דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אל''ם שמעון רוזנטל - מפקד חימוש פיקוד הדרום בשנים 1980 - 1982

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 27/04/2020

תאריך האירוע: 1980-01-01

מספר צפיות: 927


אל''ם שמעון רוזנטל - מפקד חימוש פיקוד הדרום בשנים 1980 - 1982

מלחמות ישראל ואירועים מרכזיים

פינוי סיני, מבצע ליטני, מבצע שלכת, מבצע ''זעם האל''.

השירות הצבאי

בשנת 1963 התגייס שמעון רוזנטל לחיל החימוש.

 תפקידים עיקריים אותם ביצע: קח''ש אוגדה 36, רע''ן שדה במקחש''ר, עוזר קחש''ר לארגון וסגן קחש''ר.

בפברואר 1980 הועלה שמעון לדרגת אל''ם ומונה למפקד חימוש פיקוד הדרום תפקיד אותו מילא עד יולי 1982. בהסכם השלום בין ישראל לבין מצרים בשנת 1981, הסכימה מדינת ישראל להחזיר את השליטה בחצי האי סיני לידי מצרים ולפנות את תושבי חבל ימית מבתיהם ולשלם פיצויים לתושבים.

הפיקוד עסק בפינוי. אנשים רבים התנגדו ומקצתם סירבו להשלים עם החלטת הפינוי. בתפקידו עסק בפינוי היחידות הנותרות מסיני, משימתו העיקרית הייתה לתכנן בשלב הראשוני עזיבת סיני ומעבר לדרום, העברת סדנאות, ימ''חים ומתקני אחזקה. היה צורך להעתיק את היחש''ם מסיני ולבנות אותו מחדש במרחב חיון.

שמעון מספר על אירוע מעניין בתקופת פינוי חצי האי סיני: ''המצרים עצרו אוטובוסים של תיירים והכניסו אותם למחנה צבאי, התיירים שוחררו רק כשהיו בטוחים שישראל לא עושה להם ''תרגיל'' על החזרת האי סיני, בין העצורים הייתה אשתי''.

בתקופתו הוקמה פלוגת צמ''ה הראשונה ושאר הפלוגות צמחו וגדלו בשטחם ובמשאבים. בזמן זה היו הסתננויות מסיני והפיקוד עסק בהגדרת אבני גבול בגבול המצרי, התקיימה פעילות שוטפת נגד המסתננים. גזרת עזה באותה עת הייתה גזרה שקטה מאוד.

במהלך כהונתו כמחש''פ בוצעו שינויים אירגוניים בפיקוד: הקמת שני יחשמ''ים, הקמת פלוגת גבעתי בדרום והחלפת דגמים של טנקים ומג''חים. האמל''ח המרכזי באותה תקופה היה: טנקים, מג''חים, נגמשים, זחל''מים, תותחים ובעיקר צמ''ה.

 

 

 

חיפוש מידע

חללים שמועד נפילתם היום

(מוצג לפי התאריך העברי)
פרץ מאיר ז

כניסת חברים