דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

רס"ב במיל' שלום סויסה שירותו בחטיבה 188 - סיפור שירותו

רס"ב אמיר זיגמון כותב על חברו לשירות שלום סויסה. אמיר כותב את העבודה במסגרת קורס פום גדעון. שלום סויסה שירת מעל שלושים שנים בעיקר ביחידות מבצעיות בתפקיד חשמלאי מרכבה, שירות מורכב וקשה.

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 29/03/2022

תאריך האירוע: 2022-03-29

מספר צפיות: 857


רס"ב אמיר זיגמון כותב על חברו לשירות שלום סויסה. אמיר כותב את העבודה במסגרת קורס פום גדעון. שלום סויסה שירת מעל שלושים שנים בעיקר ביחידות מבצעיות בתפקיד חשמלאי מרכבה, שירות מורכב וקשה.

 

פרטי הנגד: 5019597 רס"ב במיל'-שלום סויסה.  יחידה בשחרור: עוצבת סיני (אוגדה 252)

 רקע אישי

רס"ב שלום סויסה בן 49 מתגורר באשקלון נשוי לשרית ואב לשלושה ילדים. התגייס לשירות סדיר בשנת 1992 לאחר סיום לימודי הנדסאי חשמל ,התחיל את דרכו בבה"ד 20 במסגרת קורס חשמלאי מרכבה סימן 3 ,לאחר סיום הקורס בהצטיינות הוצב בגדוד 71 השייך לחטיבה 188. מדובר בגדוד מבצעי אשר ביצע בט"ש בגבולות הארץ במהלך מלחמת לבנון הראשונה שהחלה בשנת 1982 וסיומה היה בשנת 2000.

 בנובמבר 1995 סיים את שירותו הסדיר והתחיל בשירות הקבע בגדוד 74 כבוחן גדודי במקצוע חשמלאי מרכבה סימן 3. בשנת 1998 השתחרר משירות הקבע לאחר שירות משמעותי ומסוכן בגזרת לבנון. בשנת 2000 במהלך שירות מילואים פעיל, הוצע לו לחזור לשירות קבע באוגדה 252 בצאלים, שלום השיב בחיוב והחל את דרכו בשירות קבע כבוחן אוגדה במקצוע חשמלאי טנקים. בתאריך 1/1/2021 שוחרר לגמלאות.

רקע צבאי

שלום החל את דרכו בגדוד 71 בפלוגת "המחץ השייכת לחטיבה 188 בתפקיד חשמלאי מרכבה סימן 3. תפקיד הפלוגה היה שמירה על גבולות המדינה בגזרה הצפונית בגבול עם סוריה. ובמקביל גם ביצעו תעסוקות מבצעיות בדרום לבנון. כמו כן הפלוגה השתתפה בין היתר במבצעים בגזרה הצפונית כגון "דין וחשבון" בשנת 1995, ובמבצע "ענבי זעם" בשנת 1996. לאחר חזרתו לשירות קבע בשנת 200 באוגדה 252 בתפקיד בוחן חשמל טנקים אוגדתי, השתתף במבצעים שידעה מדינת ישראל כגון "חומת מגן" בשנת 2000, ולאחר מכן ב"עופרת יצוקה" בשנת 2009, לאחר מכן במבצע " עמוד ענן" בשנת 2011, והמבצע האחרון היה בשנת 2014 "צוק איתן".

 אירוע משמעותי  במהלך שירותו

בתאריך 4/2/97 שלום סויסה התחיל יום שגרתי בגדוד , הכולל בחינות שבועיות של טנקי המרכבה בגדוד "סער", בשעות הצהריים  במהלך עבודתו קיבל הוראה מקצין החימוש הגדודי להתארגן לכניסה לדרום לבנון באופן מוסק ממנחת המסוקים הסמוך לצומת מחניים בעקבות דיווח על תקלות בטנקי המרכבה, שלום החל בהתארגנות אישית ובאמצעים לטיפול בתקלות בטנקים אשר נמצאים במוצבים "דלעת" ו-"בופור" אשר נקראים בשפה הצבאית "רכס עלי  טהאר".שלום המתין בנקודת האיסוף ביחד עם לוחמים נוספים ואנשי חיל האוויר, בסמוך לשעה 18:30 הגיעו שני מסוקי היסעור של חיל האוויר במטרה לאסוף את שלום ושאר הלוחמים, לאחר עלייתו של שלום למסוק עם ציודו האישי ולאחר מיקומו במסוק ממש דקות ספורות ניגש אליו מג"ד הגדוד סא"ל קובי ברק וביקש משלום לרדת מהמסוק לטובת החלפתו עם חברו הטוב אביב גולן ז"ל שבמקצועו היה המאחזק נגמחון היחידי ברכס "עלי טהאר",אשר נדרש לחלץ נגמחון שנתקע בשטח מאוים ומסוכן בדרום לבנון. שלום ירד מהמסוק והתחיל את דרכו בחזרה לגדוד. בסביבות השעה 19:00 מעל מושב שאר יישוב שבגליל העליון התנגשו המסוקים זה בזה, אחד המסוקים נפל על בית המשמש כצימר לנופשים שהיה ריק באותה השעה. 

המסוק השני צלל והתרסק בשדה פתוח בפאתי היישוב ליד בית העלמין של קיבוץ דפנה. כל 73 הקצינים והחיילים שהיו על המסוקים נספו. שלום היה כאוב ועצוב ובהלם כתוצאה האירוע הנ"ל אירוע שכמעט נגדעו חייו, אירוע שבו איבד את חברו הטוב אביב גולן ז"ל . אירוע זה מלווה אותו עד לעצם היום הזה, אירוע שאיבד את חברו הטוב ושאר הלוחמים.

 

שארית מסוק היסעור:

 

אירועים נוספים במהלך שירותו של שלום

במהלך שירותו הצבאי של שלום היו מספר רב של פעמים שבהם ראה את המוות לנגד עיניו, החל מאסון המסוקים וגם בכל פעם בעת הכניסה ללבנון בשיירות. באחד המקרים בדרכו לטפל בטנקים, אחד הרכבים לפניו עלה על מוקש שם מצאו את מותם תא"ל ארז גרשטיין ועוד שלושה לוחמים, גם מקרה זה מלווה את שלום עד לעצם היום הזה.

 

 

למרות כל הפחדים שלום המשיך לשרת ולהשתתף בכל המבצעים שידעה מדינת ישראל, ברצועת עזה ובכל הגזרות השונות פעל ללא לאות על מנת להכשיר ולטפל בטנקים שיהיו מוכנים ליום פקודה.

מפקד קורס חשמל מרכבה עד שנת 2012 רס"ב במיל' רושו בנימין מספר על שלום:
אני מכיר אותו מעל 30 שנה היה חניך עם הרבה רצון ללמוד מוטיבציה בשמיים להצליח וגם סיים את הקורס כחניך מצטיין,   חייל עם מטרות ידע שיהיה בקבע בתוך חשמלאי מרכבה 3 ,  הוא עבר כמה יחידות מהצפון ועד הדרום במהלך שירותו הצבאי בעל ידע וניסיון באיתור תקלות בכלי. שלום בשבילי היה דוגמא ומופת לבעל מקצוע איכותי, בקיא מאוד באיתור תקלות וסמן לאיש קבע איכותי ומקצועי.

סיכום

אני מכיר את שלום מזה כ-30 שנה, אדם יקר אשר פעל בכל שירותו הצבאי במקומות המסוכנים ביותר ברחבי המדינה ומחוצה לה. אשר ראה את המוות לנגד עיניו לא מעט פעמים בגזרות השונות, שגדל והתחנך לפי ערכי היסוד של רוח צה"ל, אהבת המולדת, הגנת המדינה ואזרחיה, נאמנות למדינה, דבקות במשימה, מקצועי בתחומו ברמה שאין כדוגמתה, עד היום שהוא באזרחות עדיין מקשיבים לעצותיו בכל הקשור לטיפול בתקלות בטנקים. על כך ראוי לכל שבח על פועלו למען המדינה יישר כח.

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

כניסת חברים