנית פלוגתי פלוגה א' ספר על תפקידך -  שומר על כשירות כלים ליום פקודה שמירת כשירות באימונים

התפקיד השני בצה"ל  - בוחן אוטומטיבי ביחידה נמ"ר ובוחן אמצעי סהר ופריצה )אמס"פ(

תכולת התפקיד שלי -  קליטת נמר ביחידה 603, גדוד ראשון שקיבל נמ"ר הנדסה 

סטס דינבורסקי - בוחן בק״ש

שמי סטס דינבורסקי אני נשוי + 2 בנים מכרמיאל, עליתי לארץ בגיל 16. התגייסתי לצה״ל ביולי 2008 הייתי חייל במחנה שמשון בסדנת טנקים. אחריזה השתחררתי, הייתי שנה באזרחות. בינואר 2012 התגייסתי לקבע בגדוד 13 של חטיבת גולני, נכנסתי לתפקיד אלקטרונאי נמ״ר. בנובמבר 2017 עברתי לגדוד 603 של חטיבה 7. נכנסתי לקבע מובהק עם 2 תפקידים - בוחן אלק׳ נמ״ר ובוחן אופטיקה. אני עושה את מה שמוטל אליי בצניעות ושקט. 

יוחאי אמיתי – מנ״ע טנ"א צמ״ה 

הכירו את רס"ר יוחאי אמיתי המשרת בגדוד ההנדסה 603 בחטיבה 7 בתפקידבוחן צמ"ה .יוחאי נשוי וגר בטבריה. יוחאי התגייס בשנת 2009 וביצע בבה"ד 20 קורס הנעה ותובה לטנק מרכבה ושירת לאחר מכן כמכונאי טנקים באוגדה 36. בתפקידו השני הוא בוחן צמ"ה בגדוד 603 משנת 2011. יוחאי מסכם את שירותו בתחושת שליחות וסיפוק של שירות משמעותי יוחאי נגד מקצוען שעושה הכל בשקט ובצנעה, נגד ערכי שמגדל ומטפחבמסירות את דור העתיד לאנשי אחזקת הצמ"ה.

עומרי אבו ג׳נב  - בוחן רכב  

נולדתי שנת 1990  נשוי + 2 מתגורר במגאר. התגייסתי לצבא ביולי 2014 לאחר פרויקט יעד של הצבא הנדסאי מכונות. שובצתי לחטיבה 7 לאחר טירונות וקורס מכונאות רכב בבה"ד 20 ליחידת פלס"ר 7.  ביוני 2014 עברתי לגדוד גדה"ן  603 ועד היום אני משרת כבוחן רכב.  

אמיר דיאבת - בוחן צמ״ה   

אמיר דיאבאת תושב בית זרזיר בן 27 . התגייסתי ב 2014 להנדסה קרבית, עשיתי מסלול לוחם 3 שנים ואז חתמתי קבע בחיל הטנ"א ונשארתי לשרת באותו גדוד כמאחזק צמ"ה. עשיתי את כל ההכשרות וכיום אני בוחן צמ"ה בפלוגת צמ"ה 603.  

עידו שפיגלר - בוחן צמ״ה 

נולדתי בכרמיאל בשנת 1996 , בספטמבר 2015 התגייסי לחייל החימוש עברתי טירונות וקורס בבהד  20 לאחר מכן שובצתי לגדוד 77 . לאחר מכן עברתי לגדוד 82 שם גם נכנסתי לשנת הר' לקראת סוף שנת הר ' עברתי לגדוד ההנדסה 603 בתור בוחן צמ"ה.

יוסי עטר - בוחן רכב ,צב״ם

יוסף עטר נולדתי בעפולה בשנת 1995 ,התגייסתי באוקטובר 2015 לאחר דחיית גיוס של שנתיים במסגרת פרוייקט משולב עם הצבא. טירונות בצריפין בה"ד 20 , וקורס יסוד ראשון מסוגו מחזור א' פיילוט חדשבזמנו שנקרא מאמ"ר
(מאבחן מערכות רכב).  בדצמבר 2015 שובצתי לגדוד 405 תחת אגד ארטילרי 282 שבמהלך השנים הפכה לחטיבת האש. במאי 2021 עם פרוץ מבצע שומר החומות עברתי לשרת בגדוד 603 תחת חטיבה 7 .

טדסה בלשה – מחט״פ

שמי טדסה בלשה עליתי לארץ בגיל 16 לעיר אשקלון , בהמשך  התגייסתי ב יוני17 למסלול של חיל החימוש כהנדסאי . הגעתי לבהד 20 ולאחר טירונות והכשרה מקצועית בתחום הנמר , הגעתי לגדוד 603 בחיל ההנדסה. לאחר שרות חובה בחוליה המשכתי לשירות קבע ונכנסתי לתפקיד מחטפ פלוגהב בגדוד מזה 3 שני ם

 

אלכסיי קנובלוב – מחט״פ

שמי אלכסיי קונובלוב יליד הארץ  מתגורר בערד כבר כ 23 שנים. לאחר מסלול שוחרות התגייסתי למסלול חימוש ומכך לעיר הבה״דים תירונות02 וקורס חשמלאי נמר .לאחר זאת הגעתי לבהלץ 14 ולאחר כשנה עברתי לגדוד 603 עקב חוסר מעש בבהלץ . המשכתי את השירות כחייל חוליה טכנית ואז נכנסתי לקבע כתפקיד מחט״פ פלוגה  ד' עד היום.

 

אמילי דרבנסקי – אנ״מ

שמי אמילי דרבנסקי, אני בת 21 מכרמיאל. התגייסתי ב18/10/2022 והגעתי לגדוד 605, שם העברתי את רוב השירות שלי בתחום הניהול מלאי בטנא. לקראת כניסתי לקבע עברתי לגדוד 603 עד היום. אני ממשיכה לעסוק באותו התפקיד, אחראית ניהול מלאי בפלגת הטנא. התפקיד שלי בשגרה ובחירום הוא לספק מענה של חלפים להכשרת הכלים בגדוד. הזמנה, קבלה וניפוק של החלפים לכלל המחלקות בפלגה.

יחידות המקבלות מענה מהמחלקה

אנשי המחלקה והמפקדים מאמינים בסיוע הדדי. לכן אנחנו תמיד עוזרים לגדודים האחרים בכל נושא שהתבקש כגון אמצעים, חלפים, תמיכה טכנית ותמיכה טלפונית, סיוע בתקלות מורכבות. על ידי בעלי מקצוע.היחידות המקבלות מענה מהמחלקה הם:

 • כלל גדודי של גולני (51,31,12) והסיירת.
 • גדודי גבעתי: רותם, צבר, שקד.
 • גדודי שריון בחטיבה : 75,28,77

 אתגרים שנצבו בפני מחלקת הטנ"א

 1. פעילות ״יוצא לאור״ יולי 2020, אשר במסגרתם נערכו כוחות צה״ל אל מול כוונותיו של ארגוןהטרור חיזבאללה. הכוחות הפגינו ערנות, חדות ואומץ לב בעשייתם המבצעית ומנעו מספר ניסיונות פיגוע של חיזבאללה. במסגרת הפעילות הגדוד היה חלק בלתי נפרד מהפעילות בגבול לבנון במשך כמעת חודשיים שלהגברת כוננות בקו הכחול תוך כדי מגפת הקורונה. 
 2. מבצע שומר החומות החל ביום ירושלים, 10 במאי 2021. במערכה צבאית משמעותית, תקף צה"ל את ארגוני הטרור ברצועת עזה בעקבות ירי רקטות בהיקף נרחב שבוצע על ידי חמאס. במהלך המבצע שוגרו אלפי רקטות לעבר ערי ישראל. צה"ל תקף מטרות צבאיות ברצועה, ובניהן מפעלי רקטות. 

 

 

 

 

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים