דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

סיפורו של ממח"ג 75 ברצועת הביטחון - 1984-1986 תא״ל במיל' אליעזר בן הרוש

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 01/10/2022

תאריך האירוע: 1986-05-01

מספר צפיות: 336


מאת סגן בן זעפרני, ממח"ג 77

התחלתי את השירות כמכשירן מרכבה בפלוגה ז' בחטיבה 7 בגדוד 77 בחוליית הצמ"פ.

הגדוד ישב באותה תקופה במחנה סער אשר נמצא ברמת הגולן. לאחר שנה בגדוד במהלכה אהבתי את תפקידי, החלטתי לצאת לקורס קצינים וסיימתי אותו בהצטיינות יתרה. בסיומו חזרתי לחטיבה ושובצתי בתור ממח"ג בגדוד 75. בתקופת שירותי בחטיבה 7 הייתה הערכה רבה לתומכי הלחימה ואנשי מערך האחזקה והיה נעים לשרת תחת אנשים ועם אנשים. היה שיתוף פעולה מלא וחשנו גאווה לשרת כאנשי אחזקה בחטיבה מפוארת. בתקופת רצועת הביטחון, גדודי חטיבה 7 תפסו קווים בלבנון, והייתה נחוצה התערבות של החימוש לאורך כל שעות היממה, על מנת לשמור על כשירות מארבי הארטישוק שהיו בפעילות מבצעית בלבנון. זכור לי מקרה בהיותי קצין חימוש יחידת הקישור ללבנון.

טנק של גדוד 5 נפל מציר במעבר חונה ואנשי החימוש נכנסו לחלץ אותו. החילוץ נמשך דקות ארוכות ולאחר כ-10 דקות באותה נקודה נורו עשרות טילי נ"ט על החולייה. בסופו של דבר החילוץ הסתיים בהצלחה ללא נפגעים.

התערבות החימוש הייתה נחוצה לאורך כל שעות היממה, על מנת לשמור על כשירות מארבי הארטישוק שהיו בפעילות מבצעית בלבנון.

הפלוגות תפסו מוצבים פנימיים כמו בינת ג'ביל, שרייפה, עישייה, ריחן, חצביא ומרג' עיון. עשיית הפלוגות התאפיינה במארבי ארטישוק, שבהם הייתה לפלוגות עליונות טכנולוגית מובהקת. לטנקי מרכבה סימן 2 פיתחו באותם ימים יכולת חדשה – כוונת עם אמצעי ראייה תרמי. הדבר יצר יתרון מובהק על האויב ואפשר לאתגר אותו בדרכו לביצוע פעילויות כנגד כוחותינו. גדוד 75 עלה לתעסוקה מבצעית בשער עגל, והטנקים פוזרו לאורך כל הגזרה הצפון מזרחית של היק"ל ושל אוגדה 91, במוצבים בופור, ריחן, בינת ג'ביל וגלדיולה. מבצע מיידון - בשנת 1988 החליטו בפיקוד הצפון לצאת למבצע גדול במיוחד לאותה תקופה, שמטרתו הייתה לטהר את העיירה מיידון ממחבלי חיזבאללה. למשימה הוקצה גדוד 77 כסיוע וככוח התערבות לחטיבה 35. בן דודי היה באותו תקופה מ"פ בחטיבת הצנחנים. המבצע התחיל בערב ל"ג בעומר, בלילה שקט. הטנקים והנגמ"שים שנסעו העירו את כל הכפר והמחבלים נכנסו לעמדות כוננות והפתיעו את כוחותינו. בן דודי רס"ן ציון מזרחי ז"ל מ"פ מסייעת גדוד 202 חטיבה 35 נהרג בהיתקלות הראשונית. לגדוד 77 היו מספר טנקים תקולים כתוצאה מתוואי שטח ודרכי הגישה ליעד. לטנקי הגדוד היו פריסות זחל רבות, ותקלות בחט"כ. ביום השני למבצע הופעל גדוד 75 כדי לעזור בחילוץ הטנקים התקולים ולאבטח את זירת הלחימה. אנשי מערך האחזקה של גדוד 77 וגדוד 75 פעלו יחד על מנת לחלץ את הטנקים באומץ רב ובנחישות. לאורך שירותי הצבאי ינקתי את ערכיי בעולם האחזקה מהשירות בחטיבה 7 לצד מפקדים ואנשי אחזקה מסורים וראויים לכל הערכה על אומץ ליבם ועל מקצועיותם. צמחתי מתפקיד חייל חימוש בגדוד, למ"מ וקצין חימוש גדודי עד שסיימתי את שירותי הצבאי בתפקיד קצין חימוש ראשי, לימים קצין טכנולוגיה ואחזקה ראשי בשנים 2017-2014. חטיבה 7 בשבילי היא הרבה יותר מדרך חיים. היא ערכים, קושי, אתגרים, שרידות איתנות, אמונה והצלחה בניצחון.

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים