דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רס"מ עידן עטיה משרת במפקדת חטיבה 7

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 16/08/2022

תאריך האירוע: 2022-08-16

מספר צפיות: 578


עידן עטיה התגייס לצה"ל בנובמבר 2001 , עידן נשוי ואב לילד אחד, עידן משרת בתפקיד בוחן נשק קל.

תפקיד ראשון בצה"ל - עידן מספר – התחלתי כמאחזק נשק קל ביחש״ם 703, סדנה 756 במחנה צנובר ברמה״ג. הגעתי לשם בשנת 2002 אחרי קורס נשק בבה״ד 20. אני זוכר חלק מהמפקדים: זאב ציטקין, ערן בלום. תפקידנו היה לתת שירות בתיקונים מורכבים (דרג ב׳) ואחזקת נשק לכל יחידות שנמצאות במרחב רמת הגולן. בנוסף היינו אחראים לבצע ביקורות שנתיות ומתן סיוע לכל יחידות המבצעיות שבגזרה. התפקיד היה מאוד מאתגר. יחידות היו מגיעות אלינו לסדנה לתיקונים, אנחנו היינו מתקנים  והמפקדים היו  מבצעים בחינות וניסוי ירי לוודא שהתיקון התבצע כראוי. המטווח היה מטווח צריח, בתוך האדמה, מקבעים את הנשק לכנה מיוחדת ויורים לתוך קנה של טנק קבור בתוך האדמה.    

                                            תמונה לפני ביצוע ירי לאחר תיקון

מפקדיי המקצועיים היו מושון כהן מנהל עבודה נשקיה, ניר כהן (לימים מבקר נשק חילי) ושמעון שלווה. ביחידה הזו הייתי כ 4.5 שנים בערך, 3 שנים בשירות חובה ועוד שנה וחצי בקבע. אני זוכר כשהגעתי בימים הראשונים שלי ביחידה, הייתי מסתכל על המפקדים שלי עובדים וזה היה כמו הצגה. לא היה אפשר להוריד מהם את העיניים. ואמרתי לעצמי ״ ככה אני רוצה להיות״.

                          סיוע לגדוד 13                                        

סיוע לגדוד 51

תפקיד שני - בוחן נשק בשמשון - עם השנים הוחלט לאחד בין 2 היחש"מים ובעקבות ההחלטה נאלצתי לעבור למחנה שמשון.

באפריל 2006 עברתי למחנה שמשון יחש״ם 651 בתפקיד בוחן נשק. קיץ 2006 מלחמת לבנון השנייה. תפקידנו היה לתת אחזקת אמת לכל היחידות הלוחמות בגבול בתחום הנשק בחינות ותיקונים. אני זוכר שהיינו מחכים לגדודים הלוחמים בכל מיני נקודות בגבול, וכשהם היו יוצאים מלבנון היינו בוחנים להם את הנשקים ומכינים אותם למערכה נוספת. זיכרון מהמלחמה זה לראות את הלוחמים שלנו פורקים את כל האדרנלין שלהם בצרחות חיבוקים ובגאוות יחידה. אני זוכר את נשקי השלל שהם אספו איתם משם, היו מניחים אותם במערום. כל העבודה הייתה מתבצעת תחת קטיושות באוויר שהיו חולפות מעלינו לאזור קריית שמונה והצפון.

לאחר המלחמה התחילה העבודה היותר קשה – החזרה לכשירות של היחידות. החזרה לכשירות של היחידות באה ליידי ביטוי בבחינת הנשקים שחזרו מהמלחמה ובמקביל ביצוע שיחומים לכל הנשקים שיצאו למלחמה ולהחזירם לימח"ים. בנוסף למלחמת לבנון השנייה סייענו ליחידות גם ״בעופרת יצוקה״, ״עמוד ענן״, ״צוק איתן ״.

כחלק מהפקת לקחים של מלחמת לבנון השנייה הוחלט לאחד בין פלוגת האופטרוניקה לבין מחלקת הנשקייה. מינו אותי להיות מפקד מחלקה. מפקד ל 15 חיילים ו 2 אנשי קבע. כמפקד מחלקה הייתי אחראי על תכנית עבודה שמכילה כ – 20000 נשק בשנה וקבלת יחידות בתיקונים דרגי ב׳.

פתחתי את הקורס o.j.t הראשון בצה״ל בתחום הנשק. הוא התחיל כפיילוט והסתיים בהצלחה.  הקורס הזה הוא קורס זהה לקורס של בהד 20 רק שהוא מתבצע ביחש"ם, אנחנו אחראים עליו וכל החיילים נשארים אצלנו. יצאתי לקורס הדרכה בבה״ד 20 וניהלתי את הקורס. הקורס הסתיים בהצלחה ובעקבות הצלחת הפיילוט  גם יחש"מים דרום ומרכז פתחו. וכך היינו מייצרים את החיילים שלנו אצלנו.

בשנת 2011 החיל החליט לעשות יום כשירות חיילי. יום כשירות חילי זהו יום של תחרויות של בחינה ואיתור תקלות בכל התחומים. טנקים, נגמ״ש, רכב, וגם נשק קל. כל פיקוד נדרש להעמיד נציג. פנה אליי בוחן הפיקוד (דודו כהן) וביקש שאייצג את הפיקוד בתחרות. נעניתי בחיוב וכך היה. הגענו לבה"ד 20 בצריפין. בתחום הנשק בחנו אותנו ברובה m-16 עם מטול מורכב עליו ומק"כ 0.5 ע״ג חצובה. אני התמודדתי מול פיקוד דרום, פיקוד מרכז, פיקוד מזי, ובהד 20. זכיתי מקום ראשון באיתור תקלות בתחום בנשק קל.

 

סה״כ שירתתי במחנה שמשון 12 שנים. משנת 2006 עד 2018.

תפקיד נוכחי -בוחן נשק חטיבה 7.

בשנת 2018 עברתי ליחידה מבצעית. חטיבה 7. החלטתי להיות בקו הראשון, ביחידה מבצעית. כבוחן נשק בחטיבה אני אחראי על כשירות הנשק של כ 6 יחידות, מפח״ט, 3 גדודי שיריון (77,82,75), גדוד הנדסה( 603 ) וימ״ח.

שמח וגאה אני להיות חלק ממשפחת הנשק בחיל הטנא. אצלנו זה באמת משפחה.

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים