דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

ראיון עם אל"מ דימ. זאב (אנוליק) אלון קצין החימוש של גדוד 77 במלחמת יום הכיפורים

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 06/10/2022

תאריך האירוע: 2022-08-31

מספר צפיות: 629


Yair Keidan

‏סגן זאביק אנוליק היה קצין החימוש של גדוד 77 בחטיבה 7 ובפועל כל זמן הבלימה בקרבות עמק הבכא היה מפקד הפינוי, הדרגים וכל הקוו האחורי הקדומני של הגדוד. כדבריו בשפה "האנוליקית" "... מאחורי גם לא היה אף אחד. זותו'מרת גדוד 77 עומד ברמפות, בקוו השני הדוקטור (ד"ר אלכס אשל, י.כ.) ואני, ובקוו השלישי זה השקמיסט בראש פינה." (ציר זמן 01:19:30 )

* זאביק יליד 1951 הוא בן מעמד הפועלים להורים עולים חדשים בפתח תקווה שעד שנולד הוריו גרים עם משפחות נוספות באותה דירה, לכשהגיעו הוריו לדירה משלהם הם מחזיקים "משק עזר" לתמיכה בכלכלת המשפחה. זאביק ואחיו משתתפים בעול בעבודות בחופשים. בתיכון הוא שחקן כדורסל מצטיין ומוצע לו שרות המאפשר המשך העיסוק בכדורסל שכפי שהוא מכנה "עתידי סומן להיות ספורטאי מצטיין וחייל צעצוע." הוא דוחה את ההצעה . הוא בוגר בית ספר מקצועי ולחיל החימוש הוא מגיע אחרי שעזב את קורס הטייס וממשיך במהירות לקורס קציני חימוש שכפי שהוא בחיילות המקצועיים כרוך בהשתלמות חיילית ארוכה לאחר הסמכת בה"ד 1. הוא איש מג"ח - טנק פטון, ולמרות שיועד להדרכה הוא מתעקש על שרות ביחידות הטנקים ומוצב בסיני כעוזר קצין החימוש בגדוד 46 שבחטיבה 401 . המג"ד הא גדעון אבידור ונוצר ביניהם קשר מיידי וזאביק קונה את שמו בהכנות לביקורת חימוש מטכ"לית בקוו. קצין החימוש הפיקודי יורם לונדון מייעדו לגדוד 77 והוא מוסב ומוכשר "לשוט קל " (טנק הסנטוריון אחרי הסבתו למנוע דיזל והפיכתו לטנק מערכה מהקוו הראשון לזמנו.) הוא מצטיין בהסבתו ואילו מפקד החטיבה אף בקושי טורח לדבר איתו ומחזירו לגייס. יורם לונדון מתעקש ומציב אולטימאטום ליאנוש, או זאביק או שלא יהיה אף קצין חימוש אחר.

* גדוד 77 היושב בסיני הוא גדוד גדול - ארבעה פלוגות טנקים ולא שלוש כפי שכך בגדוד טנקים סדיר, (44 טנקים.) זאביק קובע נוסחה - כל הטנקים כשירים בבוקר לאימונים - המשמעות אנשי החימוש עובדים כל הלילה. הוא מתאר את קשיי היום יום הבלתי סבירים כמו למשל השגת חלק חילוף מפלגת האחזקה של גש"ח ג'וליס הנמצאת ברפידים - פעולה פשוטה כביכול האורכת יום רק לנסיעה.

* עם עליית גדוד 77 לרמת הגולן בראש השנה אוקטובר 73 נתקל זאביק בקשיים בתיפקוד הבהול להעמדת טנקי הימ"חים שהוא מקבל בתיקני חטיבה 7 המחמירים. כשהוא "יתום" ולא בן ליחידה אורגאנית ברמת הגולן. אנשי החוליות הטכניות אינם מכירים את הרמה ויכולות הניווט והחיילות שלהם נמוכה.

* בשבת כיפור 6 לחודש בשעה שתיים בצהריים יוצאות פלוגות הטנקים בבהילות לעמדות באזור שבין כביש קונייטרה דמשק (ציר אמריקה,) ותל החרמונית להיכן שייקרא לאחר הבלימה אזור "עמק הבכא." מרגע זה זאביק הוא זה שמנהל את כל מנהלות הגדוד בקוו האחורי, בין אם זה השתלטות על שיירות תחמושת ודלק, איסוף "טנקים משוטטים" (צוותים טועים או ציוותי מילואים שמגיעים) וצירופם לרמפות ללחימה. בין אם זה יצירת מלאים של חלפים, בין אם זה פינוי פצועים, בין אם חלוקת גלויות ובין אם תיקוני פגיעות . הוא משמש בפועל כמ"פ מפקדה עצמאי כמעט בכל בקוו האחורי של הגדוד שהוא קוו קידמי מאוד. (מאגר בנטל תחת תל בנטל.). הגדרתו למצב הלחימה היא: "... מה שחשוב זה הסוויצ' בראש שעשינו ממצב של חימוש רגיל שאתה (מטפל י.כ. ) על קוצו של יוד, למצב של רק תנועה ואש. מתקנים רק מה שפוגע בתנועה ואש של הטנק. (...) טנק שיכול לנסוע ויכול לפגוע הוא טנק כשיר." (ציר זמן: 01:05:24 ) מצבת הטנקים העולה וירדת בימי הבלימה - ביום ראשון - 32, ביום שני 28, ביום שלישי ה9 אוק. 9 (תשעה טנקים,) רביעי 16, וב - 11 לחודש להבקעה - 24 טנקים.

* מיד אחרי הפסקת האש נכנס גדוד 77 למלחמת התשה קשה במובלעת. עם היציאה אחרי הפרדת הכוחות נכנס הגדוד לאימון כמעט כמו אימון הקמה ב- 302 וזאביק עוזבו להמשך קידום בחיל החימוש. לא לפני שהוא בצוות המקים את אנדרטת גדוד 77 בעמק הבכא.

 

* רואיין בביתו שבהוד השרון ב- 31 לאוגוסט 2022 תחקיר, ריאיון, צילום, עריכה והנגשה - יאיר כידן.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים