דילוג לתוכן המרכזי בעמוד
לוגו חיל הטכנולוגיה והאחזקה לוגו עמותת חיל הטכנולוגיה והאחזקה
[temp]
ינואר
פבר.
מרץ
אפר.
מאי
יוני
יולי
אוג.
ספט.
אוקבר
נוב.
דצמ.
הזנת אירוע חדש חיפוש בטיימליין התאריכים המסומנים בכתום כוללים אירועים

אוגוסט 2015 - הסיפור על מפקד אהוב משה דגני מאת פקודו סא"ל שחר בן נון ז"ל

מאת: ניסים קלו

תאריך עלייה לאתר: 11/04/2016

תאריך האירוע: 2015-08-01

מספר צפיות: 3120


משה דגני(כפי שהכרתי )                                                                                      25/8/15
סיפורו של יוסי רנט העלה לי זכרונות אישיים עם המפקד הדגול סא"ל/מ דגני משה ויחסו לפרט אכן רוני דגני ראוי שתשמע עוד כמה צדדים שאביך דגני ז"ל הנחיל לכולנו.
משה לא היה סתם מפקד אלה איש  יחודי עם נשמה מיוחדת,אפרט דוגמאות בודדות  שיכולים להצביע על יחודו של האיש.
בנוב 56 הגעתי כאזרח עובד צהל  לסדנאת הטנקים "בחסה",למה טנקים הייתי נער בחיל האויר, ביקשתי דחיית שרות,חיפשתי עבודה  על מנת לעזור למשפחה וכך נקלטתי בחסה כחודש לאחר מבצע קדש.
התאקלמתי  מהר ולמדתי ביסודיות את מנועי  טנקי AMX טנקים שנקלטו זמן קצר לפני המלחמה.
דגני המגד בא לביקור בחסה(סדנת הטנקים הראשונה בצה"ל ) נתקל בי כעובד חדש והחל כדרכו לראיין אותי תוך כדי ביקור,הוא התרשם מהדרך בה הגעתי לעבוד ממכונאי מטוסים למכונאי ,טנקים, הוא אף הורה תשמרו עליו.
כך החלה ההכרות בינינו
ב פבר 58 קיבלתי צו גיוס לצהל,ביקשתי ממפקדי בסדנא להחזיר אותי לחיל החימוש ,לסדנא הגייסית, בתום הטירונות הודיעו לי שאני משובץ לקורס מכ"ים.
התקשרתי למפקד הפלוגה סרן יהודה סילוני ועידנכתי אותו,למחרת הודיע לי המ"פ שהמגד משה דגני לקח את הנושא לטיפולו האישי,ואף דאג להרגיע אותי,שאם דגני מטפל אני יכול לישון בשקט
וכן לאחר מס  ימים הוצבתי כחייל בסדנא גייסית פלוגה א במנועיה של טנקי AMX
 
תחילת שנות ה 60 אני בדרגת סמל מפקד המנועיה מקבל חייל חדש שזה עתה סיים קורס בבה"ד 20 צביקה שמו, הבחור נראה שפוף, מוטרד ומנותק מהסביבה ניגשתי אליו והתחלתי לדובב אותו, על מנת להבין מה מציק לו,הוא נתן לי להבין אתה רק סמל מה אתה כבר יכול לעזור ?
באותו יום אני פוגש את המג"ד דגני בחדר האוכל,אזרתי אומץ ,ניגשתי אליו וביקשתי לדבר איתו על החייל צביקה,תוך כדי אכילה האזין לי בקשב רב רשם מספר פרטים ואמר(בנו אני אטפל)!!
 
למחרת היום שלח את משקית הת"ש לביקור בית,הדוח היה קשה יותר מתאורי החייל(אימו של החייל בקושי תיפקדה  בגלל ראייתה הלקויה,אין מים זורמים בבית, והיא בודדה דגני ללא היסוס הורה לבנות מיכל מים עם ברז ומשאבה כך,שצביקה יוכל למלא מים בהיותו בבית,כמוכן הורה לתת לצביקה עדיפות בהסעות לירושלים שם היה מקום מגוריו של צביקה, התנהגות החייל השתנתה ללא היכר,הוא הבין שיש לו כאן מפקדים שיודעים את נפש האדם ,ועושים הכל לאל ידם לעזור,צביקה עשה את כל שירותו בפלוגה א שהחיוך חזר לפניו.
 
ב  1962 צה"ל החליט להחליף  בטנקי השרמן המיושנים, את המנוע הכוכבי במנוע דיזל (קמינס). בצוות שהתארגן לנסיעה  להשתלמות לארה"ב ישולב נציג של גייסות השריון,היתה מלחמה של ממש מי ישולב בצוות איש מסדנא גייסית או נציג של חימוש הגייס
כרגיל דגני התעקש שישלח נציג מסדנא גייסית והתחייב שהנציג יוצב שלושה חודשים בגד  52 (הגדוד הראשון שיקלוט את טנקי הקמינס הרישונים ) סגן מפקד הגייס החליט לפגוש  אישית את המועמדים. 
כך היה יום ראשון בבוקר קורא לי דגני אתה נוסע איתי לגייס ,בדרך הסביר לי  על מה נוסעים ולמה הייתי בראיון אצל סגן מפקד הגייס והוא נתן את ברכתו שאני אהיה בצוות לנסיעה לארה"ב עוד דוגמה לאימון ולתמיכה שדגני נתן לפיקודיו בסדנא ולמוטי שסדנא גייסית מסוגלת לכל דבר 
חברים זכות גדולה היתה לנו לשרת תחתיו (אגב דגני העניק לי ולינאי את דרגת הרס"ר האחרונה שלו  בסדנא גייסית).
 
לימים  סגנו ומחליפו סא"ל בליטי,המשיך את דרכו ומורשתו ואף עלה על רבו זו היתה תחילת מורשת  של יחידה שמפקדיה ידעו לטפח את האדם,ולהפוך את כולנו למשפחה אחת.
 
יהי זכרו של משה דגני ברוך
,בנו
 

חיפוש מידע

כניסת חברים